Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týchto13 bežných potravín vynechajte radšej z jedálnička

reklama:
Týchto13 bežných potravín vynechajte radšej z jedálnička
Týchto13 bežných potravín vynechajte radšej z jedálnička Foto: freepik.com

Týchto trinásť potravín neodporúčajú lekári, na ich škodlivé zloženie poukazujú potravinári a veľa ľudí obmedzilo ich príjem.

1. Limonády

Zrejme už ste narazili na informáciu, že práve konzumácia sladkých sýtených nápojov je hlavnou celosvetovou príčinou epidémie obezity. Okrem toho obsahujú umelé farbivá a ďalšie potravinárske chemikálie, ktorých pôsobenie na zdravie je prinajmenšom sporné. Medzi ich účinky nepatrí iba rakovinotvorné pôsobenie, ale aj zhoršovanie pamäte, nervové poruchy a predčasné starnutie. Poukazované je na súvislosť konzumácie limonád s detskou hyperaktivitou (ADHD).

2. Údeniny

Štúdia z roku 2014, zverejnená v časopise Epidemiology, zistila súvislosť medzi konzumáciou salámy a párkov a nižším počtom spermií u mužov. Okrem toho tieto údeniny obsahujú veľké množstvo soli a prídavných chemických látok. Súvislosť medzi nimi a rakovinou žalúdka bola už preukázaná.

3. Vysoko rafinované cukry

Sú obsiahnuté vo všetkých sladkostiach, od cukríkov po zákusky. A nielen to. Pridávajú sa aj do potravín, kde by ste ich najskôr nečakali. Kečup, chlieb, jogurt, acidofilné mlieko, biele jogurty… Ničia nám zuby a sú pochúťkou pre rakovinové bunky. Cukor negatívne pôsobí na ovuláciu a znižuje pohyblivosť spermií. Zoznam škôd, ktoré pácha v organizme cukor, je desivý.

4. Kompóty

To už nie je ovocie, to je tekutý cukor. Var pri výrobe ničí vitamíny. Farbu treba tiež niečím podoprieť… Jedzte radšej čerstvé ovocie z farmárskych trhov.

5. Umelé sladidlá

Umelé sladidlá sú toxíny podporujúce okrem iného priberanie. Vyvolávajú metabolický syndróm, diabetes druhého typu a spôsobujú problémy so srdcom.

6. Losos chovaný na farmách

V snahe jesť zdravo sa mnoho ľudí orientuje práve na ryby, predovšetkým na lososie mäso. Veľký dopyt viedol k drancovaniu morí, stavy rýb sa dramaticky znížili a výrobcovia čelia problému zavádzaním chovu rýb na farmách. Výživová hodnota mäsa týchto rýb je však ničotná. Obsah nenasýtených mastných kyselín Omega-3 je neporovnateľný oproti mäsu rýb žijúcich voľne. Tie ich získavajú z vodných rastlín. Ryby na farmách sú však kŕmené kukuricou, sójou alebo inými krmivami, ktoré kyselín Omega-3 obsahujú mizivé množstvo alebo neobsahujú žiadne. Naopak táto výživa spôsobuje, že mäso niektorých rýb z umelých chovov obsahuje vysoké množstvo škodlivých mastných kyselín. Sťažené životné podmienky na farme spôsobujú rybám stres a najrôznejšie deformácie. Výrobcovia ich pchajú antibiotikami, čo následne spolupôsobí pri vzniku k ľudskej rezistencie na antibiotiká.

7. Popkorn

Všetky sú plné soli a nebezpečných kyselín. Takzvaný maslový popcorn obsahuje 5 gramov trans tukov v jednej porcii, čo je dvojnásobok odporúčaného denného limitu. Trans tuky sú tuky, ktoré sa priemyselne vyrábajú procesom zvaným hydrogenácia. Hydrogenované (trans) tuky sú preukázateľne zdraviu škodlivé, upchávajú cievy, podieľajú sa na rozvoji srdcovo-cievnych ochorení a pravdepodobne aj na rozvoji nádorových ochorení. Sú to vyslovení sabotéri ľudského zdravia. Zvyšujú hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a naopak znižujú množstvo prospešného HDL cholesterolu. Prispievajú k vzniku aterosklerózy a cukrovky druhého typu.

