Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zázvor, všeliek jesene. Týmito štyrmi chybami ho pripravíte o cenné látky

reklama:
Zázvor, všeliek jesene.
Zázvor, všeliek jesene. Týmito štyrmi chybami ho pripravíte o cenné látky Foto: www.gettyimages.com

Zázvor by sa dal popísať ako zázračný všeliek, ktorý uľaví od chrípky, nádchy, prechladnutia, horúčky i bolesti a vyniká svojou nezameniteľnou a ľahko štipľavou arómou. V týchto dňoch nám najlepšie prospeje v podobe zázvorového čaju, pri príprave ktorého je však potrebné dať si dobrý pozor, aby ste mu nevedomky neubrali na sile. Aký má zázvor vplyv na zdravie, ako pripraviť zázvorový čaj, prečo zázvor nelúpať a aké množstvo zázvoru vám môže uškodiť?

Zázvor má vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam mnoho zdravotných výhod. Použiť ho môžete čerstvý, sušený, v podobe prášku, oleja alebo šťavy. Najviac však zázvor vášmu zdraviu prospeje, pokiaľ si ho nakrájate čerstvý a pripravíte si z neho chutný a liečivý nápoj. Pre svoje liečivé účinky sa používa v rôznych formách tradičnej i alternatívnej medicíny, a to predovšetkým na podporu trávenia, zníženie nevoľnosti či v boji proti chrípke, prechladnutiu a ochoreniu dýchacích ciest.

Jedinečná vôňa a chuť tohto aromatického podzemku, ktorý je často zamieňaný za koreň, pochádza z prírodných olejov, z ktorých najdôležitejší je gingerol. Práve ten je zodpovedný za mnoho liečivých vlastností zázvoru.

Vplyv zázvoru na zdravie

Zrejme sa všetci zhodneme na tom, že predchádzať chorobám je oveľa lepšie, než ich potom liečiť. A práve zázvor nám na tejto ceste môže v všeličom pomôcť. Aj podľa bylinkárskeho webu Learning Herbs „môže zázvor posilniť imunitný systém, pretože má potenciál zabrániť vírusovej infekcii horných dýchacích ciest, alebo riziko nákazy aspoň výrazne znížiť.“

Zázvor nepôsobí iba preventívne, ale sám je aj priamo antivírusovo aktívny. „Čerstvý zázvor vykázal priamu antivírusovú aktivitu proti ľudskému RSV vírusu,“ stojí napríklad v tejto štúdii, ktorá sa zaoberala schopnosťou zázvoru potláčať šírenie vírusu chrípky. Vedci pri nej došli k záveru, že „zázvor by mohol byť potenciálne užitočný na kontrolu infekcií vírusom chrípky.“

Popíjanie zázvorového čaju vás však aj dokonale prehreje, preto je dobré popíjať ho napríklad vo chvíli, keď sa nachádzate v „studenej fáze“ horúčky a pociťujete silný chlad po tele, ktorý zapríčinila zimnica. Pri chrípke však zázvor pomáha aj od bolesti svalov, celkovej slabosti, únavy, pomáha znižovať teplotu regulácií potenia a účinný je aj pri migréne.

Účinky tohto liečivého podzemku ešte podporíte tým, že s ním pred prípravou av jej priebehu budete zaobchádzať správne. Vyvarovať by ste sa mali predovšetkým nasledujúcim štyrom chybám.

Chyba č. 1: zázvor lúpete

Odstraňovať zo zázvoru šupku nie je dobrý nápad, a to hneď z dvoch dôvodov. Tým prvým je fakt, že keď sa snažíte šupku odrezať ostrým nožom, často to kvôli záhybom podzemku dopadá tak, že vám vznikne orezaný hranol a dobrá tretina zázvoru sa vyhodí. A to je škoda nielen kvôli tomu, že liečivý podzemok rástol 8 až 10 mesiacov a vy ho veľkú časť len tak vyhodíte, ale aj preto, že vám vystačí na oveľa menej hrejivých liečivých nápojov. O tom, že je to zbytočné vyhadzovanie peňazí, snáď netreba hovoriť.

„Zázvor aj so šupkou nastrúhajte najemno. Vyhnete sa tak plytvaniu, a tiež využijete výhody pridanej vlákniny. Všetka šupka sa rovnako pri varení rozvarí, zmäkne, alebo sa v prípade čaju scedí. Pokiaľ chcete šupku predsa len odstrániť, jemne ju zoškrabnite chrbtom noža či lyžicou. Nie je to však potrebné,“ radí americký svetový spravodajský denník The Guardian.

Druhým dôvodom, prečo nabudúce pripraviť čaj s nezameniteľnou chuťou a vôňou aj so šupkou, je tento. Lúpaním totiž zázvor zbytočne zbavujete tých najcennejších látok, ktoré sa nachádzajú práve pod šupkou. „Zázvorová šupka je rozhodne jedlá. Obsahuje dokonca dvakrát viac prospešných polyfenolov a ďalšie jedinečné zlúčeniny. Ide o najcennejšiu časť rastliny,“ uviedla pre zdravotnícky magazín Well and Good zdravotnícka koučka Kanchan Koya.

