Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za mamičku, za otecka alebo Ako „naučiť“ dieťa jesť?

reklama:
Za mamičku, za otecka alebo Ako „naučiť“ dieťa jesť?
Za mamičku, za otecka alebo Ako „naučiť“ dieťa jesť? Foto: www.gettyimages.com

Možno aj vy patríte medzi rodičov, ktorí sú zúfalí z toho, že majú doma malého nejedlíka. Napríklad aj vy sa strachujete, aby vám dieťa „neumrelo od hladu“, snažíte sa ho odmeňovať za každé zjedené sústo, a naopak trestať, keď jesť nemieni. A možno aj vy zisťujete, že to nejde po dobrom ani po zlom.

Odmietanie jedla dieťaťom je obvykle pre rodičov veľkým zdrojom úzkosti. Bojíme sa, že keď dieťa nebude správne a pravidelne jesť, bude neduživé, alebo dokonca prestane rásť. Pre pokoj duše je však dôležité si uvedomiť, že prevažná väčšina detí, ktoré neje s chuťou alebo jedlo odmietajú, však prospieva úplne normálne. Určite poznáte z okolia množstvo prípadov, keď sa deti, ktoré boli dlhé mesiace živené prakticky iba zo suchých cestovín a rožkov, poriadne „rozjedli“ až na základnej škole.

Pokiaľ vaše dieťa nemá zdravotné problémy súvisiace s odmietaním jedla, zachovajte pokoj. Neriskujte, že sa z témy stravovania stane každodenná dráma. Platí tu jednoduchá rovnica: Čím viac budete dieťa do jedla nútiť, tým menšiu chuť do jedla bude mať. Hrozí, že sa dieťa prostredníctvom jedla voči vám vymedzí a odmietanie jedla sa stane jeho zbraňou aj nástrojom na vydieranie. Negatívna pozornosť je totiž tiež pozornosť.

Z rožku na zeleninu

Podľa serveru bbcgoodfood.com existuje niekoľko stratégií, ktoré môžu dieťa inšpirovať k tomu, že bude skúšať ochutnávať viac vecí a nezostane pri svojom obligátnom suchom rožku. Medzi jednu z nich patrí napríklad to, že batoľa nebudete za každú cenu nútiť do používania príboru, ale necháte ho jesť rukami, kedy si môže potravu doslova ohmatať. Odborníci odporúčajú tiež umožniť dieťaťu (samozrejme úmerne jeho možnostiam) podieľať sa na príprave jedla a spolurozhodovať o tom, či sa napríklad mrkva uvarí, alebo ju bude ísť radšej surovú. Spôsob, ako deťom sprístupniť práve zeleninu, potom tkvie v ponuke rôznych omáčok, do ktorých môžu deti mrkvu či uhorku namáčať (obľúbený kečup nevynímajúc!).

Ak nebudeš jesť, pôjdeš za pani doktorkou!

Ak máte pocit, že potomok neje tak, ako by mal, konzultáciou s detskou lekárkou určite nič nepokazíte. Pokiaľ navyše vaše dieťa za posledné mesiace výrazne schudlo (alebo naopak pribralo), ak pri jedle zvracia, kašľa alebo sa dokonca dusí, nie je na čo čakať. Inak sa ale deťom návštevou ordinácie nevyhrážajte. Veľa zúfalých rodičov hovorí svojim dcéram a synom veci ako: „Ak nezješ večeru, pôjdeme za pani doktorkou. Tá už to do teba to jedlo nejako dostane!”

Povedzte sami, dostali by ste po takej vyhrážke chuť na niečo dobré na jedenie, alebo by sa vám žalúdok stiahol úzkosťou?

5 tipov pre rodičov nejedlíkov:

1. Dbajte na rituály. Deťom svedčí poriadok. Snažte sa preto, aby sa u vás jedlo vždy v určitú hodinu pri pekne prestretom stole. A v ideálnom prípade bez zapnutej televízie či tabletu.

2. Na tanierik či do misky dávajte menšie porcie. Dieťa si prípadne pridá, ale nebude už spočiatku vydesené tou horou jedla, s ktorou by sa malo stretávať. Snažte sa o spestrenie jedálnička, ale novú vec deťom nenúťte. Trpezlivo ponúkajte. Pokiaľ dieťa nechce ochutnať hráškovú polievku dnes, neznamená to, že si ju neobľúbi za mesiac či dva. Nesľubujte odmeny, ani sa vyhrážajte potrestaním, keď dieťa jedlo nezje.

3. Nerobte z jedla drámu a tému celej domácnosti. Nesťažujte sa hneď po príchode z práce oteckovi, že dieťa opäť nejedlo, ani to netelefonujte babičke.

4. Pri jedle sa nehádajte a nezvyšujte hlas. Ak je atmosféra pri stole vyhrotená, dieťa si môže stolovanie spojiť s nepríjemnou atmosférou.

5. Nenúťte dieťa sedieť pri stole dlhšiu dobu, než je doba večera. Pokiaľ jedlo nezje, povedzte mu, že čas obeda skončil a desiata bude až popoludní.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 1. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.