Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Úľava od nádchy a kašľa? Jedinečná masť z dvoch surovín zaženie jesenné neduhy

reklama:
Úľava od nádchy a kašľa?
Úľava od nádchy a kašľa? Jedinečná masť z dvoch surovín zaženie jesenné neduhy Foto: www.gettyimages.com

Nádcha, kašeľ, zahlienenie. To sú hlavné príznaky jesenného prechladnutia, ktoré v tomto období každoročne prežíva veľká časť populácie. Liečbu týchto typických prejavov si však môžete uľahčiť aj s pomocou domácich mastí, ktoré zvládne vyrobiť úplne každý. Uľaviť od upchatého nosa aj boľavých priedušiek pomôže mastička z ingrediencií, ktoré dobre poznáte, len ste možno netušili, akú silu v sebe ukrývajú.

Výroba domácich mastí nie je vôbec náročná. Stať sa tak sám sebe mastičkárom môže byť v niektorých prípadoch celkom hračka. Často totiž stačí len natrhať pár liečivých byliniek, rozpustiť nejaký ten tuk a liečivá masť na nádchu, vykašliavanie a úľavu od zahlienenia je na svete. Rovnako ako tieto dve masti, s ktorých výrobou radí bylinkárka aj autorka prírodnej kozmetiky. Domácu mastičku, s ktorou ošetríte podráždený nos od neustáleho smrkania, zbavíte sa nádchy a uľavíte pri bolestiach spojených so zápalom priedušiek, vyrobíte za chvíľku..

Aký základ masti vybrať

Vyrobiť si domácu bylinkovú mastičku nie je nič ťažké. Ingrediencií, ktoré môžete použiť, je celý rad. Záleží vždy na tom, na aké neduhy chcete masť používať. Výber vhodnej byliny je vec jedna, avšak je tiež dobré zvoliť vhodný základ masti. A aký masťový základ je najlepší? „Ono sa to tak úplne nedá povedať. Každému totiž vyhovuje niečo iné,“ tvrdí bylinkárka Michaela Maťhová.

Medzi najčastejšie základy mastí podľa bylinkárky patrí vnútorná bravčová masť, kokosový olej, bambucké maslo a vazelína. My si dnes rozoberieme iba prvé dve a ukážeme si, aké masti na jesenné prechladnutie s nimi môžeme pripraviť.

Vnútorná bravčová masť

Najčastejšie používaným masťovým základom je bezpochyby bravčová masť. „Je to preto, že už naši predkovia vedeli, že bravčová masť je veľmi podobná ľudskému mazu a dobre sa vstrebáva. Najlepšia je ale masť nie klasická, ale vnútorná, ktorá sa nachádza v okolí orgánov a v črevách,“ vysvetľuje bylinkárka aj na svojom webe Bylinkový raj.

Vyzdvihuje jeho jemnú konzistenciu a oveľa príjemnejšiu vôňu v porovnaní s klasickou podkožnou masťou. Podľa tejto štúdie však jeho jemnosť a nevtieravá vôňa nie sú zďaleka jeho najpozitívnejšie vlastnosti. „Prasacia masť má pozoruhodné protizápalové účinky, či už ju využívame ako masť alebo tinktúru. Už tradične preto bolo využívané ako lokálna liečba proti akútnym zápalovým procesom, obvykle v kombinácii s ďalšími prísadami,“ uvádza kolektív autorov štúdie.

Navyše nezabudnime na ďalšiu schopnosť masti, ktorú si pochvaľovali už naše babičky. „Samotná masť sa odporúča na ošetrenie pooperačných jaziev či na hojenie rán po zranení, a to pre svoju schopnosť premasťovania. Jedinou nevýhodou masti môže byť pocit mastnoty, ktorý na pokožke po aplikovaní zostáva,“ tvrdí vo svojej diplomovej práci s názvom Štúdium extrakcie biologicky aktívnych látok do tukového základu Šimon Komárek.

Panenský kokosový olej

Ďalším možným masťovým základom je panenský kokosový olej, ktorého príjemná vôňa i konzistencia povznesie každú domácu masť o stupienok vyššie. Navyše dodá masti mnoho ďalších pozitívnych vlastností. „Rany ošetrené panenským kokosovým olejom sa hoja oveľa rýchlejšie, čo možno pripísať kombinácii rôznych biologicky aktívnych zložiek v ňom prítomných,“ potvrdzuje účinky aplikácie kokosového oleja na pokožku táto štúdia.

