Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zúbky ako perličky alebo Ako na správne čistenie zubov u detí

reklama:
Zúbky ako perličky alebo Ako na správne čistenie zubov u detí
Zúbky ako perličky alebo Ako na správne čistenie zubov u detí Foto: www.gettyimages.com

Pokiaľ je pre vás čistenie zubov s deťmi trápením, alebo v tejto oblasti tak trochu tápete, máme pre vás dobrú správu. Pozreli sme sa na túto tému so zubnou lekárkou Martinou Černíkovou, ktorá sa niekoľko rokov venovala školeniu o správnom čistení zubov u detí.

Deti a čistenie zubov je jedna veľká téma sama o sebe. Obvykle nechcú, aby im niekto strkal kefku do pusy. Keď už, tak ho chcú skôr žuť, než si s ním svoje zuby čistiť. A pre niektorých rodičov to môže byť nočná mora. Aký je teda ten najlepší postup, ak chcete, aby vaše dieťa malo zuby ako zo škatuľky, ale zároveň sa pri čistení zubov netrápilo? Poďme si to vziať od základov.

Kedy a ako začať

S čistením by sa u detí malo začať už od prerezávania prvého zúbku. Už na prvých zúbkach totiž vzniká povlak. „Cieľom je kefkou pravidelne očisťovať celý povrch zuba tak, aby na ňom nezostal žiadny povlak. Vyzretý povlak, ktorý spôsobí kaz, vzniká na zube po viac ako 24 hodinách,“ hovorí zubná lekárka Martina Černíková. Všeobecne je podľa nej ideálne čistiť zuby dvakrát denne – ráno a večer, ale dôležitejšia ako frekvencia čistenia je kvalita, ktorú treba zabezpečiť správnym dočisťovaním zubov rodičom.

„Hneď na začiatku je dobré mať dve kefky. Jeden, s ktorým si bude vaše dieťa čistiť zúbky samo, a druhý, s ktorým budete jeho zuby dočisťovať vy. Najmenšie deti kefku len žujú a hrajú sa s ňou, a tak je potom nutné správne dočistiť zuby kefkou od rodiča. Na riadne dočistenie, kde rodič musí vidieť do úst dieťaťa, je pritom ideálna poloha, keď dieťa leží na kolenách rodiča – teda ako na zubárskom kresle. Prvú kefku na dočisťovanie môžete zvoliť takzvanú jednozväzkovú kefku, ktorá má malú hlavičku a dobre sa s ňou manipuluje v pusinke dieťaťa. Nie je chybou kúpiť detskú kefku určenú vekom, hlavným parametrom je menšia hlavica a rovno strihané vlákna. To je dôležité aj u starších detí. Nikdy nekupujte silikónový prsťáčik, ktorý nie je schopný očistiť zub od plaku a je vhodný maximálne na masírovanie ďasien pri ťažkom prerezávaní zubov,“ dopĺňa lekárka, ktorá sa roky venovala školeniu o správnom čistení zubov a prevencii v škôlkach.

Klasická kefka, či elektrická?

Nedá sa povedať, ktorá je lepšia. Podľa nami oslovenej odborníčky je v poriadku používať oboch, ak rodičia, či staršie deti, ktoré ho používajú, vedia, ako na to. Technika čistenia sa od klasickej kefky totiž líši. S jej naučením však môže pomôcť dentálna hygienička.
Je potrebné používať medzizubné kefky?

Áno. „Ak sa susedné zúbky dotýkajú a tvoria bod kontaktu, tak je nutné začať čistiť medzizubnými pomôckami. Nezáleží na veku dieťaťa a je možné, že už s dvoma alebo štyrmi zúbkami budete musieť začať čistiť aj medzizubné priestory. Všeobecne platí, že kam sa zmestí medzizubná kefka, tam s ňou čistite. Pokiaľ sa napríklad medzi predné zuby nezmestí ani najmenšia veľkosť, čistite expandujúcou zubnou niťou či takzvaným flosspickom – niťou na držadle,“ vysvetľuje doktorka Černíková, ktorá v súčasnej dobe pôsobí v zubnom centre DentPra.

Čo robiť, keď sa deťom do čistenia nechce

A nakoniec je tu pre mnohých onen kameň úrazu. Rodičia môžu poznať perfektne správnu techniku čistenia zubov a byť vybavení tými najlepšími kefkami, ale keď na to dôjde, ich dieťa zomkne pery a odmieta si zuby vyčistiť. V tej chvíli je potrebné zapojiť fantáziu. „Čistiť zuby ráno a večer a pokiaľ to nejde, nečistiť. Rodičia musia byť často kreatívni, ak chcú zuby vyčistiť dobre, čo by malo byť ich prioritou. Základom je mať zub bez povlaku a je takmer jedno, či sa odstráni večer alebo v inú dennú dobu. Môžete vyskúšať poriadne vyčistiť zuby napríklad v čase, keď ešte dieťa nie je unavené. Tiež nie je nutné čistiť zuby v kúpeľni. Starším deťom môžete pri dočistení pustiť rozprávku, alebo ich motivovať tabuľkami, kde si sami za každé čistenie nalepia samolepku a po splnení celého týždňa dostanú malú odmenu. Okrem toho návšteva dentálnej hygieničky môže dieťa zbaviť obáv z návštevy zubnej ordinácie, pomôcť nacvičiť správnu techniku čistenia zubov, ale aj odovzdať veľkú dávku motivácie pre deti aj rodičov,“ uzatvára MDDr. Martina Černíková.

Pomôcť môže aj výber zaujímavej kefky – zvoľte takú, ktorá dieťa zaujme, či už farbou, obrázkom alebo svietením; voľba pasty s dobrou príchuťou – tou je taká, ktorá dieťaťu nebude v puse vadiť; alebo spoločné čistenie zubov – deti vždy bavia napodobňovanie dospelých. Zároveň pokiaľ vás nebudú chcieť nechať vyčistiť ich zuby, môžete ich nechať vyčistiť tie vaše, potom možno lepšie povolia. A pokiaľ chcete, aby si vydržali čistiť zuby dlhšie ako často skloňované dve minúty, môžete napríklad vyskúšať čistenie zubov počas hrania nejakej pesničky.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.