8. Vyprážané jedlá

Vyprážanie potravín zvyšuje množstvo tuku a kalórií. Také jedlo zvyšuje riziko vzniku početných zdravotných problémov: obezity, mŕtvice, diabetu a rakoviny. Pri vyprážaní dochádza k rozkladu niektorých látok. Vzniknuté nové zlúčeniny podporujú tvorbu rakoviny. Najnebezpečnejšie sú hranolky. Zemiaky obsahujú škrob, z ktorého vyprážaním vzniká glycidamid a akrylamid, čo sú preukázateľne rakovinotvorné látky. Na pomyselnom rebríčku škodlivosti tepelnej úpravy je pred mäsom vyprážaným už iba mäso grilované. Vyprážanie ako také škodlivé nie je, len jeho nadmiera a početnosť v jedálničku. Keď si raz či dvakrát do mesiaca dáte vyprážané jedlo, pripravujte si ho sami a dbajte na správne suroviny a vhodné tuky. Fast Food určite nie je správna voľba, rovnako ako rôzne chipsy, nachos a iné pochúťky obsahujúce navyše okrem éčok glutamát sodný.

9. Šľahačka v spreji, smotana do kávy

Stužené rastlinné tuky, oleje, škrob, veľké množstvo éčok, oxid dusný ako hnací plyn a „našuchorujúce“ činidlo… toto všetko nájdete vo väčšine šľahačiek v spreji. Smotana do kávy zase obsahuje trans tuky (hydrogenované oleje), o ktorých škodlivosti už sme písali. Ako bieliace činidlo je do nej pridávaný oxid titaničitý, ktorý pri testoch poškodzoval pečeň a tkanivá pokusných zvierat.

10. Striekanú zeleninu a ovocie

Aj pesticídy ovplyvňujú mužskú plodnosť spomaľovaním spermií. Ich všeobecný toxický účinok v organizme bol už preukázaný. V ľudskom tele sa pesticídy hromadia dlhodobou konzumáciou najrôznejších plodín nimi ošetrovaných. Pokiaľ sa chcete ich konzumácii vyhnúť alebo ju aspoň výrazne obmedziť, obmedzte nákup ovocia a zeleniny v supermarketoch. Tam sa predáva tovar najsilnejšie pesticídy ošetrované. Sú to jablká, jahody, hrozno, zeler, broskyne, špenát, papriky, uhorky a cherry paradajky. U niektorých plodín sa dá pesticídov zbaviť umytím. Odporúča sa nechať zeleninu a ovocie na približne 15 – 20 minút v roztoku octu a vody (pomer 10:90) alebo ich umyť dvojpercentným roztokom soli. U plodín s jemnou šupkou, ako sú bobuľoviny, však túto metódu použiť nemožno – nasiakli by octovou chuťou.

11. Priemyselne vyrábané jedlo

Trvanlivé polievky obsahujú viac ako 40 % odporúčanej dennej dávky soli v jednej porcii. Veľa konzervovaných a vreckových polievok a ďalších jedál obsahuje chemické látky spôsobujúce rakovinu, neplodnosť, zrýchlené starnutie a priberanie na váhe. Vyhýbajte sa čo najviac všetkým potravinám, ktoré sú priemyselne spracované. Neplatí to teda len o klasických „vrecovkách“.

12. „Zdravé“ raňajky a desiaty

Všetky tie takzvané zdravé raňajky a desiaty, ako sú cereálne sušienky, corn flaky alebo rôzne tyčinky, sú neskutočne škodlivé a spôsobujú množstvo zdravotných problémov. Sme znovu pri cukre, ktorého tieto „zdravotné“ pokrmy obsahujú veľké množstvo. Sladké jedlá spôsobujú okrem iného inzulínovú rezistenciu. Ľudia, ktorí 17-21 % denného kalorického príjmu získavajú z pridaného cukru, sú vystavení o 38 percent vyššiemu riziku úmrtia na srdcové ochorenia.

13. Alkohol

„Alkohol nie je bežná potravina“, namietnete možno. Súhlasíme. Avšak s ohľadom na štatistiky spotreby alkoholu si myslíme, že aj alkohol do tohto zoznamu patrí. Rozhodne nezaškodí si pripomenúť, že s pribúdajúcim vekom organizmus nedokáže metabolizovať alkohol s rovnakou účinnosťou ako predtým. V netriezvom stave si tiež s väčšou ochotou dáme niečo obzvlášť nezdravé, a zaťažíme tak svoje telo ešte viac. Pečeň dostávajú zabrať v prvom rade, ale negatívne vplyvy sa prejavujú na širokom fronte. Okrem iného je alkohol väčšinou veľmi kalorický a vysušuje pleť.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 24. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.