Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vďaka týmto tipom bude vaša záhrada vyzerať na jar božsky

reklama:
Vďaka týmto tipom bude vaša záhrada vyzerať na jar božsky
Vďaka týmto tipom bude vaša záhrada vyzerať na jar božsky Foto: depositphotos.com

Jar je konečne tu! Teda … bude už čoskoro a to presne 20. marca. Tešíte sa? My áno! Je to totiž obdobie, kedy konečne začnú naše záhrady ožívať po dlhej zime. A presne v tomto čase začína ideálny čas vrhnúť sa do vášho zahradničenia. Bohužiaľ marec na záhrade môže byť vďaka rozmarom počasia predsa len stále zložitejšie. Vyberte si deň s jasnou modrou oblohou, poriadne sa oblečte a ideme na to! Teraz prichádza doba, aby ste zo svojej záhrady urobili perfektné miesto na teplejšie mesiace. Ako začať? Radi vám poradíme…

6 tipov, čo podniknúť v marci na záhrade

1. Čas zbaviť sa buriny

Ak by sme mali vybrať jednu záhradnícku tradíciu, ktorej je potrebné sa na jar chvíľku venovať, potom je to burina! Vrhnite sa na všetky preteky a snažte sa ich zbaviť všetkého, čo na ne nepatrí a cez zimu si k nim našlo cestu. Potom ich zamlčujte hrubou vrstvou organickej hmoty. Mulčovanie udrží pôdu teplú a vlhkú a pomôže vám udržať jarnú burinu na uzde. Pomáha zároveň s drenážou a udržuje vaše rastliny zdravé tým, že umožňuje, aby sa voda dostala ku koreňom.

2. Ochráňte svoje rastliny pred slimáky

Slimáci a slimáky môžu napáchať veľa škôd hlavne na mladých púčikoch a vy si poškodenie nemusíte všimnúť pokiaľ sa listy nezačnú otvárať. Jedným zo spôsobov, ako zabrániť slimákom, aby sa dostali k vašim (a ich!) obľúbencom, je použiť fyzickú bariéru, ktorú škodcovia nebudú chcieť prekonávať, aby sa dostali k rastlinám. Najjednoduchšou zábranou je hrubá vrstva hrubého materiálu ako je napríklad soľ. Prípadne môžete ako návnadu pre mäkkýše použiť šupky od zemiakov alebo škrupiny z vajec, ktoré ich budú priťahovať, ale nebudú schopné ich stráviť.

3. Vysaďte letné kvitnúce cibuľoviny

Vďaka týmto tipom bude vaša záhrada vyzerať na jar božsky
Vďaka týmto tipom bude vaša záhrada vyzerať na jar božskyFoto: depositphotos.com

Všetky cibuľoviny kvitnúce v lete, pokiaľ nie sú vysadené v intervaloch niekoľkých týždňov, vám budú dávať množstvo nádherných kvetov od leta do jesene. Všeobecným pravidlom je, že je preto na jar vhodné vybrať slnečné miesto s dobre odvodnenou pôdou a vykopať dieru v rovnakej hĺbke (prakticky ako by boli v kvetináčoch). Dve z našich obľúbených cibuľovín kvitnúcich v lete sú napríklad gladioly alebo ľalie.

Gladioly alebo mečíky

Pre najlepší efekt v okrasných okrajoch vysaďte cibule mečíkov (alebo správnejšie hľuzy) v skupinách po piatich alebo viacerých. Hľuzy zasaďte 10 až 15 cm od seba a 7 až 10 cm hlboko. Čím hlbšie sú hľuzy zasadené, tým menšia pravdepodobnosť, že budú potrebovať koly na podporu. Na ťažkej hline vykopte dieru trochu hlbšie a položte hľuzy na vrstvu hrubej firmy.
Ľalia

Ľalia sa dá vysadiť vonku v dobre pripravenej pôde v skupinách v ľubovoľnej zmiešanej hranici. Cibuľky zasaďte do trojnásobku ich vlastnej hĺbky a 7 až 10 cm od seba. Na ťažkých ílovitých pôdach vsádzajte cibuľky na vrstvu hrubého piesku, aby ste im pripravili drenáž. Pozor! Ľalia nerady sedí vo vlhkej pôde.

4. Vrhnite sa na starostlivosť o svoj trávnik

Touto dobou už bude tráva vo väčšine časti krajiny stabilne rásť a bude nutné ju pravidelne kosiť, aby bola v dobrom stave. Vrhnite sa do toho! Pamätajte však, že trávnik bude oveľa zdravší a zelenší, čím menej trávy odstránite pri každom kosení. Pri prvých niekoľkých koseniach preto nastavte nože kosačky na najvyššie nastavenie. Aj keď máte v lete tendenciu nechávať pokosenú trávu na trávniku, majte na jar na kosačke zberný box, aby do trávnika mohol preniknúť vzduch, dážď a hnojivo.

5. Pripravte zeleninové a bylinkové semená pre priamy výsev

Pripravte svoje semenisko zeleniny a bylín pre priamy výsev zhrabanej pôdy, aby ste odstránili kamene, burinu a ďalšie nečistoty. Pred siatím pôdu zalejte, aby semená mohli rýchlo klíčiť. Aj keď bola ponechaná odkrytá, pôda by teraz mala začať vysychať a bude v lepšom stave na vytvorenie dobrého lôžka na siatie. Pôda nemusí byť tak mokrá, aby sa vám prilepila k topánkam, ani tak suchá, aby bolo potrebné veľa úsilia ju rozdrobiť. Dúfajme, že príroda nám všetkým podá pomocnú ruku.

6. Ochráňte svoju záhradu pred mrazom

Marec môže byť niekedy stále mrazivým obdobím roka – najmä v noci. Sledujte preto predpoveď počasia s cieľom chrániť vaše krehké rastliny. Pred mrazom ich ochráni záhradnícke rúno alebo dokonca plastové fľaše s odrezaným dnom. Dbajte aj na ochranu ovocných kvetov a ranných plodov. Púčiky a kvety napríklad broskýň, nektáriniek a čerešní sa otvárajú skoro na jar a sú náchylné na poškodenie mrazom.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 11. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.