Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spríjemnite deťom kúpanie. Tu je 5 tipov!

reklama:
Kúpanie
Foto: www.gettyimages.com
Prístup k vode sa u detí líši podobne ako náhľad spoločnosti na kôprovú omáčku. Zatiaľ čo jedny nemôžete dostať z vane, druhé zase do nej. Skúste našich päť tipov, ktoré deťom spríjemnia kúpanie za všetkých okolností.

Kúpte sa s nimi

Najjednoduchší spôsob, ako dieťaťu ukázať, že vaňa (či sprchovací kút) je bezpečné prostredie, je kúpať sa s ním. Len sa treba pripraviť na fakt, že účes ani make-up vám pravdepodobne nevydržia. Nechajte napríklad dieťa, aby vám umylo chrbát, nohy či ruky, a potom si rolu vystriedajte. Ukážte mu, ako sa umyť samo. Rozprávajte sa. Vedzte, že tieto chvíle pre neho budú veľmi cenné. Pre vyššiu bezpečnosť odporúčame zaobstarať vaňu či sprchovací kút s protišmykovou úpravou, prípadne staviť na protišmykovú podložku.
Kúpanie

Potápačský kurz vo vani

Hravé a akčnejšie deti, ktoré nemajú problém ponoriť hlavu, môžete inšpirovať hľadaním pokladov. Stačí pár vecí, ktoré klesnú na dno (a nepoškriabu vaňu), ktoré následne dieťa pomocou plaveckých okuliarov (či už so šnorchlom alebo bez) lovia. Alternatívou pre tých, ktorí sa boja hlavu ponoriť, je priehľadná plastová krabička, ktorú trošku ponoria, čím vznikne „ponorka“ a dieťa potom ľahko predmety uvidí a vytiahne.

Vyššia sprchová vanička

Všeobecne majú deti radšej kúpeľ ako sprchovanie. Niektoré sa boja hluku sprchy, iným vadí, že im voda dopadá na pokožku. Aj z hľadiska bezpečnosti a následného upratovania je pre dieťa vaňa príjemnejšia. Ak vám priestor kúpeľne nedovolí zaobstarať vaňu, vedzte, že nič nie je stratené. Existujú varianty – vaňu nahradia hlboké vaničky do sprchovacích kútov. Výhodou je nižšia spotreba vody ako v prípade vane, pretože potrebnú „hĺbku“ dosiahnete výrazne rýchlejšie.

Naberačka, mlyn a pena

Či už máte vaňu, alebo sprchovací kút s hlbokou vaničkou, vedzte, že prelievanie vody z misky do misky, mlynčeky ani pena nesklamú nikdy. Opäť nie je potrebné kupovať drahé hračky, úplne stačí plastová naberačka z kuchyne, tégliky (napríklad vymyté od jogurtu) a mlyn, ktorý býva súčasťou hračiek na piesok. Penu do kúpeľa vyberajte podľa citlivosti pokožky dieťaťa a tak, aby ho neštípala v očiach, inak jeho lásku k vode príliš nepodporíte.

Vodné ZOO aj starostlivosť o bábätko

Ďalší zo zaručených tipov je vytvoriť si vodnú ZOO. Nemusíte nutne kupovať hračky do vane, stačí siahnuť po figúrkach, ktoré ľahko uschnú. Dieťa ich môže umývať, ale spoločne s nimi môžete vytvárať príbehy. Úplným unikátom sú detské ručné sprchy, ktoré sú farebné a v tvare zvieratiek. Ľahko ich zapojíte do hry. Mnoho detí má potrebu umyť aj bábiku (obzvlášť starší súrodenci). Niekedy sa kúpe aj bager alebo nákladiak. Skvelú zábavu si užijú aj s penovými zvieratkami, ktoré sa po namočení ľahko prilepia na akúkoľvek plochu. Nie je väčšej zábavy, ako keď ich dieťa môže spláchnuť späť do vane.
reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.