Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Výskum odhalil pravidlo 7 sekúnd, podľa ktorého si útočník vyberá svoje obete. Určitý druh pohybu ho odrádza

reklama:
Výskum odhalil pravidlo 7 sekúnd, podľa ktorého si útočník vyberá svoje obete
Výskum odhalil pravidlo 7 sekúnd, podľa ktorého si útočník vyberá svoje obete. Určitý druh pohybu ho odrádza Foto: www.gettyimages.com

Skúsenému kriminálnikovi môže stačiť menej ako sedem sekúnd, aby si vybral svoju obeť. Rozhodne sa, či ste ľahká obeť pre krádež, prepadnutie, únos alebo iný trestný čin, ktorý mu príde na myseľ. Počítajte teraz sedem sekúnd: Prvá. Druhá. Tretia. Štvrtá. Piata. Šiesta. Siedma. Presne tak rýchlo si mohol vybrať práve vás. Niektoré pohyby podľa výskumu útočníka priťahujú, zatiaľ čo niektoré ho dokážu odradiť. Aké sú to?

Slávna štúdia priniesla odpovede na to, ako si útočníci vyberajú svoje obete

V roku 1981 priniesla slávna štúdia sociológov Betty Grayson a Morris I. Stein nový pohľad na spôsob, akým útočníci vyberajú svoje potenciálne ciele. Počas tejto výskumnej práce bola na rušnom newyorskom chodníku umiestnená videokamera a počas troch dní medzi 10. hodinou dopoludnia a poludním boli zachytávané osoby prechádzajúce okolo. Videá následne púšťali väzňom vo veľkej väznici na východnom pobreží, ktorí boli odsúdení za násilné zločiny, ako sú ozbrojené lúpeže, znásilnenia a vraždy páchané na náhodných obetiach. Väzni mali za úlohu hodnotiť jednotlivých chodcov na stupnici od jednej do desiatich – od ľahkého prepadnutia až po príliš riskantnú akciu.

Z výskumu vynikli významné skutočnosti

Väzni sa zhodovali ohľadom toho, kto bol ľahkým terčom pre útok. Všetci väzni si vybrali rovnakú osobu. Výber obete navyše nebol ovplyvnený iba pohlavím, rasou alebo vekom, ako by sa mohlo predpokladať. Staršie alebo drobné ženy neboli automaticky považované za ľahkú korisť. Výber obete ovplyvňovali aj iné faktory. Väzni si všímali aj neverbálne signály chodcov a využívali ich pri svojich rozhodnutiach. Kľúčové boli základné pohyby, ako je dĺžka krokov, postoj nôh, prenášanie váhy tela a hojdanie pažami počas chôdze, čo vraj vypovedalo o zraniteľnosti obete.

Pohyby, ktoré lákajú útočníkov, a rozhodne by ste sa takto nemali pohybovať

  • Dĺžka kroku: Príliš dlhé kroky môžu pôsobiť nekoordinovane a navyše môžu v dave vyčnievať a lákať tak prílišnú pozornosť.
    Pohyb nôh: Šúpanie nôh pôsobí submisívnym dojmom, nadmerné zdvíhanie nôh opäť púta prílišnú pozornosť.
    Švih paží: Príliš veľké švihy paží pôsobia komicky, nemotorne a nekoordinovane.
    Pohyb tela: Trhané a nekoordinované pohyby vysielajú signál zraniteľnosti a pôsobia nemotorným dojmom.
    Držanie tela: Zhrbené telo pôsobí podriadeným a ustrašeným dojmom.
    Rýchlosť: Neprirodzene rýchle pohyby môžu vyvolávať dojem nervozity.

Ako by ste sa mali správne pohybovať, aby ste útočníka odradili

  • Dĺžka kroku: Robte rázne a dynamické kroky, ktoré pôsobia sebavedomým dojmom. Výskum ukázal, že ťažko napadnuteľní chodci mali strednú dĺžku kroku v súlade s ich telesnou výškou a pohybovali sa prirodzene a plynulo.
    Pohyb nôh: Aby váš krok pôsobil plynulým dojmom, zdvíhajte nohy elegantne a nie príliš vysoko ani nízko.
    Švih paží: Udržujte prirodzený rytmus hojdania paží. Pri chôdzi sú vaše paže mierne pokrčené v lakťoch a ich pohyb je synchronizovaný s nohami.
    Pohyb tela: Minimalizujte trhanie a prudké pohyby. Posúvajte sa ladne a prirodzene.
    Držanie tela: Držte telo vzpriamene, zdvihnite bradu, majte rovný chrbát a rozhliadajte sa okolo seba. Tento postoj vysiela signál sebadôvery a obozretnosti.
    Rýchlosť: Snažte sa udržiavať tempo s ostatnými chodcami okolo vás. Tým minimalizujete nežiadúcu pozornosť a budete pôsobiť sebaisto.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.