Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vďaka týmto zásadám sa vyhnete počas sviatkov chorobe

reklama:
Vďaka týmto zásadám sa vyhnete počas sviatkov chorobe
Vďaka týmto zásadám sa vyhnete počas sviatkov chorobe Foto: www.gettyimages.com

Nadchádzajúce sviatky sú obdobím radosti a osláv, ale môžu tiež znamenať zvýšené riziko ochorenia, najmä pokiaľ nie sú dodržiavané základné hygienické a zdravotné zásady. Prinášame niekoľko dôležitých rád, vďaka ktorým sa môžete počas sviatkov vyhnúť chorobe a užiť si túto krásnu dobu bez zbytočných komplikácií.

Pribúda prázdninového cestovania a zhromažďovania, a to znamená jediné: počty respiračných chorôb pribúdajú. Konieckoncov, tieto vírusy sa najlepšie šíria, keď sa ľudia zhromažďujú vo vnútri v tesnej blízkosti. Aj keď v tomto ročnom období obvykle vidíme stály nárast respiračných ochorení, nemusí to nutne znamenať, že aj vy ste odsúdení do postele.

Môžete podniknúť množstvo krokov, aby ste ochránili svoje zdravie a znížili pravdepodobnosť, že sa vrátite domov s prechladnutím.

Spánok je dôležitý

Jednoduchý tip, ktorý je ale neuveriteľne účinný. „Spánková deprivácia, a to aj po jednej bezsennej noci, si môže vybrať významnú daň na vašom zdraví,“ hovorí Bernadette Boden-Albalaová, dekanka Kalifornskej univerzity, pre Huffington Post.

Keď nemáte dostatok spánku, vaše telo produkuje menej protilátok a buniek bojujúcich proti infekcii. V dôsledku toho sa môže zvýšiť riziko nákazy infekčným ochorením, vrátane bežného prechladnutia, ukazuje výskum.

Vezmite si preto k srdcu porekadlo „pokojné a pohodové Vianoce“ a pokúste sa každú noc naspať sedem až deväť hodín.

Ak máte problém so zaspávaním, Boden-Albala odporúča vymeniť displej za knihu alebo činnosť všímavosti, a to zhruba hodinu pred zaspaním. Ak zdieľate dom s hlučnými príbuznými, zvážte použitie špuntov do uší, pretože výskum ukazuje, že to môže výrazne zlepšiť kvalitu a dĺžku spánku.

Zamerajte sa na to, aby bola vaša spálňa tmavá, tichá a chladná.

Dôkladná hygiena rúk

Jednou z najúčinnejších foriem prevencie šírenia chorôb je pravidelné umývanie rúk. Počas sviatkov, keď sa ľudia často schádzajú a trávia spoločný čas, je dôležité mať k dispozícii dezinfekciu alebo mydlo a vodu.

Ako často by ste si mali umývať ruky? Podľa rodinnej lekárky Delany Wardlawovej je ideálne, kedykoľvek sa dotknete jedla, domáceho maznáčika, inej osoby alebo zdieľaného povrchu (ako je kľučka alebo dotyková obrazovka).

„To umožňuje významné zníženie prenosu bakteriálnych a vírusových organizmov, ktoré spôsobujú respiračné a gastrointestinálne ochorenia,“ povedala.

Zostaňte fyzicky aktívny

Cvičenie je účinný prostriedok proti stresu, pretože spôsobuje, že naše telo produkuje endorfíny, čiže hormóny dobrej nálady, ktoré môžu zlepšiť našu náladu. Podľa CDC (Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb) pravidelná fyzická aktivita tiež podporuje kontrolu hladiny cukru v krvi, zdravia mozgu a srdca a reguláciu hmotnosti.

Podľa štúdie uverejnenej v roku 2021 je to tiež spojené s nižším rizikom infekčných ochorení získaných v komunite tým, že potenciálne zvyšuje účinnosť imunitného systému.

Nesnažte sa do toho ale rýchlo obuť. Namiesto toho zvoľte druh cvičenia, ktoré vás bude napĺňať a bude vám príjemné. Pre niekoho je to joga, pre iného pravidelné prechádzky alebo napríklad squash.

Čistá domácnosť

„Medzi cestovaním, stretnutiami s blízkymi a dokonca aj návratom domov z práce alebo školy ľudia často zabúdajú, že na stovkách bežných povrchov, s ktorými sa denne stretávame, môžu číhať baktérie,“ povedala Eva Beaulieuová, certifikovaná interná lekárka.

Podľa CDC môže napríklad vírus chrípky žiť na určitých povrchoch až 48 hodín. Nedávna štúdia z Imperial College London zistila, že covid-19 sa primárne šíri prenosom v domácnostiach, často prostredníctvom povrchov, ktorých sa ľudia často dotýkajú (ako je chladnička, kuchynský drez a rýchlovarná kanvica).

Aby sa zabránilo šíreniu choroboplodných zárodkov vo vnútri domova, dodržujte pravidlo, „že veci z vonku sa nepoužívajú doma“. „Napríklad nechávajte topánky pri dverách a nenoste kufre na posteľ,“ vysvetľuje Beaulieuová.

Po dlhom dni v práci alebo v škole môže byť cesta priamo do kuchyne alebo na pohovku lákavá a vtiahne patogény dovnútra. Aby ste tomu zabránili, vytvorte si pri vchodových dverách svojho domu vyhradenú zónu, kde si môžete nechať topánky, pracovné veci a školské tašky, než pôjdete dovnútra.

Druhým trikom Beaulieuovej je dezinfikovať spoločné povrchy v dome – pulty, vypínače, kľučky kohútikov a kufre – kedykoľvek máte príležitosť. „Síce nie sme schopní úplne odstrániť baktérie z nášho prostredia, ale existuje niekoľko vecí, ktoré môžeme urobiť, aby sme znížili množstvo patogénov, ktorým sme vystavení,“ dodáva.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.