Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Úzkosť sa neprejavuje len strachom a smútkom, ale má aj fyzické príznaky

reklama:
Úzkosť sa neprejavuje len strachom a smútkom, ale má aj fyzické príznaky
Úzkosť sa neprejavuje len strachom a smútkom, ale má aj fyzické príznaky Foto: www.gettyimages.com

Pomaly sa vám vkradne do života a dokáže ho veľmi znepríjemniť. Reč je o úzkosti, ktorá v súčasnosti trápi stále viac ľudí, ale len málokto o nej otvorene hovorí. Pritom je dôležité o nej vedieť čo najviac. Napríklad aj to, že sa okrem psychickej nepohody premieta aj do nášho fyzického zdravia. Ako rozpoznať úzkosť a ako sa jej zbaviť?

Mierna úzkosť je vo svojej podstate súčasťou prirodzeného pudu sebazáchovy a evolučne súvisí s akútnym stresom. Ten je žiaduci, pretože je odpoveďou na bezprostredné ohrozenie života. V tej chvíli mozog zariadi, že sa do tela vyplaví kortizol a ďalšie stresové hormóny, vďaka ktorým sa zrýchli tep a zvýši sa valové napätie. Telo vyostrí zmysly a nahromadí energiu k úteku alebo obrane.

Problém nastáva, keď sa z akútneho stresu stane chronický. Mozog nerozlíši, že sme vystavení ohrozeniu života alebo sme „len“ preťažení. Nahromadené napätie postupne naruší našu psychiku. Z únavy a kokteilu nepríjemných pocitov sa postupne stáva úzkosť, ktorá začne zasahovať do nášho života. Ak sa nelieči, môže prerásť v panickej ataky alebo depresie.

Úzkosť pritom nevznikne zo dňa na deň. Dopracujeme sa k nej najčastejšie svojim životným štýlom plným dlhodobého stresu. V živote potom obvykle prevládajú povinnosti, chýba nám odpočinok a čas pre seba. Úzkosti ale môže vyvolať aj dlhodobý reálny strach, napríklad o našich blízkych, o zdravie, prácu a podobne.

Ako spoznať úzkosť

Ide vlastne o strach a obavy, ktoré nemajú často žiadne opodstatnenie. Nič sa vám nedeje, ale napriek tomu máte divný strach, že sa niečo stane. Rozumom sa tento stav nedá vysvetliť. Stokrát si môžete povedať, že sa nemáte čoho báť, napriek tomu sa tým negatívnych pocitov nezbavíte. Tento stav môže trvať hodinu, niekoľko dní alebo dokonca dlhšiu dobu. Je veľmi vyčerpávajúce, pretože úzkosť vás sprevádza doslova na každom kroku. Navyše si uvedomujete, že sa s vašim telom niečo deje a nedokážete si to vysvetliť, čo vás uvádza do ďalšieho stresu a smútku.

Odhaľte fyzické príznaky úzkosti

Nie každý vie, ako sa úzkosť prejavuje na fyzickej úrovni. Najčastejšie je pre ňu charakteristický zvýšený srdcový tep a nepríjemný tlak na hrudi. Akoby vám na srdci ležal balvan. Obvykle má človek aj pocit, že sa nemôže poriadne nadýchnuť. Niekto máva aj pocit zovretého žalúdka a tráviace ťažkosti, vrátane hnačiek.

A pretože mozog vysiela signály ohrozenia, vplyvom stresových hormónov sa tiež zvyšuje napätie vo svaloch. Môžu vás preto bolieť ruky, nohy či chrbát, stuhnutá šija potom vedie aj k bolestiam hlavy. Bohužiaľ sú tieto stavy sprevádzané často problémami so spánkom, takže telo nemá šancu na dostatočnú regeneráciu a človek sa dostáva do bludného kruhu.

Ako odstrániť úzkosť

Pokiaľ vás tento stav trápi opakovane alebo dlhodobo je rozumné poradiť sa s odborníkom. Nie je vôbec hanba navštíviť psychiatra, ktorý vám môže odporučiť psychoterapiu alebo prípadne aj užívanie liekov. Alebo sa obráťte priamo na psychoterapeuta. Terapia je v tomto prípade veľmi účinná, pretože vám pomôže nájsť skutočnú príčinu problémov a tiež nájde cestu k jej odstráneniu.

Pomoc ponúka aj príroda. „Medzi najúčinnejšie prírodné antidepresíva patrí šafran, ktorý pozná aj ajurvéda. Je na neho robený rad štúdií, kde je porovnávaný s chemickými liekmi a jeho účinnosť je rovnaká,“ hovorí psychiatrička s celostným prístupom MUDr. Petra Chvátalová a dodáva: „Pri úzkosti a pre celkové upokojenie psychiky možno odporučiť aj CBD alebo L-tryptofán, horčík a vitamín B6.“

Zmeňte životný štýl

Pokiaľ chcete svoju psychiku zlepšiť, je potrebné zmeniť v prvom rade svoj životný štýl a kompenzovať stres. Najlepšou cestou je pravidelný pohyb, ktorý vyplavuje hormóny šťastia endorfíny. Blahodárne pôsobia aj pravidelné meditácie, ktoré upokojujú myseľ. Dôležitý je aj dostatok spánku a činnosti, ktoré vám robia radosť.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 22. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.