Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Úžasne vláčny a ľahký kefírový mazanec

reklama:
Úžasne vláčny a ľahký kefírový mazanec
Úžasne vláčny a ľahký kefírový mazanec Foto: depositphotos.com

Upečte si na Veľkú noc nadýchaný kefírový mazanec. Je vláčny, ľahučký a chutí výborne aj nasledujúce dni. Pravdepodobne sa ich ale nedočká – mizne totiž doslova pred očami.

Mazanec je tradičným symbolom Veľkej noci – svojím okrúhlym tvarom má pripomínať slnko a pôvodne sa jednalo o obradné pečivo, k čomu odkazuje kríž, ktorý sa do neho vykrajuje. Gazdiné ho piekli na Bielu sobotu a pred zakrojením s ním chodili do kostola pre sväté pomazanie. Odtiaľ pochádza aj jeho názov.

Čo patrí do mazanca?

Variantov mazancov existuje veľa. Upiecť ho môžete z rovnakého cesta ako vianočku, často ale býva o niečo bohatší – pridáva sa do neho viac masla, vajec, hrozienok aj mandlí, niekedy aj smotana. Obľúbená je aj tvarohová varianta a výborný je aj mazanec z kvásku. Líšia sa aj v použitom korení – obvykle nechýba vanilkový cukor alebo extrakt, do cesta je možné pridať aj citrónovú či pomarančovú kôru, muškátový oriešok alebo kardamóm. Namiesto hrozienok môžete použiť akékoľvek iné sušené ovocie, napríklad brusnice, slivky alebo marhule.

Prečo skúsiť kefírový mazanec?

Vďaka kefírovému mlieku je mazanec vláčny, nadýchaný a má sviežu chuť. Do cesta sa pridáva namiesto klasického mlieka – toho budete potrebovať len trochu na kvások. Kefírové mlieko je možné nahradiť cmarom, acidofilným mliekom alebo kyškou. Nezabudnite kyslý nápoj vybrať včas z chladničky, aby mal pred pridaním do cesta izbovú teplotu.

Ako na to, aby mazanec nepopraskal a nespadol

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo sa mazanec nepodarí, je málo prepracované a vykysnuté cesto. Hnetenie vareškou trvá minimálne 20 minút, ak máte k dispozícii robota alebo ručný šľahač s hnetacími hákmi, určite ho použite – ušetrí vám veľa času aj práce. Cesto by malo byť pružné, kompaktné a hladké.

Po vypracovaní ho nechajte kysnúť pod kuchynskou fóliou alebo navlhčenou utierkou, aby na povrchu neoschlo. Po prvej hodine kysnutia ho prepracujte rukami a nechajte znova kysnúť 30-60 minút. Po vytvarovaní ho nechajte kysnúť ešte ďalšiu hodinu na plechu s papierom na pečenie. Prikryť ho môžete fóliou alebo ešte lepšie veľkou miskou. Až potom ho potrite vajíčkom, posypte mandľami a nastrihnite do kríža – vďaka tomu môže z cesta unikať para. Odporúčaná teplota aj čas pečenia sa v receptoch líšia, v našom recepte sa osvedčilo 160 ºC po dobu 35 minút v teplovzdušnej rúre.

Kefírový mazanec

Doba prípravy: 30 minút príprava cesta, 3 hodiny kysnutia, 35 minút pečenia

Ingrediencie:

250 g polohrubej múky
100 g hladkej múky
50 ml mlieka
150 ml kefírového mlieka
65 g rozpusteného masla
60 g krupicového cukru
1 vrecko vanilkového cukru
2 žĺtky
15 g čerstvého droždia
väčšia štipka soli
40 g hrozienok
40 g lúpaných sekaných mandlí
1 rozšľahané vajcia na potretie
plátky mandlí na posypanie

Príprava:

Všetky ingrediencie si vopred odvážte a pripravte do mištičiek alebo šálok – bude sa vám ľahšie pracovať. Vajcia a kefírové mlieko vyberte z chladničky, aby mali izbové teploty. Mlieko ľahko ohrejte – nesmie byť vriace ani horúce – príliš vysoká teplota by zničila kvasinky v droždí a cesto by nevykyslo. Na miernom plameni rozpustite maslo a nechajte ľahko vychladnúť, aby nebolo horúce, ale zostalo tekuté.
Najskôr si pripravte kvások. Do misky rozdrobte droždie, pridajte lyžicu cukru z odváženého množstva, zalejte teplým mliekom a pridajte lyžicu múky. Ľahko premiešajte a nechajte vzísť. Trvá to obvykle 10-15 minút. Počas tejto doby sa droždie aktivuje, objavia sa bublinky, potom zmes začne peniť a zväčší svoj objem – na presný postup sa môžete pozrieť vo videu vyššie v tomto článku.
Vo veľkej miske premiešajte múku, väčšiu štipku soli a krupicový a vanilkový cukor. Potom pridajte kvások, žĺtky a kefírové mlieko. Všetko premiešajte vareškou, a akonáhle sa ingrediencie spoja, pridajte rozpustené maslo. Vareškou alebo v robote vypracujte pružné a kompaktné hladké cesto. Vmiešajte do neho hrozienka aj sekané mandle a ešte prepracujte rukami.
Misku s cestom prikryte potravinárskou fóliou alebo navlhčenou utierkou, aby neoschlo. Nechajte kysnúť približne 2 hodiny. Po prvej hodine ho prepracujte rukami a nechajte kysnúť ešte 60 minút.
Vykysnuté cesto premiestnite na veľmi jemne pomúčenú dosku, niekoľkokrát preložte a potom vytvarujte do bochníka. Položte ho na plech vyložený papierom na pečenie, prikryte fóliou alebo veľkou miskou a nechajte ešte hodinu kysnúť.
Rúru predhrejte na 160 ºC. Vykysnutý mazanec potrite rozšľahaným vajcom a navrchu nastrihnite nožnicami do kríža. Použiť môžete aj žiletku alebo ostrý nôž, ale dajte pozor, aby sa pri krájaní cesto príliš „nespláclo“. Potom ho posypte mandľami a vložte do rúry.
Mazanec pečte 35 minút. Na konci do neho môžete zapichnúť špajľu – ak zostane suchá, je bochník správne upečený. Mazanec nechajte pred krájaním úplne vychladnúť, najlepšie na mriežke. Pred podávaním ho môžete posypať práškovým cukrom.

Zdroj: www.pekarnomanie.cz, regiony.rozhlas.cz , www.dumazahrada.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.