Pozitívne o kokosovom oleji hovoria aj štúdie z roku 2019: „Naša štúdia preukázala protizápalovú aktivitu panenského kokosového oleja i potlačenie zápalových ukazovateľov. Kokosový olej sa môže pýšiť schopnosťou ochrániť kožu aj posilnením funkcie kožnej bariéry.“

Vhodné byliny na prechladnutie

Pokiaľ pri liečbe jesenných viróz a prechladnutí vsadíte radi na silu prírody, byliniek, z ktorých si možno vybrať, je celý rad. Na bolesť v krku vám pomôže skorocel, šalvia aj repík lekársky, od nádchy pomôže majorán, nádchovník aj mäta pieporná a od kašľa uľaví tymián, materina dúška, alebo napríklad fenikel. Potom už len stačí vybrať si tú, ktorá vám uľaví od aktuálne prebiehajúceho zdravotného neduhu. Ak bojujete s nádchou, zahlienením či zápalom priedušiek, skúste tieto dve domáce masti, s prípravou ktorých radí bylinkárka a zástankyňa prírodnej kozmetiky.

Masť z masti a nádchovníku

Na výrobu mastičky, ktorá je účinná predovšetkým pri liečbe nádchy, budete potrebovať iba dve ingrediencie. Pokiaľ ste navyše nádchovník zvyknutí používať a má u vás doma nezastupiteľné miesto na okennom parapete, budete mať masť hotovú veľmi rýchlo.

Pripravte si:

200 g nesoleného bravčového tuku
20 lístkov nádchu

Postup:

Nádchovník nakrájajte na malé kúsky.
Pozvoľna rozpustite všetku bravčovú masť v panvici či hrnci. Miešajte.
Do rozpustenej masti pridajte nakrájaný nádchovník.
Stlmte teplotu na minimum a nechajte dve hodiny lúhovať.
Občas premiešajte a kontrolujte.
Zložte z panvice, nechajte vychladnúť a vložte aj s panvicou na 24 hodín do chladničky.
Opäť rozpustite masť a 2 hodiny na miernom plameni zahrievajte.
Vypnite plameň, a ešte horúce zlejte cez plátno.
Prelejte do pohára, nechajte vychladnúť.
Uzavrite a vložte do chladničky.

Použitie masti je veľmi jednoduché. Kedykoľvek budete potrebovať, siahnite pre ňu do chladničky a namažte na vybrané miesto. „Čo sa týka využitia masti, maže sa pri nádche pod nos, čo vás pekne pretiahne, ale zároveň hojí odretý nos. Tiež sa dá použiť ako mazanie na hrudník pri zápale priedušiek. Možno však mazať pri nádche aj na chodidlá, pretože sú tam spojené zóny s nádchou,“ hovorí Jana Hochmanová, ktorá o sebe tvrdí, že je bylinková mama.

Rýmovníková masť – recept:

Masť z kokosového oleja a tymiánu

Ďalšia jednoduchá masť, ktorú ľahko pripravíte v domácich podmienkach, je uvoľňujúca masť, ktorá v sebe kombinuje silu tymiánu a vôňu kokosového oleja. Ideálna je pre malé deti, ktorým bude jej vôňa veľmi príjemná, je netoxická a pri náhodnom požití aj sladká na chuti po kokosovom oleji.

Dve lyžice kokosového oleja a jedna lyžička tymiánu. Kokosový olej a tymián rozohrejte vo vodnom kúpeli. Akonáhle sa olej rozpustí, nechajte chvíľu lúhovať, následne preceďte, prelejte do pohára, uzavrite a vychladnuté dajte stuhnúť do chladničky,“ hovorí vo svojom videu na YouTube Jaroslava Svobodová, ktorá ukazuje ľuďom, ako môže prírodná kozmetika liečiť. Masť potom môžete namazať aj deťom na priedušky a okolo nosa. Masť nádherne uvoľní dýchacie cesty a oceníte ju predovšetkým na jeseň a v zime pri prebiehajúcom prechladnutí.

Zdroj: www.denik.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.