Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tieto tipy vám pomôžu, aby bolo vaše bábätko spokojné a šťastné

reklama:
Tieto tipy vám pomôžu, aby bolo vaše bábätko spokojné a šťastné
Tieto tipy vám pomôžu, aby bolo vaše bábätko spokojné a šťastné Foto: freepik.com

Krásne spinkajú, jedia a stále sa len usmievajú. Áno, také sú bábätká v reklamách. Ako ale docieliť to, aby bol aj váš malý uzlíček šťastia stále spokojný?

Prinášame vám pár tipov, aby ste si spoločné chvíle užívali naplno a rolu rodiča zvládali ľavou zadnou.

Neexistuje totiž nič ako neprispôsobivé bábätko ani ako zlý rodič. Chce to len čas, cvik a riadiť sa predovšetkým citom a rozumom.
Uvidíte, že materstvo je zábava a s príchodom bábätka nič nekončí, naopak začína.

Mazlite už od narodenia

Hovorí sa, že aby bolo bábätko v prvých šiestich mesiacoch života šťastné a spokojné, musíme mu ponúknuť to isté, čo malo, než sa narodilo. Preto by malo mať čo najintenzívnejší neprerušovaný kontakt s mamičkou. Ideálne je začať bondingom priamo na pôrodnej sále, kedy si bábätko nielen očuchá svoju mamičku, ale dokáže podľa vône plodovej vody, ktorú má na rúčkach, nájsť aj zdroj materského mlieka a doplaziť sa k prsnej bradavke.
Fyzická blízkosť je pre dieťatko rovnako dôležitá ako napríklad materské mlieko a spánok. Nebojte sa, že tým svoje dieťatko rozmaznáte, len tým uspokojíte jeho základnú potrebu. Pokiaľ máte šatku alebo nosítko, pokojne počas hojdania bábätka zalievajte záhon či upratujte domácnosť. Náruč lieči.

Spokojné a v suchu

Vedeli ste, že každé bábätko potrebuje za svoj život priemerne 6000-krát prebaliť? To znamená jediné – čoskoro sa z vás stane prebaľovací expert. Medzitým môžete vyskúšať, čo spríjemní túto činnosť vám aj vášmu pokladu. Okrem toho, že je dobré prebaľovať bábätko pred jedlom, aby sme mu netlačili na bruško, odporúča sa aj počas prebaľovania udržiavať s bábätkom očný kontakt. Pokiaľ naň budete navyše hovoriť alebo mu niečo spievať, táto rutinná činnosť bude pre oboch ďaleko príjemnejšia.

Kúpanie ako rituál

Z večerného kúpania sa často stáva príjemná tradícia a obľúbená činnosť rodičov aj bábätiek. Upokojujúci kúpeľ je totiž signálom, že sa pomaly, ale iste blíži čas spánku a ten predsa milujú ako bábätká, tak (často unavení) rodičia. Vanička by mala byť naplnená vodou len z polovice a voda v nej by mala dosahovať teplotu 36 až 38 stupňov.
Aby voda nevysušovala detskú pokožku, môžete použiť špeciálne olejové kúpele pre alergikov alebo do vody môžete pridať aj pár kvapiek materského mlieka. Obsahuje množstvo cenných látok a má aj hojivé účinky. Nezabudnite bábätko pri kúpaní stále pridržiavať, dovoľte mu ale poriadne si začlaptať. Teplá voda mu pripomenie obdobie, keď ešte nebolo na svete. Špliechanie a kopanie nožičkami je v tomto prípade viac ako dovolené.

Skúste masáž

Pokožka dieťaťa je oveľa jemnejšia ako pokožka dospelých. Ľahko sa vysuší, podráždi či sčervenie, a preto je dôležité výberu detskej kozmetiky venovať veľkú pozornosť. Dotyky, a to napríklad aj pri nanášaní krémov či masírovaní olejčekom, posilňujú vzájomné citové väzby a dôveru medzi bábätkom a rodičom. Uvidíte, že keď urobíte bábätku jemnú masáž, bude nadšené blahom. Masáž navyše podporuje trávenie, krvný obeh a v neposlednom rade posilňuje imunitu. Čo viac si teda priať?

Zdroj: zenysro.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.