Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Stále sa za niečo ospravedlňujete? Potom sa nedivte, že vás ľudia nerešpektujú. Stojte si za svojim!

reklama:
Stále sa za niečo ospravedlňujete?
Stále sa za niečo ospravedlňujete? Potom sa nedivte, že vás ľudia nerešpektujú. Stojte si za svojim! Foto: www.gettyimages.com

Slovo prepáč je tak bežnou súčasťou nášho slovníka, že už pomaly stráca svoj význam. Tušíte, koľkokrát za deň ho poviete? A koľkokrát ho naozaj myslíte vážne? Alebo ide len o formu, ako druhého nehnevať či predísť konfliktu…

Ospravedlňovať sa za veci, na ktoré ste preukázateľne nemali žiadny vplyv alebo ich robíte v najlepšej viere? To je celkom bežná vec, napríklad v práci: „Prepáč, že ruším…“ Bežná formulka, s ktorou sa ľudia obracajú na kolegu. Pokiaľ ale prichádzajú s rýdzo pracovnou záležitosťou, je síce také oslovenie zdvorilé, ale de facto zbytočné. V zamestnaní sa predsa pracuje, konzultuje, pýta, rieši… „Ahoj, máš chvíľku?“ znie čo do významu podobne, ale automaticky vás radí do rovnocennej úlohy, teda nie do podradného postavenia toho, kto „ruší“. A podobných príkladov možno nájsť stovky.

Na druhú stranu je ono obyčajné „prepáč“ prejavom slušnosti, empatie a ľudskosti a často napraví, najmä vo vzťahoch, viac než siahodlhé príhovory a vysvetľovanie. Toto slovko má skrátka väčšiu moc, než je mu obvykle prisudzovaná. Aj preto je dobré s ním zaobchádzať obozretne a nepoužívať ho vo chvíľach, keď nie je potrebné.

Ospravedlňujeme sa, aj keď nemusíme

Ako píše psychoterapeutka Beverly Engel vo svojej knihe The Power of Apology (Sila ospravedlnenia), prehnané ospravedlnenie sa príliš nelíši od prehnaného komplimentu. Možno si myslíte, že sa prejavujete ako milý a starostlivý človek, ale v skutočnosti tak druhým vysielate správu, že vám chýba sebadôvera a ste neistí. „A istému druhu ľudí tým dokonca dávate súhlas, aby s vami zaobchádzali zle alebo vami priamo pohŕdali,“ varuje Beverly Engel.

S ospravedlnením je teda vhodné zaobchádzať ako so šafranom a použiť ho len v situáciách, keď má svoje oprávnenie. Teda tam, kde ste niekomu ublížili, vaše správanie vás mrzí a chcete to napraviť. Časté ospravedlnenia totiž devalvujú ich hodnotu a druhým ľuďom môže byť až nepríjemné, ak ste stále v defenzíve.

Ospravedlnenie ako chybný spôsob komunikácie

Je vám mizerne alebo vidíte veci inak ako ostatní? Ani to nie je dôvod na vysvetľovanie a ospravedlnenie. „Ospravedlňovať sa za svoje pocity je ako vziať gumu a vygumovať všetko, čo je pre vás v tej chvíli dôležité,“ vysvetľuje vzťahová koučka Lucie Mucalová. Okamžite tým poprite sami seba rovnako ako vo chvíli, keď máte tendenciu sa ospravedlňovať za to, že ste úspešní, alebo práve dávate seba sami na prvé miesto.

To všetko sú situácie, kde sa netreba obhajovať, alebo dokonca popierať. „To je, akoby ste sa chceli svetu ospravedlňovať za to, že chcete žiť. V živote sú chvíle, kedy sa človek musí postaviť sám za seba, keď mu napríklad všetci nefandia a nepodporujú ho, ale treba si uvedomiť, že je to tak úplne v poriadku,“ hovorí Lucie Mucalová.

5 vecí, za ktoré sa nemusíte ospravedlňovať

Až sa nabudúce budete chcieť niekomu automaticky ospravedlniť, zamyslite sa nad sebou. Nerobí to z vás necitu ani neomaleného hlupáka, ale naopak človeka, ktorý má zdravé sebavedomie.
1. Bez vysvetlenia hovoríte nie

Vedieť hovoriť nie patrí ku komunikačnému umeniu. Málokto to vie sám od seba – väčšina ľudí sa to musí naučiť. Urobiť to správne vyžaduje veľkú odvahu aj slušnú dávku sebaúcty aj rešpektu k človeku, ktorého odmietate. Ospravedlňovať sa mu ale nemusíte, pokiaľ nebolo odmietnutie vyslovené v silných emóciách, zbytočne príkre či necitlivo.
2. Chcete od života viac

Že niekto z vašej rodiny niečo nerobí alebo je to pre vašich blízkych neobvyklé, ešte neznamená, že sa do toho nemáte pustiť alebo sa dožadovať súhlas. Viete, koľko skvelých vecí by nevzniklo, keby takto uvažovali všetci?
3. Chcete byť sami

Každý má právo na súkromie, odpočinok a nabratie síl. Naučiť sa dávať sám seba na prvé miesto, to je pre život oveľa dôležitejšie ako znalosť Pytagorovej vety. Nedá sa tu byť pre druhých, keď tu nie ste pre seba.

4. Nepoznáte odpoveď

Niektorí ľudia majú dar vmanipulovať vás do situácie, keď sa cítite hlúpo kvôli veciam, ktoré sú úplne normálne. Nepoznáte odpoveď na otázku? Nepanikárte a nehovorte „Prepáč, to neviem“, úplne stačí „To netuším“. Zač sa ospravedlňovať: Že nemáte v hlave umelú inteligenciu alebo čip?
5. Ste úprimní

Klamať je niekedy jednoduchšie a jednoduchšie. Často sa k klamstvám ľudia uchyľujú v snahe, aby pred druhými vyzerali lepšie alebo ich mali radšej. Povedať pravdu chce odvahu, ale za tú sa vážne ospravedlňovať nemusíte. Avšak vždy je dobré si uvedomiť, aký je rozdiel medzi zdravou a brutálnou úprimnosťou.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 30. novembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.