Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vzťah a manželstvo bez sexu: Kedy môže fungovať a kedy je čas odísť?

reklama:
Vzťah a manželstvo bez sexu
Vzťah a manželstvo bez sexu: Kedy môže fungovať a kedy je čas odísť? Foto: www.gettyimages.com

Na začiatku vzťahu ste si s partnerom užívali každodenné milovanie, stačil vám jeden dotyk a na vzrušenie ste nemusela čakať. Po pätnástich rokoch vzťahu však už romantických chvíľok zažívate poskromne. Možno vás to trápi, možno si hovoríte, že to tak majú ľudia v dlhodobých vzťahoch bežne. Kde je pravda? A dá sa sex do vzťahu zase vrátiť?

V každom vzťahu hrá sex rôznu rolu. U niekoho už od začiatku bola jeho frekvencia nízka, inde sa vytráca postupom času. Preto je DÔLEŽITÉ sa na vzťah pozerať z mnohých uhlov, a než si poviete, že zo vzťahu bez sexu chcete odísť, mali by ste odhaliť dôvody jeho straty. A skúsiť to napraviť. Alebo sa zamyslieť, či je pre vás sex vo vzťahu naozaj tým najdôležitejším.

Prečo je váš vzťah bez sexu?

Stacey Laura Lloyd, uznávaná autorka, ktorej práce sa zameriavajú na randenie a vzťahy, odporúča odkryť, prečo sex vymizne. „Napríklad preto, že vy a váš partner ste zaneprázdnení a máte mnoho záväzkov a povinností, kvôli ktorým svoje DÔVERNÉ chvíľky odkladáte. U niektorých párov prichádza asexuálna povaha ich vzťahu v iných formách. Prestali sa fyzicky priťahovať, alebo si sex neželajú kvôli udalostiam v živote, ktoré zo sexu robia viac fušku ako zmysluplný akt.“

Okrem toho existujú aj ďalšie páry, kde sa sex zastaví po tom, čo do vzťahu prídu deti, pretože potom je náročnejšie vnímať svojho partnera ako sexuálnu bytosť a nie iba ako matku alebo otca svojich detí. Existujú také páry, pre ktoré sex nebol nikdy kľúčovou záležitosťou a svojho partnera považujú skôr za spoločníka a priateľa než za romantického zvodcu. Mnohí stratili sexuálnu túžbu po partnerovi kvôli nevere, pretože zrada a zničená dôvera silne narúšajú túžbu po intimite.

Je vo vzťahu sex dôležitý?

Ubúdanie sexu je možné pripísať mnohým dôvodom. Stres, zaneprázdnenie, žiadne súkromie, hormonálne zmeny súvisiace s vekom, zdravotné problémy atď. Rovnako tak aj odlišnému vývoju partnerov. Vzťah nie je statický rovnako ako vývoj osoby v ňom. Môže sa stať, že si zrazu každý ide za svojimi snami, ktoré sa stretávajú len minimálne, potom už čas na intímnosti nezostáva. Napriek tomu sa môžu v takom vzťahu cítiť veľmi dobre a spokojne. Len nemajú sex. Je to problém?

„Sex je síce jedným zo stavebných pilierov zdravého vzťahu a bez neho to naozaj nejde, ale nie je to len o ňom,“ vysvetľuje prítomnosť sexu vo vzťahu párový terapeut Honza Vojtko a pokračuje ďalej. „Kvalita a kvantita sexu sa rokmi mení. Mýtus, že sex mladej lásky je lepší ako ten medzi dlhodobými partnermi, je skutočne silne zakorenený. Kvantita ale nie je kvalita. V dlhodobom vzťahu máte vedľa seba niekoho, kto pozná vás aj vaše telo, aj to, čo na vás funguje. Už mu ani nemusíte naznačovať. Stačí sa len pozrieť.“

