Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zmena času prichádza. Kto najviac trpí zmenou času zo zimného na letný?

reklama:
Zmena času prichádza.
Zmena času prichádza. Kto najviac trpí zmenou času zo zimného na letný? Foto: ttps://www.freepik.com

Už 31. marca sa zase zmení čas. Hodiny v nedeľu posuniete o hodinu dopredu. Šesťdesiatminútový posun sa môže javiť ako banalita, ale nesie so sebou mnohé zdravotné ťažkosti, vrátane zhoršeného spánku.

Každé telo sa vyrovnáva inak so zmenami súvisiacimi s posunom času. Pocítia to ale všetci! „Je to narušenie prirodzeného cirkadiánneho rytmu. Ten je riadený vnútornými biologickými hodinami, ktoré sú synchronizované s vonkajším prostredím, predovšetkým so striedaním svetla a tmy. Zmena času tento rytmus naruší,“ tvrdí Pavel Parízek, psychológ a psychoterapeut z portálu Terapie.cz.

Ako zmeny letného času ovplyvňujú náš spánok?

Počas letného času máme tendenciu chodiť do postele a zaspávať neskôr, čo vedie k nekvalitnému spánku. „Zmena času môže viesť k spánkovej deprivácii so všetkými jej dôsledkami, ako sú napríklad zhoršená nálada a výkonnosť, ospalosť, zvýšené riziko nehôd a úrazov. U predisponovaných jedincov sa môžu zhoršiť psychické problémy ako úzkosti či depresie. Obvykle si ale na nový rytmus zvykneme v priebehu niekoľkých dní až týždňa,“ opisuje odborník.

Medzi najviac ohrozené skupiny patria podľa americkej štúdie tínedžeri, ktorí majú tendenciu pociťovať chronické obmedzenie spánku počas školského týždňa, a pracovníci v nočných smenách. „U dospelých, najmä starších jedincov, môže prispôsobenie trvať dlhšie. Úlohu zohrávajú aj ďalšie faktory ako osobnostné nastavenie, stres či životný štýl,“ myslí si psychológ Parízek.

Poskytuje letný čas viac slnečného svetla?

Je dokázané, že ľudia sa delia na sovy a škovránky. Niekto bez problémov vyskočí z postele a hneď začne fungovať a druhá skupina potrebuje na rozhliadanie viac času – to ale nijako nesúvisí so svetlom alebo tmou. O letnom a štandardnom (zimnom) čase panujú mylné predstavy. Ľuďom sa často páči myšlienka letného času, pretože si myslia, že „bude dlhšie vidieť“ a „budeme dlhšie na slnku“. Rovnako sa ľuďom nemusí páčiť koncept zimného času, pretože si myslia, že je viac tmy. Skutočnosťou ale je, že ani jeden neposkytuje viac svetla alebo tmy ako druhý, mení sa iba ich načasovanie.

Kde všade sa mení čas?

Striedanie letného a zimného času nenastáva len v Európe, ale aj v USA. Zmena bola zavedená kvôli energetickým úsporám, teda aby sme nemuseli tak dlho svietiť a ušetrili. Americká akadémia spánkovej medicíny sa zasadzuje o to, aby boli tieto zmeny odstránené a zostal čas len jeden – zimný. V októbri minulého roka vykonal tento inštitút štúdiu, na ktorej sa podieľala desiatka odborníkov. Tí potvrdili, že zmena času nie je len o pretočení hodiniek, ale dopadá aj na naše zdravie, a to nie blahodárne. Prechod zo štandardného času na letné je spojený so zvýšeným rizikom srdcových infarktov a mozgovej mŕtvice. Jarné a jesenné zmeny času boli tiež podľa štúdie spojené s poruchami nálady a samovraždami.

Ako si môžeme v tomto období pomôcť?

„Je vhodné dodržiavať spánkovú hygienu, teda chodiť spať a vstávať v rovnakom čase, obmedziť pred spánkom podnety ako svetlo či hluk a relaxovať. Pomáha pobyt na dennom svetle, ktoré podporuje nastavenie cirkadiánneho rytmu. Vhodná je aj mierna fyzická aktivita, nie však večer,“ radí Pavel Parízek, psychológ a psychoterapeut. Na rýchlejšiu adaptáciu na novú sezónu môžete tiež zvážiť vhodné doplnky stravy bohaté na vitamín B6, horčík a železo.

Koniec letného a zimného času

Zmeny na hodinkách robíme už od čias Rakúsko-Uhorska, a aj keď táto téma prichádza na pretras každý rok, zatiaľ to nevyzerá, že by sa malo prejsť k jedinému času po celý rok. Problém totiž je, aký čas zvoliť ako správny.

Americkí vedci tvrdia, že je to ten zimný, s tým súhlasí aj česká vláda, ale v Európskej únii prevládajú sympatie k letnému času. K finálnemu zrušeniu ale nemôže dôjsť skôr ako v roku 2026.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 29. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.