Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Už v útlom detstve si vyberáme partnera a rodičia sú tým najväčším vzorom

reklama:
Už v útlom detstve si vyberáme partnera a rodičia sú tým najväčším vzorom
Už v útlom detstve si vyberáme partnera a rodičia sú tým najväčším vzorom Foto: www.gettyimages.com

Možno vás to prekvapí, ale akého životného partnera si vaše dieťa vyberie, rozhoduje sa už medzi 3-7 rokom jeho veku. Tomuto obdobiu sa hovorí oidipálna fáza vývoja a prechádza ním každé dieťa. Ak teda chcete svoje dieťa podporiť, aby ho v budúcnosti priťahovali tí správni ľudia, pozorne čítajte.

Rodičia ako vzor partnerstva

Je všeobecne známe, že deti sa z 90 % učia nápodobou. Môžete im hovoriť, čo chcete, ale budú sa pravdepodobne správať tak, ako to odkukajú doma alebo v blízkom okolí. Dôležitým vzorom je pre nich každopádne vzťah ich rodičov. Pokiaľ ale žijú v rozvedenej rodine, môžu si vziať príklad aj u starých rodičov či tiet a strýkov, alebo rodičov svojich kamarátov.

Mami, vezmeš si ma za muža?

Keď je vaše dieťa v tomto období vývoja, poznáte podľa toho, že sa platonicky zamiluje do svojho rodiča opačného pohlavia, tzn. syn do matky a dcéra do otca. A často sa to prejavuje vyššie uvedenou otázkou u chlapcov. Tí potrebujú od mamičky oceniť svoj výkon, počuť, že až raz vyrastú, budú rovnako silní ako ich otcovia.

Dievčatká naopak potrebujú od otecka počuť, že sa oteckovi páčia a až raz vyrastú, budú rovnako krásne ako mamička. Veľmi často sa pred oteckom predvádzajú, sadajú si mu na klin a tancujú pred ním.

Dôležitá je reakcia rodičov rovnakého pohlavia

Pokiaľ toto od rodičov deti dostanú, ukotví sa tým aj ich pohlavná identita. A nejde ani tak o slová ako o to, aby v atmosfére rodiny deti vnímali, že sú prijímané také, aké sú, a ich platonické zamilovanie je akceptované. Preto je tiež veľmi dôležité, ako na ich platonické zamilovanie zareaguje rodič rovnakého pohlavia, tzn. pri vzťahu syna s matkou – otec a pri vzťahu dcéry s otcom – matka. Pýtate sa prečo? Dieťa totiž miluje svojich rodičov bezpodmienečne, a tak pozorne sleduje, ako na jeho zamilovanosť reaguje rodič, do ktorého zamilovaný nie je. A ak ten vyjadrí najmenší nesúhlas, dieťa sa svojej platonickej zamilovanosti vzdá, tzn. nájde si iný subjekt svojho zamilovania, napríklad dedka alebo miluje svojho rodiča opačného pohlavia tajne.

Príklad z reality

Príkladom môže byť, že vám váš milovaný syn pred otcom povie: „Až vyrastiem, vezmem si ťa za ženu.“ A otecko na to zareaguje: „No, to si skús! Mama je predsa moja. Čo to vymýšľaš za blbosti?“ A problém môže byť na svete. Ako na túto častú otázku detí teda najlepšie odpovedať? Odporučila by som zareagovať takto: „Rada si ťa vezmem za muža, ale nie som si istá, či ty až budeš dospelý, budeš ešte stále chcieť za ženu práve mňa. Predsa len budem už v tom čase vo veku našej babičky.“ A ako by na to mohol zareagovať otec? Napríklad takto: „Ja Ti rozumiem, kto by nechcel za ženu našu mamičku, bol by blázon! Verím ale, že nech už to bude akokoľvek žena, určite si raz vyberieš správne.“

Nepoznám osobne rodičov, ktorí by svojmu dieťaťu nechceli dopriať to najlepšie. A verím v to, že chyby, ktoré sa dejú vo výchove, často vznikajú z najlepších úmyslov, ale aj z nevedomosti. Pokiaľ teda nechcete, aby z vašej dcéry vyrástla žena, ktorá napríklad nepozná svoju ženskú hodnotu a potrebuje si ju neustále dokazovať záujmom od ostatných mužov, skúste ju podporiť v jej vzťahu s otcom. A u chlapcov poproste oteckov, nech vám dajú priestor ich veľa chváliť a prijímať ich lásku vo veľkom.

Pozor na Oidipálny triumf

Na záver ešte jedno upozornenie. Pokiaľ sa chystáte rozvádzať v oidipálnej dobe vývoja svojho syna alebo dcéry, dajte si pozor na tzv. Oidipálny triumf, kedy dieťa na nevedomej rovine odchod rodiča od rodiny považuje za svoje víťazstvo boja o rodičov, do ktorého je zamilované. V žiadnom prípadne svojho syna ani maličko nepasujte do role „nového partnera“ a dcéru do role svojej „dôvernice/kamarátky“. Dôvodom je, že na ne týmto gestom prevediete zodpovednosť a vinu, ktoré im neprislúchajú.

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 12. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.