Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za vzostupom psychických problémov detí môže stáť aj pesimizmus rodičov

reklama:
Za vzostupom psychických problémov detí môže stáť aj pesimizmus rodičov
Za vzostupom psychických problémov detí môže stáť aj pesimizmus rodičov Foto: www.gettyimages.com

Pokiaľ chcete vychovať úspešné deti, prejavujte viac optimizmu. Vyplýva to zo záverov štúdie Chicagskej univerzity v spolupráci s The Wall Street Journal.

Podľa tejto štúdie celých 78 % oslovených Američanov neverí, že život generácie ich detí bude lepší, než bol pre nich. A vlastne nie je divu. Denne sme vystavení neradostným správam: či už sa týkajú ekonomickej situácie, zhoršujúcej sa klimatickej krízy, nedôvery v politiku.

Ani u nás si pri pohľade na denné správy nemôžeme výskať. Novinári sú si dobre vedomí toho, že burcujúce a šokujúce titulky predávajú lepšie ako tie striedme. Umiernenosť sa častokrát prejaví až v samotnom texte, ale priznajme si: koľkí z nás stačia na utvorenie názoru prečítania obyčajného titulku a perexu? Často sa objavujú slová o tragickom smerovaní krajiny, inflácii, ktorá „drví“ rôzne skupiny ľudí. Pokiaľ práve prší dosť, na hlavné stránky noviny sa to nedostane. Pokiaľ prší málo, okamžite sme upozornení, že hrozí katastrofálne suchá. Keď sa vlani na jar a v lete riešil nedostatok ne-ruského plynu, médiá nám denne prinášali proroctvo o tom, že opäť hrozia zatvorené školy a mrznúci študenti na internátoch. Akonáhle bolo plynu dosť, pozval sa odborník, ktorý vyslovil názor, že tento rok to možno zvládneme, ale ďalšiu sezónu už by to mohol byť veľký problém… A o správach v čase pandémie a už legendárnych mraziacich plných mŕtvol radšej pomlčme. Ak by sme si mali vytvoriť obrázok o stave našej krajiny a spoločnosti z novinových článkov, museli by sme chtiac nechtiac nadobudnúť presvedčenie, že v našej krajine je úplne v rozklade a nefunguje tu prakticky nič: súdy, zdravotníctvo, školstvo, ochrana životného prostredia, sociálne služby. A vyhliadky sú veľmi, veľmi zlé.

Čo to môže znamenať pre deti, ktoré vychovávame? Psychologička a expertka na vzdelávanie Michele Borba, ktorej názory prezentoval web cnbc.com, je presvedčená o tom, že pokiaľ ako rodičia vnímame svet ako zlý a bez perspektívy (pričom médiá hrajú v tomto presvedčení veľkú úlohu), pravdepodobne budeme tieto naše negatívne postoje prelievať na naše deti.

Aby deti prospievali, potrebujú optimizmus

„Pesimizmus by sa mohol ľahko stať sebanaplňujúcim sa proroctvom,“ hovorí expertka. „Vo výchove detí je náš postoj k svetu veľmi nákazlivý. Optimistický pohľad môže deťom pomôcť prospievať, zatiaľ čo všadeprítomný pesimizmus môže spôsobiť, že deti stratia záujem a nádej.”

Pokiaľ je naladenie našej mysle skôr optimistické, prekážky vnímame skôr ako výzvy, ktoré je možné prekonať, a nie ako dôvod, prečo o nich utiecť alebo sa pred nimi schovať. Vďaka nášmu celkovému pozitívnejšiemu výhľadu do budúcnosti naše deti pravdepodobne lepšie zvládnu životné vzostupy aj pády bez toho, aby stratili nádej na dosiahnutie šťastia, úspechu a spokojnosti.

Žiť v optimizme neznamená popierať realitu

Vo svete, v ktorom sú ľudia každý deň bombardovaní zlými správami, môže byť ťažké sa zlej nálade vyhnúť. Je ale dôležité si uvedomiť, že pokiaľ sa my ako rodičia neustále obávame budúcnosti, naše deti budú viac úzkostné av strese. „Je to jeden z dôvodov, prečo u našich detí vidíme takú obrovskú krízu duševného zdravia,“ domnieva sa psychologička.

Realita, ktorej čelíme, môže byť skutočne tvrdá a v mnohých ohľadoch neľútostná. To, že budete svet vidieť v nie toľko čiernych farbách, ale neznamená, že sa máme stať nerealistickými a slepými k mnohým skutočným problémom sveta. Učiť sa vypínať správy a dávať si detox od sociálnych médií však nie je popieranie. „Ide o to, aby sme vedeli rozpoznať, kedy určité správanie zvyšuje našu úzkosť. A naučiť sa s tým pracovať.”

Je žiaduce byť k deťom otvorení a o nástrahách sveta sa s nimi rozprávať. Uznať všetky obavy a strachy, ale zároveň deti nepodporovať vo víziách katastrofických scenárov. Môžete tiež inšpirovať deti, že môžu drobnými činmi život vo svojej komunite, napríklad formou dobrovoľníctva. „Pomôžte svojim deťom zažiť skúsenosť, že môžu niečo zmeniť,“ odporúča Borba.

Záver? Pokiaľ chcete vychovať úspešné a sebaisté deti, začnete skúmaním svojich vlastných návykov. Pokiaľ vás pravidelne rozčuľujú správy, prepnite zo spravodajskej stanice na prírodopisný dokument o živote plameniakov. Alebo televíziu vypnite úplne. Kontrolujte si čas, ktorý strávite na sociálnych médiách. A keď už na nich ste, skúste urobiť malú výzvu: zdieľajte nejaký čas iba dobrej správy. Nezostávajte v špirále tých negatívnych. Začať môžete ešte dnes.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.