Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zapareniny: Prečo na ne trpia nielen deti a ako im zabrániť? Hlavne nezostávajte v spotenej bielizni

reklama:
Zapareniny: Prečo na ne trpia nielen deti a ako im zabrániť?
Zapareniny: Prečo na ne trpia nielen deti a ako im zabrániť? Hlavne nezostávajte v spotenej bielizni Foto: www.gettyimages.com

Zapareniny sú častý kožný problém nielen u malých detí, ale aj u niektorých dospelých. Prečítajte si, kto na nich trpí a prečo, ako týmto nepríjemným problémom predchádzať a ako ich liečiť, keď už sa objavia. A kedy je dobré zájsť k lekárovi?

Zapareniny nie sú len letné témy, aj keď je pravda, že práve horúce počasie vytvára podmienky, kedy je ich výskyt častejší. Avšak stačí, aby ste sa viac zapotili a zaparili, a môžu vzniknúť v akomkoľvek ročnom období a za akéhokoľvek počasia.

Ako vyzerá zaparenina

Zaparenina (intertrigo) je začervenaná a podráždená koža, niekedy s malými vyrážkami. Škvrny bývajú vlhké, mokvajú, svrbia alebo pália. Zápal vzniká najčastejšie v miestach kožných záhybov, teda v slabinách, pod prsiami alebo v podpazuší, kde sa koža o seba otiera. U detí je najčastejší v plienkovej oblasti, ale môže sa objaviť aj v záhyboch a faldíkoch na ručičkách a nožičkách. Okrem naozaj malých detí na nich trpia aj dospelí, a to väčšinou v situácii, keď sa zapotia a majú na sebe príliš tesné alebo nepriedušné oblečenie, ktoré spôsobia zaparenie kože.

Najčastejšie miesta zaparenín

Zapareniny vznikajú najčastejšie na miestach, kde sa o seba koža utiera a ešte sa tam aj viac potíte: v slabinách a na stehnách, pod prsiami, v podpazuší, na zadku a okolo konečníka a genitálií.

Ako ošetriť zapareninu

Ak sa zaparenina objaví, miesto osprchujte, dôkladne, ale jemne ho vysušte a naneste napríklad detský púder. Do kožného záhybu potom môžete vložiť štvorec gázy, ktorý zabráni tomu, aby sa koža dotýkala. Väčšinou ale pomôže natretie vhodným krémom či masťou – môžu obsahovať harmanček, nechtík lekársky, zinok, panthenol a podobne, v lekárni vám poradia vhodný produkt.

Kedy ísť so zapareninou k lekárovi

Domáce ošetrenie väčšinou stačí na to, aby zaparenina zmizla a prestala vás trápiť. Za normálne je možné považovať, ak ju musíte mazať dva až tri dni po sebe. Ak sa stav kože ani potom nezlepšuje, alebo naopak zhoršuje, je vhodné ísť k lekárovi. Ten zistí, či dôvodom zhoršeného stavu nie sú kvasinky alebo bakteriálne infekcie, ktoré sa potom dajú riešiť krémami a masťami s antimykotickým a antimikrobiálnym účinkom.

Babské rady proti zapareninám

Proti zapareninám sa odporúča aj prírodná liečba: kúpele alebo omývanie výluhom z levandule, repíka, šalvie alebo nechtíka lekárskeho. Vyrobiť ich možno aj doma: Lyžicu sušených byliniek zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte asi 10 minút lúhovať. Potom zlejte a používajte na utieranie postihnutého miesta, do kúpeľa či na kratšie obklady.

Prevencia: Ako zabrániť vzniku zaparenín

U detí sa zapareninám predchádza hygienou a preventívnym natieraním rizikových miest ochrannými krémami, masťami alebo zasypávaním púdrom, dôležité je aj vhodné, teda priedušné oblečenie.

Podobný postup funguje aj u dospelých. Aby zapareniny nevznikali, je potrebné nechať kožu čo najviac dýchať: to je možné v prípade, že pre oblečenie zvolíte prírodný či kvalitný funkčný materiál.

Nenechávajte na koži veľmi dlho pôsobiť pot či vlhkosť (napr. mokré plavky): mali by ste sa čo najskôr osprchovať, dôkladne osušiť a vziať si suché oblečenie. Dobré je používať prípravky proti poteniu (dobre fungujú tuhé antiperspiranty či púdre) alebo miesta ošetriť produkty na zapareniny – to platí pre tých, ktorí už s nimi majú častejšie skúsenosti a vedia, že sú na ne náchylnejšie.

Kto na zapareniny trpí častejšie

Zapareniny sa môžu objaviť u každého, ale častejšie nimi trpia obézni ľudia, ktorí majú na tele viac kožných záhybov: hlavne ak majú previsnuté brucho, potom sa vyrážka objavuje pod ním a v slabinách.

Častejší výskyt je tiež u žien s väčšími prsiami, ale aj športovcov, pacientov dlhodobo pripútaných na lôžko, ktorých trápi napríklad inkontinencia. Ohrozenejšie sú profesionálni vodiči a ľudia so sedavým zamestnaním, náchylnejší sú aj diabetici. Častejšie ich môžu mať tí, ktorí nedbajú na hygienu, ale aj ľudia trpiaci podvýživou či poruchou imunity.

Zapareniny

  • Iný názov: Intertrigo, vlk
    Popis: Začervenanie a mokvanie kože v dôsledku zaparenia, teda pôsobenia tepla, potu a trenia kože o seba. Najčastejšie sa vyskytuje v oblasti slabín, okolo genitálií, v podpazuší, pod prsiami a na zadku.
    Príznaky: Začervenanie a mokvanie kože, niekedy aj pupienky.
    Liečba: Hygiena, udržiavanie miesta v suchu a ošetrenie vhodnými, väčšinou voľnopredajnými prípravkami v podobe mastí, krémov a púdrov. Pokiaľ je to nutné, potom použitie mastí proti kvasinkám a baktériám.
    Prevencia: Zvýšená hygiena, preventívne ošetrenie rizikových miest vhodnými prípravkami (tuhý antiperspirant, púder) a nosenie priedušného a nie príliš tesného oblečenia.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.