Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok dojčiat: 6 až 9 mesiacov

reklama:
Spánok dojčiat: 6 až 9 mesiacov
Spánok dojčiat: 6 až 9 mesiacov Foto: www.gettyimages.com

Deti vo veku 6 až 9 mesiacov spia denne zhruba 14 hodín, pričom súvislý nočný spánok u nich trvá až 8 hodín. V priebehu nočného spánku sa deti väčšinou aspoň raz prebudia, ale sú obvykle schopné znovu samé zaspať.

Počas dňa ešte deti v tomto veku potrebujú aspoň dve kratšie prespania, aby neboli večer príliš unavené.

Niektoré deti, ktoré predtým spali dobre, začínajú mať v tomto veku znovu problémy so zaspávaním a s častejším nočným prebúdzaním. Jedným z dôvodov je rýchly rozvoj motorických zručností. Deti nevydržia ležať na chrbte, pretože ich prirodzenosť ich núti stále precvičovať novo nadobudnuté zručnosti – otáčanie, posádzanie, lezenie. Dieťa, ktoré predtým v pokoji samo zaspávalo, sa zrazu po uložení kotúľa po postieľke, obchádza ju po štyroch a niekedy sa v nej aj stavia. Dieťa potom často privoláva rodičov, aby mu pomohli z nejakej nepohodlnej pozície, alebo zaspáva únavou v najrôznejších krkolomných pozíciách. Ďalším dôvodom nepokojného spánku v tomto období môže byť začínajúca separačná úzkosť. Keď sa dieťa v noci prebudí, nevie, kde sú jeho najbližší, a začne ich plačom privolávať.

Tu je niekoľko rád, ako pomôcť dieťaťu vytvoriť si zrelší režim spánku:

Dodržujte uspávacie rituály.

Rituály sú pre dieťa veľmi dôležité, pomáhajú mu sa upokojiť a pripraviť sa na spánok. V tomto veku sa už deti začínajú zúčastňovať rituálov a vyjadrujú svoje potešenie z nich. Rituály môžu zahŕňať kúpanie, prezliekanie do pyžamka, posledné večerné dojčenie, čítanie rozprávok alebo básničiek, spievanie pesničiek, rozlúčku s hračkami, bozk na dobrú noc a mnoho ďalších vecí podľa osobných zvyklostí. Dôležité je vykonávať rituály každý deň zhruba v rovnakom čase a v rovnakom poradí.
Naplánujte si denný režim.

Pokiaľ budete dieťa ukladať k dennému aj nočnému spánku každý deň zhruba v rovnakom čase, prospeje to vám aj dieťaťu. Denný režim neznamená plánovanie dňa na minúty, skôr máme na mysli približné rozloženie činností počas dňa. Počas dňa je potrebné sledovať u dieťaťa známky únavy a ukladať ho na spánok vo vhodnom čase.
Umožnite dieťaťu zaspávať samostatne.

Pokiaľ si dieťa v mladšom veku vytvorí asociáciu medzi nejakou činnosťou (hojdanie, kŕmenie) a spánkom, je pravdepodobné, že potom bude túto činnosť dlhodobo vyžadovať pri každom zaspávaní, čo môže byť v tomto veku aj niekoľkokrát za noc. V tomto veku najčastejšie pretrváva asociácia medzi dojčením a zaspaním. Dojčatá staršie ako 6 mesiacov už nočné kŕmenie nepotrebujú a záleží potom na mamičke, či sa rozhodne dieťa nočnému dojčeniu odnaučiť. Odnaučovanie sa nezaobíde bez plaču, odmenou však bude zdravší spánok dieťaťa a oddýchnutá mamička.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/baby/sleep/habitsbyage6to9months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/baby_sleep_(two_to_12_months).html

www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.