Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za prejedaním stojí často emocionálna záležitosť. Ak chcete schudnúť, zbavte sa tohto zlozvyku

reklama:
Za prejedaním stojí často emocionálna záležitosť
Za prejedaním stojí často emocionálna záležitosť. Ak chcete schudnúť, zbavte sa tohto zlozvyku Foto: www.freepik.com

Emocionálne prejedanie skutočne existuje a je to dokonca už dobre popísaný fakt. Ľudia sa prejedajú z rôznych dôvodov, či už ide o stres, pocit viny, nespokojnosť a tak ďalej. A pomaly, ale určite vzniká vlastne taká psychická závislosť od jedla. Ruka v ruke s tým všetkým potom samozrejme prichádza aj priberanie na váhe.

Emocionálne prejedanie môže mať celý rad dôvodov. „Často jeme, aby sme zmenili to, ako sa cítime,“ hovorí psychologička Aria Campbell-Danesh. „Viac jeme, keď sme smutní, nahnevaní a znudení, alebo jeme tzv. za odmenu.“ Paradoxom však je, že rovnako, ako pri iných závislostiach, prejedanie pochopiteľne žiadny z týchto stavov nevyrieši.

Ale nejaká psychická nepohoda nie je rozhodne tým jediným dôvodom, prečo ľudia padajú do emocionálneho prejedania. To totiž postihuje aj tých, ktorí sú práve na nejakej diéte, alebo už nejakou diétou prešli. Aj diéty totiž v ľuďoch vyvolávajú nejaké negatívne emócie, ktoré je potom potrebné nejakým spôsobom kompenzovať.

Skrátka emocionálne prejedanie je predovšetkým psychická záležitosť a súvisí s ním aj neschopnosť jedinca si uvedomiť niektoré veci. Podobne to majú aj alkoholici alebo ľudia, ktorí zneužívajú iné návykové látky. To znamená, že si nedokážu rozobrať svoje pocity, nevedia sa vyrovnať so svojimi emóciami, nevedia spracovať stres. Emocionálne prejedanie sa tak často nakoniec stáva automatickým návykom. Čím viac je jedlo používané na to, aby sme sa vyrovnali s nejakou psychickou nepohodou, tým väčším sa tento návyk stáva.

Emocionálne prejedanie síce nie je poruchou príjmu potravy, ale môže sa z toho pokojne takýto stav vyvinúť. S prejedaním sa totiž môžu dostaviť pocity viny, ktoré potom vedú ku skutočnej poruche príjmu potravy. Takže rozhodne nejde o žiadnu banálnu záležitosť, navyše je tu ten nepríjemný efekt pomerne značného priberania na váhe. Keď sa totiž emocionálne prejedáme, rozhodne nekonzumujeme zeleninové šaláty, ale jeme predovšetkým nezdravé jedlá s veľkým obsahom cukru.

Takže čo s tým môžete urobiť, ak ste práve prišli na to, že sa emocionálne prejedanie týka aj vás? Predovšetkým je potrebné, aby ste sa skutočne uistili, že trpíte emocionálnym prejedaním. V takom prípade sa predovšetkým zameriavate na určité typy potravín, konkrétne sladké alebo nezdravé priemyselne spracované potraviny, ako je okrem iného mrazená pizza. Prejedáte sa vždy, keď sa necítite v pohode a jete, aj keď nemáte vôbec hlad.

Cesta z emocionálneho prejedania je ale pomerne dlhá a vyžaduje si istý režim. Pomôcť si môžete tým, že si začnete evidovať, kedy a čo jete, aj keď práve nemáte hlad. Píšte si, čo sa stalo alebo aké pocity ste práve mali, keď ste sa rozhodli vyplieniť chladničku. To vám totiž následne pomôže uvedomiť si, že sa skutočne prejedáte kvôli nejakej psychickej nepohode. Emocionálne prejedanie totiž nakoniec často končí ako automatická záležitosť, takže už dosť možno môžete byť v stave, keď si to vôbec neuvedomujete.

Prejdite aj k nejakým fyzickým aktivitám. Dosť možno sa skrátka len prejedáte a nemáte žiadny pohyb. Ale fyzický pohyb uvoľňuje stres a pomáha s celým radom zlých pocitov. Nejaká fyzická aktivita totiž reálne znižuje hladinu stresových hormónov a zároveň uvoľňuje endorfíny, teda hormóny šťastia. A nebojte sa, nemusíte nutne ísť do fitka a zdvíhať tam ťažké činky. Stačí ujsť pár kilometrov v lese. Alebo môžete skúsiť jogu, ktorá upokojí vašu myseľ.

Snažte sa postupne začať jesť správne, aby ste postupne dokázali oddeliť prejedanie od hladu. Upravte svoje stravovacie návyky tak, aby ste skutočne raňajkovali to, čo raňajkovať máte a obedovali tak, ako máte. Pokiaľ sa totiž nezačnete stravovať správne, budete neskôr popoludní mať veľké chute na všetko možné a vrátite sa k svojmu prejedaniu len preto, že ste sa správne nenajedli a nedodali telu potrebnú energiu. Musíte tiež počítať s tým, že emocionálneho prejedania sa nezbavíte zo dňa na deň. O to dôležitejšie je správne jesť a prípadné pocity hladu, ktoré sa môžu dostaviť, keď sa prestanete prejedať, kompenzujte potravinami bohatými na bielkoviny. To znamená predovšetkým mäso, mliečne výrobky a taktiež rôzne druhy orechov. Vôbec nebude na škodu, keď si zo začiatku urobíte skutočne rozpis jedla, ktorým sa budete riadiť.

A v neposlednom rade nejedzte pri televízii. Tým totiž odvádzate svoju pozornosť od toho, čo a koľko toho vlastne jete a váš mozog sa na jedlo ani nesústredí. Zjete tak toho oveľa viac. Je to jeden zo spôsobov, ako sa naučíte si jedlo vychutnávať. A to je veľmi dôležité. Jedlo nie je záplata na vašu psychickú nepohodu. Jedlo dodáva telu potrebnú energiu a je tiež veľmi dôležité, aby ste si konzumáciu dobrého jedla užívali. Tým totiž získate k jedlu úplne iný vzťah, než keď do seba pri prejedaní napcháte všetko, čo vám práve príde pod ruku.

Zdroj: styl.instory.cz, Woman and Home

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 27. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.