Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok dojčiat: 3 až 6 mesiacov

reklama:
Spánok dojčiat: 3 až 6 mesiacov
Spánok dojčiat: 3 až 6 mesiacov Foto: www.gettyimages.com

Vo veku 3 až 4 mesiacov spí väčšina dojčiat 15 hodín denne, z toho v noci zhruba 10 hodín. Denný spánok je obvykle rozdelený do troch kratších spánkov v priebehu celého dňa.

V tomto veku sa ešte veľká časť detí budí počas noci na jedno alebo dve kŕmenia. Postupne však tieto nočné kŕmenia prestávajú byť potrebné a v 6 mesiacoch už väčšina detí prespí celú noc. Zvyčajná dĺžka spánku u 6-mesačného dieťaťa je zhruba 14 a štvrť hodiny, z toho 11 hodín pripadá na nočný spánok.

V období 3 až 6 mesiacov sa dojčatá stávajú viacerými spoločenskými, začínajú komunikovať s ľuďmi okolo seba a vyjadrujú radosť z opakujúcich sa činností a rituálov. Je to vhodná doba na vytvorenie dobrých spánkových zvyklostí. Tu je niekoľko rád, ako pomôcť dieťaťu vytvoriť si zrelší režim spánku:

Určite časy ukladania na spánok a dodržujte ich. U novorodenca sa čas ukladania na spánok riadi predovšetkým známkami ospalosti u dieťaťa. U starších dojčiat je možné na základe skúseností z prvých mesiacov nastaviť režim ukladania na spánok, a to večer aj počas dňa. Večerný spánok by nemal byť príliš odďaľovaný, pretože ak je únava dieťaťa príliš veľká, reaguje jeho telo zvýšením aktivity a zaspanie sa stáva ťažším. Denný spánok je možné dieťaťu tiež naplánovať, avšak treba počítať s tým, že rozloženie spánku počas dňa sa bude s pribúdajúcim vekom dieťaťa pomerne často meniť. Preto je potrebné počas dňa sledovať u dieťaťa známky únavy a ukladať ho na spánok vo vhodnom čase.
Začnite s uspávacími rituálmi. Pokiaľ ste s nimi ešte nezačali, 3. mesiac je vhodnou dobou pre ich vytvorenie. Rituály môžu zahŕňať kúpanie, prezliekanie do pyžamka, posledné večerné dojčenie, čítanie rozprávok alebo básničiek, spievanie pesničiek, rozlúčku s hračkami, bozk na dobrú noc a mnoho ďalších vecí podľa osobných zvyklostí. Pokiaľ budete rituál vykonávať každý deň v rovnakom čase av rovnakom poradí, dieťa si naň zvykne a pomôže mu sa pred spánkom upokojiť.
Pomôcť môže aj prebúdzanie dieťaťa každé ráno v rovnakom čase. Ak vaše dieťa spí v noci dlhšie ako 10 hodín a zároveň má cez deň a večer problémy so zaspaním, môže mu pomôcť skoršie prebúdzanie z nočného spánku. Toto opatrenie spravidla prinesie pravidelnejší režim spánku. Navyše, dlhší spánok dieťaťa cez deň môže zamedziť prílišnej únave pred večerným uložením na spánok.
Umožnite dieťaťu zaspávať samostatne. Pokiaľ si dieťa vytvorí asociáciu medzi nejakou činnosťou (hojdanie, kŕmenie) a spánkom, je pravdepodobné, že potom bude túto činnosť vyžadovať pri každom zaspaní. Vzhľadom na to, že nočný spánok dojčiat je z prirodzených dôvodov prerušovaný, vyžadujú potom dojčatá často spoluprácu rodičov pri zaspaní niekoľkokrát za noc, čo je pre rodičov veľmi stresujúce. Vo veku 3 mesiacov začínajú byť deti v privolávaní rodičov zvlášť vytrvalé, a to až do tej miery, že rodičia často nevedia, či dieťa nie je choré alebo ho niečo nebolí. Samostatnému zaspávaniu sa deti musia naučiť, pričom platí, že čím neskôr sa s učením začne, tým bolestivejšie je to pre obe strany, dieťa aj rodičov.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/baby/sleep/habitsbyage3to6months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need

www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.