Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zdravý spôsob stravovania, ktorý chráni srdce aj mozog- Stredomorská diéta

reklama:
Zdravý spôsob stravovania, ktorý chráni srdce aj mozog- Stredomorská diéta
Zdravý spôsob stravovania, ktorý chráni srdce aj mozog- Stredomorská diéta Foto: ps://www.freepik.com

Stredomorská strava je bohatá na zeleninu, ovocie a nenasýtené mastné kyseliny. Je považovaná za jeden z najzdravších spôsobov stravovania na svete. Býva spájaná so zdravým srdcom a dlhovekosťou. A čo viac, keď to nebudete preháňať s veľkosťou porcií, skvele funguje ako účinná redukčná diéta. Aké sú jej princípy, čo si dať na tanier a aké benefity so sebou prináša?

Stredomorská strava je založená hlavne na potravinách s nízkym obsahom tuku a cholesterolu. Väčšina z týchto potravín je bohatá na bielkoviny a vlákninu. Vďaka tomu vás zasýti na dlhšiu dobu a vy nebudete mať neustály pocit hladu. Jedlá sú zložené predovšetkým z čerstvých, sezónnych a priemyselne nespracovaných potravín. Príprava jedál nie je vôbec zložitá a zaobíde sa väčšinou bez vyprážania.

Čo je stredomorská strava

Stredomorskou stravou by sa všeobecne dali nazvať zdravé pokrmy pripravované v krajinách hraničiacich so Stredozemným morom. V jedálničku krajín ako je Taliansko, Grécko, Španielsko alebo Francúzsko prevažuje čerstvá zelenina, ovocie, orechy a semienka, strukoviny a obilniny. Obľúbené sú ryby a morské plody a v neposlednom rade olivový olej. Oproti tomu v jedálničku nájdete minimum červeného mäsa a mliečnych výrobkov. Južania si radi jedlo vychutnávajú v pokoji a bez stresu. Takže na bagetu pri počítači môžete rovno zabudnúť. Dôraz dávajú aj na pravidelnú fyzickú aktivitu aspoň 30 minút denne.

Aké potraviny patria do stredomorskej stravy?

Základnými prvkami stredomorskej stravy je zelenina a ovocie. Každý deň by ste mali konzumovať 7 až 10 porcií čerstvej zeleniny alebo ovocia. Do jedálnička tiež zaraďte celozrnné potraviny, a to nielen pečivo, ale aj cereálie a cestoviny. Maslo nahraďte olivovým olejom a nezabúdajte ani na zdravé tuky zo semienok a orechov. Jedzte aj viac morských plodov a rýb ako je tuniak, losos, pstruh, makrela alebo sleď. „Zohnať kvalitnú morskú rybu je však u nás zložité. Dávajte si pozor tiež na to, na čo je ryba určená – čiže rybu na rýchle opečenie dlho neduste, nevysušujte. Na obale je v každom prípade uvedené, že je ryba zmrazená priamo na lodi. Takú kupujte,” uviedla odborníčka na výživu Monika Slavíková v Českom rozhlase. Červené mäso vyberajte chudé alebo ho nahraďte bielym mäsom a strukovinami. Z mliečnych výrobkov konzumujte predovšetkým grécky jogurt a menšie množstvo syrov. Potvrdzuje to v rozhovore pre Český rozhlas Alexandros Merkouris, autor dokumentárneho filmu Dokonalé jedlo: “Keby sme mali zostaviť slovníček stredomorskej stravy, povedal by som, že sa skladá hlavne z ovocia, zeleniny, celozrnných obilnín, orechov, strukovín. Potom z primeraného množstva vajec a mliečnych výrobkov. Dôležité je, že červené mäso tam nie je každý deň, ale skôr raz za čas. Stredomorská strava je v skutočnosti založená na rastlinách”. Súčasťou tradičnej stredomorskej stravy je aj červené víno, ktoré sa konzumuje iba v malom množstve v priebehu jedla.

Aké potraviny určite do stredomorskej diéty nepatria?

Celkovo sa vyhýbajte ťažkým tučným a vyprážaným jedlám, mäsovým polotovarom, údeninám, rafinovaným obilninám a vysoko spracovaným potravinám. Obmedzte aj nadmernú konzumáciu bielej múky. Namiesto veľkého množstva soli a cukru dochucujte kvalitným korením a bylinkami. A tiež žiadne sladené malinovky. Radšej popíjajte vodu ochutenú bylinkami alebo kúskami ovocia či vybranej zeleniny.

Prečo držať stredomorskú diétu

Neexistujú žiadne presné pravidlá, ako stredomorskú diétu dodržiavať, najmä keď každá stredomorská krajina má odlišnú kuchyňu. Nedá sa teda riadiť konkrétnymi počtami kalórií alebo veľkosťami porcií jedla a všetko si môžete prispôsobiť vlastným potrebám. Dôležité je, konzumovať správne potraviny a vynechať tie nevhodné. Všeobecne jedálniček bohatý na nenasýtené mastné kyseliny, bielkoviny, vlákninu, vitamíny a minerály telu len a len prospieva. Vedecké štúdie dokonca potvrdzujú, že práve stredomorská strava dokáže znížiť kombinované riziko mozgovej mŕtvice, infarktu a úmrtia na srdcové choroby. Pomáha tiež znižovať hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zlepšiť krvný tlak. Navyše, ak budete jesť zdravé potraviny, korigovať porcie jedla a príjem kalórií a do svojej každodennej rutiny zapojíte aj fyzickú aktivitu, môžete dosiahnuť pozitívne výsledky v redukcii váhy a problémy so spaním. Okrem množstva zdravotných prínosov je stredomorská strava chutná, pestrá a výživná. „Ukazuje sa, že mediteránny štýl má veľký význam nielen pre ochranu ciev a srdca, ale aj pre náš kognitívny výkon,“ uviedol MUDr. Robert Rusina, Ph.D., prednosta Neurologickej kliniky Fakultnej Thomayerovej nemocnice.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.