Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spoznajte toxického človeka čo najskôr

reklama:
Spoznajte toxického človeka čo najskôr
Spoznajte toxického človeka čo najskôr Foto: www.gettyimages.com

Možno ste vo svojom živote tiež stretli toxického človeka, ktorý z vás skôr či neskôr začal vysávať energiu, otravoval vás neustálymi otázkami, prosbami či vám inak znepríjemňoval život. Takýchto jedincov je najlepšie zo svojho života čo najskôr „odstrániť“, ešte lepšie je sa im úplne vyhýbať. Podľa čoho ich poznáte?

Každý človek má nejaké osobnostné rysy, ktoré ho charakterizujú. Pokiaľ viete, na čo sa zamerať, spoznáte práve podľa podobných rysov aj toxického človeka a ľahšie sa mu vyhnete.

Sebastrednosť

Väčšina toxických ľudí je zameraná hlavne na seba. Naozaj často vnútorne veria, že sú stredobodom vesmíru a že ich potreby, požiadavky a priania majú prednosť pred ostatnými. U takých ľudí je potom pomerne typické, že nie sú schopní vnímať pocity druhých a ani si mnohokrát neuvedomujú, že by svojím správaním mohli niekomu spôsobovať bolesť.

Čo s tým: Ak máte vedľa seba takého človeka, ktorý sa nezaujíma o vaše potreby, priania alebo limity, je zásadné si s ním stanoviť jasné hranice. Inak bude viac či menej posúvať tie vaše.

Neistota

Mnoho toxických ľudí je ovládaných vlastnou neistotou, z ktorej následne vychádza ich toxicita. Kvôli tomu často vinia druhých zo svojich problémov a zaťahujú ich do svojich problémov.

Čo s tým: Človeka, ktorého trápi vnútorná neistota, určite „nevyliečite“ tak, že mu budete dookola opakovať, aký je úžasný a že nakoniec všetko prekoná. Čo môžete urobiť, je zaistiť mu pocit bezpečia a pomôcť získať istotu tým, že ho podporíte v jeho úspechu. Pokiaľ to zvládnete, možno tým dokážete zmierniť aj jeho toxicitu, vysvetľuje vzťahová koučka Mitzi Bockmannová.

Majetnické správanie

Toxickí ľudia bývajú často až prehnane posadnutí tým niekoho „vlastniť“. Neradi sa o svojich priateľov či milencov delia s inými ľuďmi. Čo niekedy spôsobuje, že ich doslova odcudzí ich okolie.

Odrádza vás partner zakaždým, keď chcete ísť s priateľmi von? Vymýšľa dôvody, prečo máte zostať s ním? Hnevá sa zakaždým, keď sa mu nepodarí vás presvedčiť? Potom je jeho správanie jasne toxické.

Čo s tým: Pri prvom náznaku podobných ťažkostí je potrebné sa s dotyčnou osobou porozprávať. Dať jasne najavo, že vo vzťahu chcete mať svoj osobný priestor a robiť veci po svojom. Pokiaľ s tým nebude súhlasiť, čo najskôr vzťah opustite.

Kontrola

Má váš náprotivok potrebu kontrolovať, čo robíte, ako sa správate, čo si obliekate a podobne? Aj to je dôsledkom neistoty. Títo jedinci veria, že ak danú osobu stratia z „dohľadu“, prídu o ňu, preto ju kontrolujú všade a vo všetkom.

Čo s tým: „Dajte svojmu partnerovi vedieť, že ste otvorení vypočuť jeho návrhy či obavy ohľadom vášho rokovania, ale že sa nebudete zásadne zapájať do konverzácií, kde vám bude čokoľvek diktovať a kontrolovať,“ radí psychoterapeutka Julie Orlovová.

Zlosť

Na to, aby sa toxická osoba nahnevala, netreba veľa. Pracuje predsa tak tvrdo na chode svojho sveta, že ju môže akákoľvek iná „nepodstatná“ vec dosť naštvať.

Čo s tým: Hnev je jedným z osobnostných rysov, s ktorými nemožno veľa robiť. Možno niekoho samozrejme požiadať, aby sa krotil, ale to nemusí zabrať. Alebo ho možno ignorovať. Najmúdrejším riešim je ale od veľmi zápalného človeka udržiavať dostatočnú vzdialenosť a najlepšie s ním vôbec nekomunikovať.

Kruté zaobchádzanie

Jedným zo zvlášť výrazných osobnostných rysov toxickej osoby je krutosť. „Raz som mala šéfa, ktorý neustále všetkých ľudí urážal. Na schôdzkach ich ponižoval, zhadzoval kolegov pred klientmi, vysmieval sa niektorým pracovným návykom alebo kritizoval, čo kto nosil. Také prostredie bolo nesmierne toxické,“ opisuje skúsenosť Bockmannová.

Čo s tým: Najlepším riešením je také prostredie natrvalo opustiť – až už ide o vzťah, alebo prácu. Môžete si ale tiež vybrať, ako na to budete reagovať, a zmierniť svoje reakcie na podobné situácie. Aj to môže občas zabrať, ale chce to odhodlanie a vytrvalosť.

Pasívna agresivita

„Osobnostným rysom číslo jedna u toxických ľudí je pasívna agresivita, ktorá je definovaná ako správanie charakterizované vyjadrovaním negatívnych pocitov, zášti a agresie neasertívnym, pasívnym spôsobom (napríklad prekrastináciou alebo tvrdohlavosťou),“ popisuje Bockmannová.

Pasívne agresívne jedinci nehovoria to, čo majú na mysli. Naznačujú, navrhujú, podkopávajú a sliedia – urobia čokoľvek, čo potrebujú, aby vás prinútili konať určitým spôsobom bez toho, aby to vrhlo jediné smietko negativity na nich samých. Pasívne agresívni ľudia jednoducho manipulujú s ostatnými, aby dostali to, čo chcú.

Čo s tým: Nenechajte sa manipulovať, porozprávajte sa s kolegami či partnerom o ich správaní. Niekedy tak ľudia robia nevedomky a môžu to zmeniť. Ak je to ale vedomé a cielené, zrejme toho asi veľmi nenarobíte.

Bez ohľadu na to, ako veľmi budete pracovať, nikdy to pre nich nebude dostatočné. Môžete sa snažiť sebeviac, avšak v ich spoločnosti si zo života neurobíte príliš prívetivé miesto.

Zdroj: www.novinky.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 16. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.