Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týchto 5 každodenných vecí brzdí vaše chudnutie

reklama:
Týchto 5 každodenných vecí brzdí vaše chudnutie
Týchto 5 každodenných vecí brzdí vaše chudnutie Foto: www.freepik.com

Leto sa už rýchlo blíži a teraz nastáva ideálny čas na „chudnutie do plaviek“. Občas sa ale stáva, že aj keď držíme diétu a pravidelne cvičíme, tak kilá stále nejdú dole. Trénerka a nutričná terapeutka odhaľujú, čím to môže byť.

Keď dôjde na zhadzovanie kíl, existuje veľké množstvo spôsobov, ako na to. Či už sa inšpirujete rôznymi preverenými diétami alebo jedálničkami známych osobností. Každý si tak či tak musí prísť na „to svoje“. A aj keď je dobré pri chudnutí cvičiť, bez úpravy stravy to nejde. Kľúčom k chudnutiu je totiž kalorický deficit. Avšak pokiaľ to nejde ani tak, možno narážate v niektorých veciach, ktoré s chudnutím zdanlivo nesúvisia.
Každodenné veci, ktoré brzdia vaše chudnutie

Naše telo neovplyvňuje iba to, či správne jeme a cvičíme, ale aj mnoho ďalších okolností. Napríklad taký stres môže zapríčiniť to, že máme väčšiu chuť na potraviny bohaté na cukry a tuky. Existujú ale aj výrazne menšie faktory, ktoré nás ovplyvňujú každý deň, než je psychická nepohoda:

1. Nedostatočný spánok

Mnohí z nás podceňujú, aký je spánok dôležitý. Snáď všetci vieme, že by sme mali spať zhruba 8 hodín, prieskumy ale dokazujú, že v priemere dospelí ľudia spia menej ako 7 hodín. Pokiaľ patríte medzi nich a chcete chudnúť, je načase to zmeniť.

„Pri spánkovej deprivácii sa výrazne mení hladina hormónov, ktoré sú zodpovedné za pocit hladu a sýtosti,“ vysvetľuje Monika Bartolomejová, nutričná poradkyňa a zakladateľka Nutričného inštitútu. Dodáva, že po prebdenej noci sa môžete cítiť oveľa hladnejší, než keby ste si poriadne oddýchli.

2. Málo prirodzeného pohybu

Ďalším častým zádrhelom pri chudnutí je, keď ľudia cvičia iba hodinu z celého dňa, ale inak si všetko chcú spohodlniť. Je to samozrejme lepšie ako nič, ale nášmu telu pomôže celkovo viac prirodzeného pohybu. „Zvlášť pri sedavom zamestnaní nestačí, keď si dáte rýchly tréning v posilňovni a pôjdete domov odpočívať. Nevykompenzujete tým niekoľkohodinové sedenie v kancelárii,“ vysvetľuje Tereza Horová, trénerka fitness siete Form Factory. Snažte sa preto chodiť čo najviac pešo. Nepoužívajte výťah, vystúpte o zastávku skôr alebo si kúpte psíka, ktorý vás donúti chodiť častejšie po vonku (áno, teraz pre to konečne máte dôvod!).

3. Nižší príjem tekutín

Nie nadarmo je známe príslovie: „hlad je prezlečený smäd“. Nedostatočný príjem tekutín počas dňa môže skutočne byť príčinou zlého metabolizmu a nesprávneho vnímania hladu a sýtosti. To znamená, že sa najete, čím dostanete do tela viac kalórií, pritom by stačilo, keby ste sa viac napili. Je však nutné poznamenať, že je najlepšie piť čistú nesladenú vodu. A koľko jej počas dňa vypiť? „Zdravý človek v kľudovom režime by mal denne vypiť 0,03 litra na 1 kg jeho telesnej váhy. Ak bude niekto vážiť napríklad 70 kg, tak vynásobíme túto váhu hodnotou 0,03 l a vyjde nám číslo 2,1 litra. Toto je množstvo tekutín, ktoré by mal tento človek za deň vypiť. Pri zvýšenej telesnej aktivite potreba vody stúpa a to individuálne podľa toho, ako sa človek potí,“ povedala nám už v minulosti Monika Bartolomejová.

4. Monotónne cvičenie

Keď sa pozrieme už konkrétne na cvičenie, veľa ľudí chodí do posilňovne s tým, že robia neustále to isté dookola. Potom sa ale môže stať, že sa zaseknú na jednom mieste. „Dlhodobé opakovanie cvičebnej aktivity bez akejkoľvek variácie môže viesť k adaptácii tela a tým aj k zastaveniu chudnutia, tvarovaniu postavy či nárastu svalovej hmoty,“ varuje Tereza Horová. Snažte sa preto po nejakom čase robiť aspoň drobné zmeny vo svojom tréningu. Odporúča skúšať rôzne športy a meniť ako intenzitu, tak aj dĺžku cvičenia. Zároveň si ale dajte pozor aj na to, aby ste zmeny v tréningu nevykonávali čo na druhý deň. Funguje to totiž aj obrátene. Pokiaľ telu nedáte dostatočný priestor, aby na tréning (a platí to aj pre stravu) zareagovalo, žiadnych zmien sa nedočkáte.

5. Nedostatok bielkovín

Nakoniec je dobré spomenúť niečo aj priamo k strave, ktorú je skrátka potrebné regulovať, ak chce človek schudnúť. Častou chybou podľa vyššie spomínaných odborníc je aj to, že najmä ženy zabúdajú na dôležitosť bielkovín, ktoré okrem iného majú vplyv aj na budovanie svalov, teda aj formovanie postavy. „Bielkoviny predstavujú jednu z hlavných makroživín, ktoré by mali byť súčasťou každého plnohodnotného jedla. Dokážu skvele zasýtiť a navyše majú najvyšší termický efekt zo všetkých živín (20 – 30 %), čo zjednodušene znamená rýchlejší metabolizmus,“ hovorí trénerka Horová. Pri chudnutí je teda žiaduce zvýšiť ich príjem. „Môže to byť chudé mäso, tvaroh či strukoviny,“ uzatvára tipy na zdroje bielkovín nutričnej poradkyne Bartolomejovej.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.