To, že sex je vo vzťahu naozaj dôležitý, ale musíme rozlišovať medzi kvalitou a kvantitou, dokazujú aj iní terapeuti, medzi ktorých patrí klinická psychologička a vzťahová expertka Frances Cohen Praver, Ph.D.: „Sex je nevyhnutnou súčasťou intímneho vzťahu a mnohí veria , Že sex je pre nás nevyhnutným spôsobom, ako sa skutočne spojiť so svojim partnerom, pretože tento intímny akt má fyzické aj emočné zložky. Pokiaľ sa sex s vašim partnerom napríklad objavuje vo vašich myšlienkach a túžite po intímnom spojení, potom udržujete vaše spojenie a vzťahy silné. Ak však zrazu stratíte túžbu po sexe so svojim partnerom, alebo zažívate intímne chvíľky len zriedka, môže to znamenať, že vaše spojenie mizne a váš vzťah sa stal skôr platonickejším ako romantickým.“

Koľko je veľa a koľko málo?

To, čo páry pravdepodobne najviac trápi, a čo podporuje mýtus týkajúci sa vysokej frekvencie sexu ako ukazovateľa dobrého vzťahu, je neustále porovnávanie sa s druhými. Koľkokrát spolu spíte? Iskrí to medzi vami stále? Skúšate nové sexuálne praktiky? „Po prvé, porovnávaniu môžem zabrániť len tým, že si uvedomím, že druhí nežijú môj vzťah. To hlavné je, aby ste si dokázali povedať, či ste vo vašej verzii sexuálnych aktivít šťastní,“ zdôrazňuje Honza Vojtko vo svojej knihe Vzťahy a mýty. Je vlastne úplne jedno, či máte sex raz za mesiac, pol roka alebo každý týždeň, dôležité je, či vám to vyhovuje. Keď áno, prečo sa tým trápiť. Keď túžite naopak po sexe viac, je namieste si o tom s partnerom pohovoriť. Sú rôzne dlhé obdobia, keď na sex skrátka nemáme chuť. Ste čerstvou mamičkou, ktorá nespí a len tak tak sa stihne učesať? Máte zlomenú nohu alebo prechádzate zdravotnými komplikáciami? Vaša práca vám dáva zabrať? Tu sa veľa priestoru na sex nenájde. Lepšie, než svoje trápenie rozoberať s kamarátkou, je zmysluplnejšie hovoriť o sexe s partnerom. Jedným z významných dôvodov, prečo sex vo vzťahu riešime, je podľa párového terapeuta Honzy Vojtka strach z toho, že keď nie je sex alebo ho ubúda, prestáva nás mať partner rád, už nás nemiluje, nie sme pre neho dosť dobré. „Lenže toto je môj strach, moja téma, preto by bolo dobré ho otvoriť s náprotivkom a opýtať sa ho. Nič iné totiž urobiť nemôžem,“ hovorí terapeut.

Zostať vo vzťahu, alebo odísť?

Pokiaľ vás zaujíma, či by ste mali zostať v partnerskom vzťahu, alebo odísť, musíte posúdiť, aký dôležitý pre vás sex je. Pre niektorých ľudí je sex vo vzťahu absolútnou nutnosťou a nie je možné zostať v romantickom vzťahu, kde je sex len zriedka alebo vôbec. Iným postačí prežívať hlavne emocionálne spojenie so svojim partnerom na udržanie zmysluplného, úspešného a dlhodobého vzťahu. Ale existujú aj ďalšie možnosti. Mnoho párov má dohodnutý typ otvoreného vzťahu, kedy sú ľudia schopní a môžu uspokojiť svoje sexuálne potreby mimo svojho vzťahu s partnerom, ale stále si zostávajú plne oddaní.

Pokiaľ ide o sex vo vzťahu, rozhodujúce je, že musíte urobiť to, čo je pre vás najlepšie. Neexistuje žiadna odpoveď, koľko je tak akurát, pretože to jednoducho závisí od dôležitosti, ktorú sexu osobne prikladáte. Ak si v tejto otázke ako pár neviete rady, môžete využiť poradenstvo odborníka, ktorý vám pomôže, niekedy aj veľmi rýchlo, problém napraviť. Poskytne vám informácie, pokyny, veci, ktoré vo vzťahu môžete skúsiť, a pomôže vám sa vo vzťahu cítiť dobre. Nezabúdajte na dotyky a intimitu aj bez sexu, aj to pre vzťah veľa znamená.

Zdroj: www.mojezdravi.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.