Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výživa batoliat

reklama:
Výživa batoliat
Výživa batoliat Foto: www.gettyimages.com

Po roku veku by dieťa malo postupne prejsť na bežnú rodinnú stravu.

Strava dieťaťa by mala byť pestrá, zdravá a chutná. Aj keď to môže znieť prekvapivo, platia až na niekoľko výnimiek pre zdravú výživu dieťaťa rovnaké pravidlá ako pre výživu dospelých. Pokiaľ doma nejete zdravo, môže byť spoločné stolovanie s dieťaťom príležitosťou to zmeniť.
V strave obmedzte soľ a vynechajte ostrá korenie a tučné mäso. Varte z prirodzených surovín a obmedzte priemyselne spracované potraviny, ktoré majú pozmenenú chuť aj vzhľad. Potraviny s malou výživovou hodnotou, napr. sladkosti, povoľte dieťaťu len občas, nie ako bežnú súčasť stravy.
Neobmedzujte príliš tuk vo výžive dieťaťa, deti ho potrebujú pre zdravý vývoj. Tučné mäsá nie sú vhodné pre deti, ani pre dospelých, ale chudé mäso by malo byť pravidelnou súčasťou jedálnička dieťaťa. Plnotučné mlieko je vhodné podávať aspoň do 2 rokov veku.

Odporúčané denné zloženie stravy dvoch a trojročných detí:

Vek dieťaťa                                           2 roky      3 roky
Pohlavie dieťaťa                                    dievčatá            chlapci
Príjem energie                        1 000 kcal 1 200 kcal 1 400 kcal
Obilniny (pečivo, ryža, cereálie)             90 g 120 g 150 g
Zelenina                                         1 hrnček 1,5 hrnčeka 1,5 hrnčeka
Ovocie                                            1 hrnček 1 hrnček 1,5 hrnčeka
Mlieko a mliečne výrobky                2 hrnčeky 2 hrnčeky 2 hrnčeky
Mäso, ryby, vajcia, strukoviny        60 g 90 g 120 g
Tuky                                               3 lyžičky 4 lyžičky 4 lyžičky

Pozn.: Odporúčanie USDA (Ministerstvo poľnohospodárstva USA) pre deti vo veku 2 a 3 rokov, ktoré majú denne 30 až 60 min. pohybu nad rámec bežných aktivít (napr. rýchla chôdza, tanec alebo beh).
Zdroj: http://www.mypyramid.gov/mypyramid/index.aspx

Ak chcete, aby dieťa držalo spolu s vami nejakú špeciálnu diétu, napr. vegetariánsku alebo vegánsku, poraďte sa o tom s lekárom.
Na začiatku budete musieť jedlo stláčať a krájať na malé kúsky. Pozor na potraviny, u ktorých je veľké riziko vdýchnutia – najrizikovejšie sú oriešky, tvrdé cukríky, párky, surová mrkva, hrozno alebo čerešne. Dieťa nikdy nenechávajte jesť osamote.
Deti sa v batoľacom veku osamostatňujú, čo sa prejavuje aj pri stolovaní. Odmietanie jedla a náhle zmeny v chutiach patria k batoľaciemu veku, takže sa nenechajte dieťaťom rozčúliť. Pokiaľ budete dieťaťu jedlo nútiť, len tým posilníte jeho odpor. Nezjedené jedlo nenahradzujte sladkosťami, buď dieťaťu ponúknite rovnaké jedlo neskôr alebo podajte skôr nasledujúcu desiatu.
Dieťa najlepšie motivujete k jedlu vlastným príkladom. Stolujte spoločne, hovorte s dieťaťom o jedle, experimentujte s chuťou aj konzistenciou jedla, skúšajte nové suroviny a recepty. Jedlo musí byť predovšetkým chutné, pretože dieťaťu ťažko vysvetlíte, že má jesť niečo, čo mu nechutí, len preto, že je to zdravé. Každé dieťa je iné, má iné chute a inak znáša rôzne potraviny, čo by sme mali rešpektovať.
Prehliadky u lekára už nie sú v batoľacom veku také časté, sledujte preto rast dieťaťa (výška, váha) sami a zaznamenávajte si miery do rastových grafov (napr. v zdravotnom preukaze). Pokiaľ sa dieťa odchyľuje od bežných rastových kriviek, poraďte sa o tom s lekárom.
S lekárom sa tiež poraďte, ak chcete podávať dieťaťu nejaký multivitamínový liek. Všeobecne, ak má dieťa pestrú a vyváženú stravu, potom má aj dostatok živín a umelé prípravky nie sú potrebné. Jedinou výnimkou môže byť vitamín D, najmä v zimnom období.
Pre zdravý telesný a psychický vývoj dieťaťa nie je dôležitá len strava, ale aj pohyb, pobyt vonku a celkové prostredie, v ktorom dieťa vyrastá.

Tipy na výživu batoliat

sladkosti schovajte na miesto, kde ich dieťa neuvidí, umyté ovocie naopak vystavte,
čerstvú zeleninu ponúknite deťom nakrájanú na zaujímavé tvary, tyčinky, špirály a pod., lepšie ju potom prijmú,
nehnevajte sa na babičky, že dávajú dieťaťu sladkosti, patrí to k detstvu,
ak neviete, čo variť, inšpirujte sa jedálničkami, ktoré dávajú niektoré škôlky na internet

Zdroj: www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 18. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.