Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Umenie žiadosti o pomoc: Kľúč k lepšej psychickej pohode

reklama:
Umenie žiadosti o pomoc: Kľúč k lepšej psychickej pohode
Umenie žiadosti o pomoc: Kľúč k lepšej psychickej pohode Foto: www.freepik.com

V dnešnom svete plnom výziev a stresu sa mnohí z nás obávajú prosiť o pomoc, bojíme sa vnímania našej zraniteľnosti. Avšak priznať si potrebu podpory nie je znakom slabosti, ale odvahy. Ako nás naučí príbeh z knihy Charlieho Mackesyho, žiadať o pomoc je možno najstatečnejšia vec, ktorú môžeme urobiť.

V knihe Chlapec, krtek, liška a kôň britského autora Charlieho Mackesyho sa nachádza hlboká myšlienka, kedy chlapec pýta: „Aká je najodvážnejšia vec, ktorú si kedy povedal?“ Na to kôň odpovedá: „Pomoc.“ Tento jednoduchý dialóg otvára dôležitú diskusiu o sile a odvahe priznať si vlastnú zraniteľnosť a potrebu podpory.

Prečo je dôležité vedieť prosiť o pomoc? V mnohých situáciách – či už v práci, pri starostlivosti o deti alebo pri sťahovaní nábytku – nás môže byť ťažké požiadať o pomoc. Myslíme si, že tým ukazujeme našu slabosť. Ale opak je pravdou. „Človek je sociálna bytosť, ktorá sa vyvíjala v spolupráci a závislosti na druhých,“ hovorí psychológ a psychoterapeut Pavel Pařízek z portálu terapie.cz. „Žiadosť o pomoc otvára priestor pre dôveru a intimitu, umožňuje zdieľať bremená života a posilňuje pocit súdržnosti a spojenia s ostatnými.“

Žiadať o pomoc je zručnosť, ktorú možno rozvíjať. Postupné prekonávanie rozpakov a strachu, učenie sa prijímať podporu od iných, môže výrazne zlepšiť našu psychickú pohodu. Začnite malými krokmi, ako je požiadanie o pomoc s bežnými úlohami, a postupne sa odvažujte na väčšie žiadosti.

Ponaučenie z tejto debaty je jednoduché: nehrajme si na superčloveka. V dnešnej dobe, keď je každý preťažený a vyčerpaný, je nezdravé a kontraproduktívne snažiť sa zvládnuť všetko sami. Delenie sa o zodpovednosti a povinnosti môže viesť k lepšej psychickej pohode a zníženiu stresu.

Psychológ Pavel Pařízek zdôrazňuje, že neschopnosť žiadať o pomoc môže mať vážne následky nielen pre naše fyzické, ale aj psychické a emočné zdravie. Izolácia a nedostatok sociálnej podpory môžu viesť k vyhoreniu, depresiám a úzkostným poruchám.

Mnohí sa boja prosiť o pomoc z obáv pred súdením, strachu z odmietnutia, alebo z pocitu, že by mohli ostatných zaťažovať. Je však dôležité si uvedomiť, že prosba o pomoc je prirodzenou súčasťou medziľudských vzťahov a môže viesť k posilneniu týchto vzťahov.

Okrem toho, keď sme na druhej strane a niekto od nás žiada o pomoc, je dôležité hľadať rovnováhu medzi súcitom a stanovením hraníc, aby sme sa nestali obeťou využívania.

V dnešnej uponáhľanej dobe je čoraz dôležitejšie učiť sa umeniu prosby o pomoc a zároveň ponúkať podporu druhým. Tento vzájomný proces nielenže znižuje pocit izolácie a osamelosti, ale tiež podporuje kultúru otvorenosti, spolupráce a empatie. Vytváraním prostredia, kde je žiadosť o pomoc vnímaná ako prejav odvahy a silnej komunity, môžeme spoločne čeliť výzvam s väčšou odolnosťou a optimizmom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 17. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.