Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedeli ste, že s bábätkom sa môžete dorozumieť aj bez toho, aby vedelo rozprávať?

reklama:
Vedeli ste, že s bábätkom sa môžete dorozumieť aj bez toho, aby vedelo rozprávať?
Vedeli ste, že s bábätkom sa môžete dorozumieť aj bez toho, aby vedelo rozprávať? Foto: www.gettyimages.com

Zlepšiť vašu komunikáciu s dieťatkom pomôže znakovanie – dorozumievanie pomocou gest. Batoľatá, ktoré takto komunikujú s rodičmi, sa o svoje pocity a potreby delia s dospelými ešte skôr, ako prídu na rad ich prvé slová.

Zdvihnutie rúk, mávanie na rozlúčku, kývanie hlavou pri vyjadrení súhlasu či nesúhlasu… To všetko sú prvé znaky, ktoré sa deti určia prirodzene a používajú ich intuitívne Predstavte si však, že by vaše dieťatko vedelo posunky ukázať, že už je dostatočne nakŕmené, alebo že potrebuje prebaliť. Znaková reč pre počujúce batoľatá sa vo svete používa už viac ako 20 rokov. Účinky znakovania podrobne skúmali psychologičky Linda Acredolo a Susan Goodwyn z Univerzity Davis v Kalifornii už v 80. rokoch 20. storočia. Zistili, že znakovanie pomáha pri rozvoji hovorenej reči a inteligencie.

Znakovanie upevňuje puto

Prirodzená túžba komunikovať s okolím je v deťoch odmalička. Vnímaví rodičia si všimnú rôzne druhy plaču – iný pri bolesti, iný pri hneve alebo strachu – alebo reči detského tela, ktorú nám chcú naznačiť, že sa dožadujú mlieka alebo sú unavené. Prostredníctvom naučených znakov a gest deti obohatia svoje vyjadrovacie prostriedky. Pokiaľ sa bojíte, že znakovanie oddiali rozvoj reči, budete prekvapení, že je to práve naopak. Výskumy preukázali, že deti, ktoré znakovali, dosahovali lepšie výsledky v rečových schopnostiach aj IQ testoch. Znakovanie navyše upevňuje puto medzi rodičmi a deťmi, podporuje pozitívny emocionálny vývoj detí a posilňuje ich sebadôveru.

S takmer ročným náskokom

Znakovanie funguje v rôznych jazykových a kultúrnych prostrediach. Psychologičky Linda Acredolo a Susan Goodwyn vychádzali z ich výskumu, ktorý trval 20 rokov. Deti rozdelili do dvoch skupín – v jednej používali posunkovú reč, v druhej nie. V prvej skupine zistili u znakujúcich detí vo veku 24 mesiacov viac ako trojmesačný náskok. Keď mali deti 36 mesiacov, boli oproti svojim neznakujúcim rovesníkom najprv takmer o celý rok!

Dlhodobé prínosy znakovania

Sedem rokov po skončení štúdie sa rozhodli zamerať na dlhodobé prínosy tejto neverbálnej komunikácie. V inteligenčnom teste WISC-III IQ dosiahli deti, ktoré ako batoľatá znakovali, priemerne o 12 bodov viac ako deti z druhej skupiny. Podľa iných výskumov zvyšuje takáto forma komunikácie s bábätkom aktívne učenie v školských časoch a znižuje frustráciu a agresivitu v triede.

Ako na znakovanie?

  • vyberte si program, ktorý ponúka kvalitné výukové materiály pre rodičov aj deti,
    obráťte sa na certifikovanú inštruktorku,
    kurzy znakovania ponúkajú aj materské centrá, ktoré organizujú stretnutia znakujúcich detí,
    znakovať môžete už od narodenia, význam jednotlivých gest bude dieťatko chápať približne v 6. mesiaci,
    dieťa učte iba vtedy, keď má dobrú náladu,
    používajte znak a slovo súčasne, znaky zaraďte do dennej rutiny,
    chváľte dieťa pri jeho úspechoch,
    zapojte do znakovania aj zvyšok rodiny, prípadne babysitterku,
    u detí bolo pozorovaných celkom 49 typov gest (očakávanie, protestovanie, žiadosť o predmet, vyjadrovanie potrieb),
    8 mesačné bábätko použije gestá približne osemnásť krát do mesiaca, 19 mesačné dieťa až stokrát.

Zdroj: www.medvidkovehracky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.