Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zbavte sa lupín vďaka týmto ingredienciám, ktoré máte v kuchyni!

reklama:
Zbavte sa lupín vďaka týmto ingredienciám, ktoré máte v kuchyni!
Zbavte sa lupín vďaka týmto ingredienciám, ktoré máte v kuchyni! Foto: www.freepik.com

Poškrabete sa len ľahko na pokožke hlavy a k zemi sa znesie milión bielych šupiniek? Potom máte problém s lupinami. Ide o veľmi častý zdravotný problém, ktorý sa prejavuje aj na našom vzhľade. V boji proti svrbivej hlave môžete siahnuť po špeciálnych šampónoch proti lupinám. Alebo vyskúšať rokmi preverenej babskej rady.

Pokožka hlavy sa pravidelne obnovuje. Počas tohto procesu sa šupinky odlupujú z povrchu hlavy, zatiaľ čo sú nahradzované mladými bunkami z hlbších vrstiev kože. Ak je zdravotný stav vašej pokožky v poriadku, šupinky budú takmer nepozorovateľné. Pokiaľ však pozorujete, že sa pokožka hlavy odlupuje nadmerne, potom máte pravdepodobne problém s lupinami. Tvoriť sa môžu nielen vo vlasoch, ale môžu sa objaviť aj v obočí a fúzoch. Ich výskyt je sprevádzaný nepríjemným svrbením. Zatočte s lupinami raz a navždy a inšpirujte sa radami, ktoré s obľubou využívali naše babičky.

Čo sú to lupiny?

Napriek tomu, že výskyt lupín obvykle neupozorňuje na závažnú chorobu, nikto z nás ich na hlave nechceme. Vrchná časť pokožky sa v normálnom stave odlupuje a obmieňa pomalým a nenápadným tempom. Pokiaľ sa ale drobné šupinky odumretej kože stanú viditeľné, znamená to, že sa pokožka hlavy odlupuje rýchlejšie a je zapálená. Príčinou môže byť nejaké ochorenie, nesprávna životospráva, nadmiera stresu alebo životný štýl. Sprievodným príznakom lupín je suchá začervenaná pokožka a nepríjemné svrbenie. Lupiny buď môžu byť mastné alebo suché.: “Zdravá vlasová pokožka je optimálna pre rast krásnych, silných a zdravých vlasov. Ani jemné a prirodzené šupinky nemusia znamenať žiadny problém. Citlivá vlasová pokožka je na povrchu viditeľne začervenaná. Čím viac je začervenanie viditeľné, tým viac podráždená a citlivá je vlasová pokožka. Suché lupiny viditeľné na vlasovej pokožke predstavujú vrstvy kožnej rohovky rôznych veľkostí. Môžu byť jemné a jednoducho odpadávať, pokiaľ sú lupiny suché. Mastné lupiny sú taktiež viditeľné na vlasovej pokožke. Na rozdiel od suchých sú ale hrubšie, lesklé a lepkavé,“ vysvetľuje uznávaná odborníčka na poradenstvo a diagnózu vlasov aj vlasovej pokožky Petra Korelová Koppová v rádioporadni Českého rozhlasu. Aby ste sa lupín zbavili, môžete využiť špeciálne šampóny, alebo vyskúšať prírodné metódy našich babičiek. Pokiaľ ale pozorujete závažnejšiu komplikáciu zápalu kože, mali by ste problém konzultovať s dermatológom.

Kuchynská soľ ako jemný peeling proti lupinám

Už naše babičky zbierali skúsenosti, ako bojovať s lupinami. Často si vystačili s ingredienciami, ktoré mali bežne doma po ruke. Vyskúšajte napríklad silu obyčajnej kuchynskej soli, ktorá pokožku hlavy dokonale prečistí a jemne obrúsi. Pomocou soľničky alebo prstov naneste do suchých vlasov trochu soli a následne pokožku hlavy 2 až 5 minút jemnými krúživými pohybmi premasírujte. Lupiny budú postupne odpadávať. Potom vlasy umyte prírodným šampónom. Tento postup opakujte raz týždenne.

Vlasový aktivátor proti lupinám, ktorý zlepší kvalitu aj rast vlasov

Vlasom aj vlasovej pokožke skvele svedčí aj obyčajná cibuľa. Nasekajte najemno tri veľké cibule a nechajte ich lúhovať v 3 dl pálenky na teplom mieste. Po dvoch týždňoch zmes sceďte cez plátno a pridajte 1 dl vody. Roztok jemne vmasírujte každý deň po dobu 4 týždňov do vlasovej pokožky. Po 2 hodinách hlavu opláchnite. Počas mesiaca by sa vám mala zlepšiť kvalita vlasov a pokožka hlavy vyčistiť od lupín.

Jablčný ocot, žihľava alebo jedlá sóda

Na lupiny môžete použiť aj jablkový ocot. Jeho kyslosť stimulujte uvoľňovanie odumretých kožných buniek a porovnáva pH na pokožke hlavy. Jablčný ocot zmiešajte s vlažnou vodou v pomere 1:1 a vmasírujte 2-3x týždenne do vlasov. Po štvrť hodine dôkladne opláchnite. Tradične využívaná bylina v rôznych prírodných liečebných prostriedkoch proti lupinám je žihľava. Žihľava obsahuje mnoho živín, vrátane vitamínov, minerálov a antioxidantov, ktoré môžu byť prospešné pre zdravie vlasov a pokožky. Pripravte si čaj zo žihľavových listov a 2x týždenne potom po umytí vlasov odvar vmasírujte do pokožky a neoplachujte. Jemný peeling si môžete pripraviť aj z jedlej sódy tak, že zmiešate 1 lyžicu jedlej sódy so šálkou teplej vody. Naneste na vlasy, vmasírujte do pokožky a opláchnite. Sóda pomôže odstrániť okrem lupín aj zárodky plesní.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.