Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Za dlhotrvajúcu bolesť chrbta obvykle môže tzv. kancelársky syndróm

reklama:
Za dlhotrvajúcu bolesť chrbta obvykle môže tzv. kancelársky syndróm
Za dlhotrvajúcu bolesť chrbta obvykle môže tzv. kancelársky syndróm Foto: www.gettyimages.com

Najčastejšou príčinou bolesti chrbta sú nesprávne návyky životného štýlu a zlé držanie tela v sedavom zamestnaní. Týka sa to až troch štvrtín všetkých prípadov. Sedavá práca nie je nápor len pre chrbát, krčnú chrbticu a oči, ale aj pre kardiovaskulárny systém a srdce.

Výsledkom je dramaticky vyššie riziko civilizačných chorôb, ako je rakovina, cukrovka alebo infarkt. Obrňte sa pred negatívnym dopadom kancelárskych profesií na vaše zdravie a venujte pozornosť pracovnému prostrediu aj celkovo životospráve.

Aké škody pácha sedavé zamestnanie?

Hovorí sa, že najrizikovejšia práca na svete je tá v kancelárii. Pokrok zastaviť nemožno, preto ubúda fyzických profesií a čím ďalej viac ľudí vo vyspelých krajinách vykonáva prácu od počítača a menej sa hýbe. Spozornieť by mali predovšetkým tí, ktorí majú sedavé povolanie a väčšinu pracovného dňa trávia sedením na kancelárskej stoličke pred obrazovkou počítača. Týka sa to až sedemdesiatich percent Čechov. Hrbením sa v neprirodzenej pozícii dlhodobo namáha chrbtica a vznikajú tak dlhotrvajúce bolesti.

„Niekoľkohodinové sedenie na jednom mieste so sebou prináša veľké množstvo zdravotných rizík. Patria medzi ne bolesti krčnej chrbtice a chrbta, ktoré sa navyše v priebehu života často opakujú. Na prevenciu aj riešenie bolestí chrbta je potrebná optimálna kombinácia pohybu, fyzioterapie a výživy a v neposlednom rade aj ergonomicky zariadené pracovné miesto,“ hovorí Martin Kraus z českej spoločnosti MAKRA DIDAKTA. Naučiť sa správne sedieť a pracovať v školskom veku je predpokladom pre zdravé sedenie u dospelých.

Ako sa naučiť správne sedieť?

Veľkú pozornosť by sme preto mali venovať správnemu sedu, ktorý funguje ako perfektná prevencia bolestí chrbta. „Základom je samozrejme správna, ergonomicky tvarovaná stolička. Na nej seďte tak, aby dolné končatiny boli rozkročené na šírku panvy. Držanie trupu, hlavy a chrbtice by sa malo čo najviac priblížiť k vertikálu. Dôležité je tiež nastaviť si správnu výšku kancelárskej stoličky tak, aby sa chodidlá dotýkali zeme celou svojou plochou. Zároveň s tým by od seba mali byť chodidlá na šírku panvy a kolená by mali smerovať k špičkám nôh. Pokiaľ nemôžete vhodne upraviť výšku stoličky, odporúčame dať si pod nohy podložku,“ hovorí Kraus a dodáva. „Pokúste sa vytvoriť tento návyk na správne sedenie. Jednoduchá zdravotná prevencia je základ. Nedostatočné riešenie prvých príznakov vedie k chronickosti, čo je spojené aj s vysokými finančnými nárokmi na ďalšiu liečbu.“

Z pohybu benefituje telo aj myseľ

Cvičenie má pozitívny vplyv nielen na telo, ale aj na našu myseľ a psychické naladenie. Je dokázané, že pri svalovej aktivite dochádza k uvoľňovaniu endorfínov, tzv. hormónov šťastia, ktoré sú zodpovedné za riadenie nálady a pocity radosti a šťastia. Spojenie duše a tela ako fyzickej schránky nie je dobré podceňovať, pretože dlhodobou psychickou nepohodou či stresom si zarábate na rad dlhotrvajúcich zdravotných problémov. Psychika má veľký vplyv na fyzické zdravie, preto je dobré nezanedbávať aj duševnú hygienu.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.