Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Toto sa stane s vašim telom, keď prestanete piť kávu! Hlavne ženám to prospeje

reklama:
Toto sa stane s vašim telom, keď prestanete piť kávu! Hlavne ženám to prospeje
Toto sa stane s vašim telom, keď prestanete piť kávu! Hlavne ženám to prospeje Foto: www.freepik.com

Ranná káva z obľúbeného hrnčeka, milé posedenie s kamarátkou alebo rodinou pri káve, chvíľka len pre seba v obľúbenej kaviarni so šálkou cappuccina. Tieto vzácne momenty robia život krajším a vlastne aj zdravším, ak pijeme kávu a prijímame kofeín nielen v nej obsiahnutý s mierou. Nie každému ale robí káva dobre, potom je lepšie si nájsť príjemnú alternatívu. Môžeme byť na káve závislí? Čo pozitívne sa stane, keď ju prestaneme piť? Súvisia s tým aj nejaké problémy?

Koľko kávy denne je v poriadku

Množstvo prijatého kofeínu za deň a tým aj počet šálok kávy, ktorý je pre naše zdravie a pohodu v poriadku a často aj prínosom, je veľmi individuálne, pretože záleží na zdraví, veku a ďalších aspektoch. Podľa odborníkov, napríklad vedcov z Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA), je pre zdravého dospelého človeka optimálnych 400 mg kofeínu denne, čo predstavuje 3 až 4 šálky kávy. V tehotenstve je prijateľné polovičné množstvo, deti a dospievajúci by sa mali káve a kofeínu vyhýbať.

Môžete byť závislí na kofeíne?

Účinok kofeínu nastupuje zhruba 15 minút po tom, ako sa dostane do organizmu. Hladina kofeínu v krvi potom dosahuje vrchol približne o hodinu neskôr. U väčšiny ľudí sa na tejto úrovni drží aj niekoľko hodín. Zhruba šesť hodín po požití zostáva v tele asi polovica prijatého množstva. Kompletná eliminácia z krvného obehu môže trvať až 10 hodín. Telo na kofeíne svojim spôsobom závislé byť môže, ale z odborného hľadiska to závislosť nie je. Zvyšuje tvorbu hormónu šťastia dopamínu, avšak len v malej miere. „Pre porovnanie, rôzne nelegálne stimulanty ako pervitín alebo extáza robia v mozgu to isté, ale v obrovskom množstve. Je teda ohromný rozdiel medzi závislosťou na kofeíne a závislosťou na nelegálnych drogách,“ hovorí adiktologička Kateřina Červená.

Ako prestať piť kávu bez bolesti hlavy

Bolesť hlavy nemusí nutne postihnúť každého. „Odvykanie kofeínu“ znie a je podobné ako napríklad vysadenie liekov. „Telo doslova prechádza abstinenčnými príznakmi, ako keby ste ukončili užívanie akejkoľvek inej látky,“ vysvetľuje adiktologička. „Keďže zmena ovplyvňuje centrálny nervový systém, môžete byť podráždení, pociťovať bolesť, vnímať tras. V prípade kofeínu typicky bolesť hlavy,“ dodáva. Čo s tým? Nežiaducim vedľajším účinkom spojeným s abstinenciou, vrátane bolesti hlavy, sa vyhnete, keď budete postupovať pomaly. „Kofeín pôsobí ako takzvaný vazokonstriktor, ktorý môže pomôcť zmierniť bolesť hlavy, preto je tiež súčasťou radu voľnopredajných analgetík. Užívanie lieku s kofeínom na bolesť hlavy zapríčinenú vysadením kofeínu tak pomôže k úľave od bolesti a závislosť bude pokračovať,“ upozorňuje ďalej adiktologička Červená. Podľa nej je najlepším riešením začať postupne a zamerať sa aj na iné zdroje kofeínu, ako je káva.

Keď prestanete piť kávu, čakajú vás tieto pozitívne zmeny:

1. Lepšie vstrebávanie živín

Potom, čo vynecháte príjem kofeínu, organizmus bude schopný lepšie vstrebávať základné živiny. Napríklad vrátane vápnika, nevyhnutného pre silné kosti a zuby, železa na prenos kyslíka v krvi. Kofeín, najmä z kávy, totiž absorpciu týchto živín narúša.

2. Belšie a zdravšie zuby

Káva a čaj obsahujú zlúčeniny, ktoré spôsobujú zafarbenie a ani správne čistenie zubov potom nemá efekt, aký by mať malo. Rozlúčka sa s kofeínom, hlavne práve vo forme kávy a iných tmavých nápojov tak prispeje k žiarivejšiemu úsmevu. Kofeín spôsobuje tiež zníženie produkcie slín, nevyhnutných na neutralizáciu škodlivých kyselín a ochranu zubov. Sucho v ústach zvyšuje riziko vzniku kazov a ochorení ďasien.

3. Zdravšia a mladšia pleť

Kofeín má obrovský vplyv na pokožku. Zužuje krvné cievy a tým znižuje prietok krvi. To môže mať za následok matnú, unavenú pleť aj zhoršenie stavu kožných ochorení, ako je napríklad rosacea. Kofeín tiež pokožku, a vlastne aj celé telo, dehydruje, čo vedie k jej predčasnému starnutiu. Bez kofeínu sa zlepší prietok krvi a pleť sa rozžiari, lepšia hydratácia pomáha udržovať pleť pružnú a mladistvú. Odborné štúdie dokazujú, že kofeín tiež blokuje tvorbu a vstrebávanie kolagénu.

4. Kvalitnejší spánok

Kofeín ovplyvňuje činnosť mozgu a tým môže mať aj zásadný vplyv na kvalitu spánku. Doslova môže telu skomplikovať relaxáciu. Bez nervozity a udržovania mozgu v pohotovosti a tým aj bdelosťou do neskorých nočných hodín vyvolaných kofeínom sa ľahko ponoríte do hlbokého a posilňujúceho spánku.

5. Zlepšenie hormonálnej rovnováhy u žien

Nadmerná konzumácia kofeínu narúša činnosť endokrinného systému. Dôsledkom môže byť nepravidelný menštruačný cyklus aj zvýšená hladina stresových hormónov, napríklad kortizolu. To potom vedie k problémom ako sú znížená plodnosť, zmeny nálad alebo poruchy spánku. Eliminácia kofeínu môže viesť k zlepšeniu hormonálnej rovnováhy, pravidelnej menštruácii i celkovému zlepšeniu pohody ženy.

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 26. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.