Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zbohom diéta, vitaj zdravá štíhlosť!

reklama:
Zbohom diéta, vitaj zdravá štíhlosť!
Zbohom diéta, vitaj zdravá štíhlosť! Foto: www.freepik.com

Toto nie je článok o tom, že diéty nefungujú. Ako sa stále znovu ukazuje, je téma diét a chudnutie oveľa viac spletité ako sa zdalo a prakticky existuje iba jediný skutočne fungujúci spôsob, ako sa zbaviť nadváhy: dobrovoľné (bez donucovania a násilia na vlastnej osobe) uvedomenie všetkých pascí stravovania a práce na ich odstránenie .

Vedomie skutočného poslania a úlohy jedla – totiž prednostné utišovanie hladu – vás nevyhnutne privedie k štíhlosti, avšak je nevyhnutné prejsť aj smutnú časť tohto uvedomenia a zaplniť svoju vlastnú vnútornú prázdnotu.

Dlhú dobu ste v sebe živili ilúziu, že jedlo vám prináša potešenie, že vás upokojuje, dodáva pocit bezpečia a šťastia, že vám napĺňa život a vôbec veľa ďalších vecí, ktoré ste úplne mylne pripisovali jedlu. Vaše telo si však s takýmto podvodom (to isté živenie sa ilúziami) poradiť nedokáže a transformuje ho na prebytočné kilá.

K premene na zásoby dochádza vždy, keď informácie, ktoré sa telu dostalo, nemá žiadne východisko (rovnako tak to platí o potlačovaných citoch, kedy sa „ovládate“ a „nevenujete pozornosť“ niečomu).

Inak povedané, smerujete do tela energiu, avšak neukazujete jej správny východ, ale východ falošný, lživý, fantómový východ, ku ktorému nie sú kľúče. Šťastie z jedla nie je pravým životným šťastím. Energia teda zostáva ako rukojemníkov v tele.

Takto zablokovaná energia má podobu nadváhy. Taký je to jednoduchý a roztomilý mechanizmus.

Čo robiť? Ak to máme vyjadriť stručne, je potrebné zbaviť svoje telo následkov klamstiev a stresu týmito následkami vyvolaného. V prvom rade potrebujete úplne iného odborníka ako dietológa.

Avšak! Vy predsa nejdete cestou „schudnutia“, ako to hovoríte, prvý rok. Podľa vášho názoru u vás diéta zabrala, na váhe ste predsa ubudli… A ako dlho ste sa udržali na tej nižšej váhe? Rok? Dva? Tri? Mesiac? Podčiarknite správnu odpoveď alebo pripíšte správny variant.

Držíte ešte stále diétu? Koľko rokov sa jej ešte hodláte obmedzovať? Od jedného diétneho výbuchu k druhému, stále? Ste ochotní toto „stále“ priznať, alebo túto skutočnosť popierate? Ste s takouto situáciou spokojní?

Ak nie tak celkom (predpokladám, že to tak je), zoberte si papier a ceruzku. Budeme pracovať s tabuľkou.

Vo veci zhodenia nadváhy budete musieť opäť počúvať ani nie tak mňa, ako v prvom rade sami seba.

Čo vám prináša táto tabuľka? Práca s ňou vám umožní prakticky bez námahy a bezbolestne dosiahnuť cieľ, tj zbaviť sa nekonečnej jazdy na horskej dráhe váhových výkyvov a blúdenia svetom diét ako nejakým zlovestným labyrintom, ktorý nemá žiadny skutočný východ.

Ako s ňou máte pracovať?

Tabuľka môže mať niekoľko stĺpčekov, z ktorých každý bude odrazom vášho emocionálneho stavu alebo životnej situácie.

Vyznačte červeno také stavy, ktoré radíte medzi pozitívne a čierno tie, ktoré by ste zaradili skôr k tým negatívnym.

Ďalej do tabuľky začnite zapisovať kedy ste konzumovali ktoré potraviny, v súvislosti s citovým stavom. Nezapisujte iba názov potraviny alebo jedla, ale aj ich kvalitu a množstvo.

Napríklad pre potešenie by ste najskôr nejedli nedobré, dávno stvrdnuté a preschnuté sušienky, ale keď vás prepadol hlad a potrebovali ste rýchlo doplniť sily, zhltli ste ich celé veľké balenie.

Zároveň však je pravda, že sily vám rýchlo dobíja aj silný sladký čaj. Možno by ste teda nabudúce mali v podobnom prípade nechať sušienky byť a dať si iba sladký čaj?

