Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zbavte sa raz a navždy molí: Vyskúšajte triky našich babičiek!

reklama:
Zbavte sa raz a navždy molí: Vyskúšajte triky našich babičiek!
Zbavte sa raz a navždy molí: Vyskúšajte triky našich babičiek! Foto: depositphotos.com

Hoci sú mole celkom nenápadné, dokážu doma narobiť veľké škody. Ak na ne narazíte, treba konať okamžite. Vyskúšajte osvedčené triky, ako mole zlikvidovať.

Potravinoví móle vlezú všade. Milujú múku, ryžu a neopovrhnú ani čokoládou. Nájdete ich v špajze alebo v skrinke, skrátka všade, kde skladujete zásoby. Tie šatníkové si zase radi pochutnávajú na vašom svetri v šatníkovej skrini. Prečítajte si, ako sa úspešne molí v domácnosti zbaviť, než znehodnotia vaše oblečenie, poškodia nábytok alebo kontaminujú potraviny.

Kde sa berú mole

Mole vniknú do vašej domácnosti rôznymi spôsobmi. Väčšinou si ich ale domov prinesiete v nakúpených potravinách, v oblečení alebo prilietajú oknom, digestorom alebo ventiláciou od susedov. Potom už stačí nájsť vlhké, tmavé a málo vetrané miesto a môžu sa pustiť do rozmnožovania. Motýliky s lesklými striebornými krídlami sú mole šatníkové, udomácňujú sa v skriniach a ich larvy sa živia vlneným, ľanovým alebo bavlneným oblečením. Mole s tmavými škvrnami na krídlach sú mole potravinové a udomácňujú sa v špajze, najradšej potom v múke, ryži či strukovinách, orieškach, v čokoláde, sušienkach, sušených hubách, v strúhanke a v sušenom ovocí.

Prevencia je v boji proti moliam dôležitá

Aby moli nedostali šancu sa u vás doma uhniezdiť, všetky potraviny skladujte v dobre uzatvárateľných nádobách. Použiť môžete napríklad skrutkovacie poháre na zaváranie a pravidelne potraviny kontrolujte. Pokiaľ nemusíte, nevytvárajte si zbytočné zásoby. Akonáhle objavíte v niektorom pohári alebo vrecku larvy alebo drobné pavučinky, bez milosti potravinu vyhoďte, môže byť plná neviditeľných vajíčok. Pokiaľ si nie ste istí, či je múka alebo iná potravina v poriadku, môžete ju preosiať, alebo ju dajte na pár minút do mrazničky či vyhriatej rúry na 90 °C, aby sa prípadné zárodky zničili. Odevy zase často vetrajte a preklepávajte a do skríň zaveste špeciálne gélové odpudzovače molí. Vašu domácnosť môžete tiež prevoňať vôňou, ktorá im je nepríjemná. Patrí medzi ne aromatická levanduľa alebo cédrové drevo.

Ako bojovať proti moliam v byte

Najdôležitejšou úlohou bude zistiť, kde sa nachádzajú larvy molí. Dôkladne odstráňte kontaminované potraviny a vyčistite skrinky, šuplíky a zamerajte sa predovšetkým na skuliny a štrbiny. V prípade šatníkových molí prezrite všetko oblečenie a pokiaľ v niektorých záhyboch, švoch alebo vreckách objavíte larvy, ihneď ho vyperte na čo najvyššiu teplotu a nechajte vyschnúť. Potom na zasiahnuté miesta aplikujte insekticídy alebo feromónové lepové pasce pre elimináciu dospelých jedincov. Feromónové lapače na mole využívajú na prilákanie samcov molí feromóny, ktorými ich lákajú samice na párenie. Samce sa do lepovej pasce chytia, a nebudú sa teda môcť ďalej rozmnožovať. Ďalšou možnosťou je použitie sprejov, ktoré odpudzujú alebo priamo mole zabíjajú. Aplikujte ich priamo na ohrozené alebo už zasiahnuté oblasti. „Insekticídne spreje a napustené papierové prúžky obsahujú insekticídy, ktoré sa vyparujú. Látka skondenzuje, sadne si do textílií, a teda sa dostane do úplne všetkého, čo v skrini máme. Ale nezabije mole hneď, je potrebný dlhší čas. Po šiestich týždňoch sa všetko vyparí a musíme aplikovať novú dávku,“ poradil entomológ Oldřich Nedvěd v programe Dopoludňajší hosť v Českom rozhlase České Budějovice.

Babské rady proti moliam

Už naše babičky veľmi dobre vedeli, aké zložité je zbaviť sa molí. Ako najúčinnejšie považovali aromatické prírodné dezodoranty a odpudzovače s vôňou levandule. Medzi bielizeň tiež vkladali splietané paličky alebo plátené vrecúška plnené sušenými kvetmi. Výhodou je, že levanduľa nielen odpudí mole, ale bielizeň navyše krásne prevonia. Vrecká pravidelne meňte. Okrem levandule babičky používali rozmarín, marinku vonnú, bobkový list, škoricu, klinčeky alebo napríklad pomarančovú kôru. Účinné je podľa nich aj rozsypané čerstvo namleté korenie, smrekové vetvičky zavesené do skrine alebo vrecká naplnené ihličím. Fungovať by podľa babičiek mali aj mydlá, ktoré rozložíte celé medzi bielizeň alebo ich nadrvíte do látkových vrecúšok. Mole priťahuje aj ocot, víno a pivo, preto môžete v byte rozmiestniť mištičky a počkať, až sa mole utopia. “Do políc dajte vrecúška s levanduľou, sušeným klinčekom alebo palinou. Použiť môžete aj bobkový list a celé čierne korenie. Tým všetkým ich vypudíte, pretože mole neznáša silnú arómu. Nakoniec nastražte pasce. Do malých misiek nalejte pivo alebo jablčný ocot. Tým ich spoľahlivo nalákate. Boj to nebude jednoduchý, ale dá sa vyhrať. Len to chvíľu potrvá.”, podelila sa v Českom rozhlase Región o svoje skúsenosti spisovateľka Iva Hüttnerová.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 24. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.