„Celková koncentrácia aromatických látok je navyše v nelúpanom zázvore 8,3-krát vyššia v porovnaní s lúpaným zázvorom,“ tvrdí štúdia, podľa ktorej dokonca zázvorová šupka prispieva k prevencii rakoviny hrubého čreva.

Chyba č. 2: zázvor krájate s predstihom

Ako a kedy zázvor správne nakrájať? Spôsob, akým aromatický podzemok pripravíte, je zásadný. „Pri príprave zázvorového čaju nakrájajte zázvor na tenké plátky, a to tesne pred preliatím vriacou vodou. Tenké plátky vystavujú viac povrchu vode a zaisťujú úmerné uvoľňovanie všetkých živín,“ vysvetľuje nemecký web Healthy Hildegard, ktorý sa zameriava na celostné zdravie človeka. Pre ešte lepšie vylúhovanie môžete koreň nastrúhať. Čaj potom bude mať silnejšiu chuť i arómu.

Dôležité je tiež nakrájať zázvor naozaj tesne pred zaliatím vodou, aby nedošlo k uvoľneniu aromatických látok ešte predtým a účinnosť zázvoru nebola zbytočne znižovaná.

Chyba č. 3: zlá teplota vody

Pri príprave zeleného či bylinkového čaju viete, že by teplota vody pri zalievaní vrecka či sušených alebo čerstvých byliniek nemala presiahnuť 85 °C. V niektorých prípadoch by teplota mala byť dokonca iba 60 °C. Zázvoru však vriaca voda nevadí av prípade, že použijete príliš studenú vodu, nemusí dôjsť k uvoľneniu vonných silíc a čaj nebude mať tak silnú arómu.

Po nastrúhaní či nakrájaní preložte zázvor do kanvice a ihneď zalejte vriacou vodou. Po ľahkom vychladnutí môžete čaj dochutiť medom a citrónom,“ radí web Jak v kuchyni.

Chyba č. 4: zázvor nedostatočne lúhujete

Než si však budete môcť svoju šálku čaju vychutnať, odporúča sa počkať dostatočne dlhú dobu, aby mohlo dôjsť k vylúhovaniu účinných látok a čaj získal povestnú silu. „Zázvor vložte do hrnca s vodou, priveďte do varu a potom nechajte lúhovať aspoň 30 minút. Pretože je zázvor podzemok, vyžaduje dlhú dobu lúhovania. Jedine tak sa môžu jeho silice a ostatné látky účinne preniesť do vody a vytvoriť tak silný aromatický nápoj,“ vysvetľuje web Holden Acupuncture, ktorý sa venuje čínskej medicíne.

Pokiaľ však preferujete jemnejšiu chuť čaju, alebo vám prílišná aróma a pálivosť zázvorového podzemku vadí, skráťte dobu lúhovania a dochuťte čaj citrónom a medom. Tým jeho štipľavosť zmiernite.

Ako pripraviť zázvorový čaj

Aby mal zázvorový čaj pozitívny efekt na vaše zdravie, stačí zázvor umyť, nakrájať, vložiť do vriacej vody a nechať lúhovať. Pripraviť si však môžete aj variant, ktorý vás podľa receptu od amerického denníka New York Magazine nielen prehreje, ale navyše vás nadchne aj príjemnou jesennou arómou.

Potrebné ingrediencie:

1 liter vody
1/8 tyčinky škorice
140 g čerstvého zázvoru
1/4 citrónovej kôry nakrájanej na prúžky
60 ml čerstvo vylisovanej citrónovej šťavy
110 g medu
1/4 zväzku čerstvej mäty

Postup:

Priveďte do varu vodu so škoricou.
Zázvor nakrájajte na jemné plátky alebo ho nastrúhajte na strúhadle pre plnšiu arómu i chuť.
Pridajte zázvor do hrnca spoločne s citrónovou kôrou. Prikryte a duste 30 minút.
Pridajte med, citrónovú šťavu a dobre premiešajte.
Nakoniec pridajte čerstvú mätu, nechajte chvíľu stáť a následne sceďte. Podávajte teplé.

Ako často piť zázvorový čaj

Zázvorový čaj je skvelým doplnkom liečby nachladnutia, chrípkových ochorení a ochorení dýchacích ciest. Prehreje vás v chladných jesenných a zimných dňoch, ale aj tak je potrebné dodržiavať odporúčané dávkovanie.

„Zázvor je bezpečná potravina, avšak jej denné množstvo by nemalo presiahnuť 3 až 4 gramy. Užívanie vyššieho množstva ako je 6 gramov zázvoru denne môže spôsobovať gastrointestinálne problémy, ako je reflux, pálenie záhy či hnačka,“ upozorňuje centrum pre kvalitné zdravotnícke služby UCLA Health.

Preto ak plánujete užívať zázvor častejšie, alebo ste tehotná, poraďte sa radšej so svojím lekárom, než zaradíte zázvor do svojho pravidelného jedálnička.

Zdroj: www.denik.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.