Až budete mať solídnu štatistickú základňu, pustite sa s ceruzkou v ruke do rozboru. Zakrúžkujte si potraviny, ktorých sa prejedáte, aby ste zahnali nie fyzický, ale duševný hlad, plus také, ktoré konzumujete v ťažkých životných situáciách vždy.

Ak sa jedna a tá istá potravina niekoľkokrát vyskytne v «čiernom» zozname, budete sa s ňou skrátka musieť vôbec rozžehnať. Vo vašom vedomí už totiž s určitosťou existuje spojenie „potravina-negatívne emócie“, čo znamená, že aj keď sa vám zdá, že citovo sa vám po konzumácii také potraviny uľaví, príčinou ukladania tuku JE PRÁVE ONA.

Od istého momentu potom koniec koncov už sama konzumácia tejto potraviny môže u vás vyvolať zlú náladu. Nevšimli ste si niečo také?

Príklad z praxe. Klientke dáme napríklad meno Anna.

Zakaždým, keď Anna túži premeniť sa na úplne malé dievčatko, a zbaviť sa tak všetkej zodpovednosti, trochu si zamanipulovať, vzbudzovať ľútosť a fňukať, dáva si jablkový závin s vanilkovou zmrzlinou.

Túto jablčnú dobrotu robievala mamička, ktorá tiež kedysi dala dievčatku Anne prvé lekcie manipulatívneho správania hysterickej ženy. Časom sa Anna dokázala nad úroveň podobného konania povzniesť, raz sa však do neho úplne prepadla, keď mala podozrenie, že jej manžel má inú.

Po celý čas, čo jej toto podozrenie ničilo život, Anna ako zmyslov zbavená jedla takmer výhradne jablkový závin s vanilkovou zmrzlinou. Robila si ho sama, podľa mamičkinho receptu. A za mesiac pribrala sedem kíl. S manželom sa našťastie všetko dalo do poriadku, váha prestala rásť a jablkový závin v závese s vanilkovou zmrzlinou opustili dom.

Nová hrozba sa na Anninom obzore vyskytla až o niečo neskôr – išlo o rozbitý vzťah s najlepšou kamarátkou. Znovu sa na scéne objavil jablkový závin so zmrzlinou a Anna výdatne priberala.

Je teda jedným z možných spôsobov potravinovej korekcie psychického stavu odstránenia určitého jedla z jedálnička – takého, ktoré ste jedli, keď vám bolo zle. Priamo sa ponúka nahradiť ho takým, ktoré jete, keď je vám fajn.

Zanalyzujte si, čo obvykle jete, aby ste boli pri sile, v aktívnej kondícii a dobrej forme. Tieto potraviny a jedlá tohto druhu je potrebné zaradiť do každodenného menu ako jeho povinnú súčasť.

Dajme tomu, že výborne sa cítite, keď si dáte kúsok pečeného kurčaťa. Začínajte teda deň porciou vypečeného kuriatka a nie chlebom s taveným syrom a čajom, ako sa to s vami tiahne od školských čias.

Nebudete potom musieť dopoludnia zapĺňať žalúdok zatvrdnutým pečivom zastrčeným v zásuvke pracovného stola od posledných Vianoc a nebudete sa pri obede pchať všetkým možným, pretože vám bude hladom mdlo.

Skrátka a dobre, prehodnoťte a prestavte si svoj jedálniček tak, aby ste vytúžené a potrebné jedlo konzumovali nie v situácii, keď už je pre vás ďaleko skôr liekom ako jedlom, ale oveľa a oveľa skôr.

Rozdeľte si potraviny takým spôsobom, aby na dopoludnie pripadali tie energeticky bohaté a na popoludnie a večer zostávali tie ľahšie a menej výdatné. Vyraďte úplne všetko, čo nemáte radi, alebo čo jete len preto, že si to dali aj ostatní či snáď dokonca preto, že nič lepšie nemáte na práci.

Na potraviny, ktoré máte spojené s nejakou negativitou, alebo ktoré ste konzumovali, keď vám v živote bolo ťažko, jednoducho zabudnite.

Nech už bol váš deň akýkoľvek, pamätajte si a neochvejne dodržujte jedno pravidlo: večer musíte zjesť aspoň jednu vec, jedno jedlo alebo potravinu, ktorá vám robí radosť. Nie snáď užitočnú alebo dobrú, ale práve a jedine tú, ktorá vám prináša radosť!

Hlavné totiž je naučiť svoj organizmus, že nech sa deje čokoľvek, večer si urobíte radosť a poďakujete si tak za prežitý deň. Udivujúce je, že keď takýto výživový program dodržiavate, zistíte, že zatiaľ čo jesť ste začali menej, potešenie z jedla a zo života vôbec máte rozhodne viac.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.