Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok dojčiat: 0 – 3 mesiace

reklama:
Spánok dojčiat: 0 – 3 mesiace
Spánok dojčiat: 0 – 3 mesiace Foto: www.gettyimages.com

Novorodenci prespia väčšinu dňa – v prvých týždňoch spia zhruba 17 až 18 hodín denne, v troch mesiacoch prespí dojča obvykle za deň okolo 15 hodín.

Do konca šestonedelia netrvá súvislý spánok spravidla dlhšie ako 2 až 4 hodiny a dojčatá sa často budia v rovnakých intervaloch cez deň aj v noci. Dôvodom je to, že ešte nemajú nastavené vnútorné hodiny a nerozlišujú medzi dňom a nocou. Na konci šestonedelia je možné u dieťaťa pozorovať náznaky určitej pravidelnosti v režime spánku. Dieťa tiež začína rozlišovať medzi denným a nočným spánkom. Najdlhšia doba spánku sa obvykle predlžuje na 4 až 6 hodín a tento dlhý spánok je situovaný do večerných alebo nočných hodín.

Nočné kŕmenie je u dojčiat do 3 mesiacov spravidla nutnosťou. Novorodenci by mali byť kŕmení zhruba po troch hodinách cez deň aj v noci. Nočnú prestávku v kŕmení je možné postupne predlžovať, avšak až do veku 3 mesiacov by nemala prekročiť 6 hodín. Väčšina detí tento režim vyžaduje a o jedlo sa sama prihlási, niektoré deti však treba na kŕmenie budiť. Dlhšiu nočnú prestávku medzi kŕmením je možné dať dojčeným deťom, ktoré veľmi dobre prospievajú, alebo nedojčeným deťom, ktoré vypijú vzhľadom na svoju váhu dostatočnú dávku mlieka počas dňa.

Niektoré deti prespia celú noc už v 2 mesiacoch, iné sa v noci budia po troch hodinách ešte v 6 mesiacoch aj neskôr. Tu je niekoľko rád, ako pomôcť dieťaťu vytvoriť si zrelší režim spánku:

Naučte sa poznávať, kedy je dieťa unavené.

Zhruba do 2 mesiacov veku nevydržia dojčatá obvykle hore dlhšie ako 2 hodiny. Ak budete čakať s uložením na spánok dlhšie, bude dieťa príliš unavené a bude mať problémy so zaspaním. Známkou únavy u dieťaťa môže byť napr. trenie očí, siahanie na uši alebo tvorba kruhov pod očami. Pokiaľ si všimnete tieto príznaky, skúste dieťa uložiť do postieľky.

Pomôžte dieťaťu spoznať rozdiel medzi dňom a nocou.

Novorodenci nerozlišujú medzi dňom a nocou av prvých dňoch po narodení s tým veľa nenarobíte. Avšak už zhruba v dvoch týždňoch veku je možné začať dieťa učiť vnímať rozdiel medzi dňom a nocou. Pokiaľ je dieťa cez deň nahor, veľa sa s ním hrejte, hovorte naň, udržujte v jeho izbe svetlo a nebráňte bežnému hluku z domácnosti (rádio, televízia, telefón, práčka, rozhovor iných ľudí). V noci sa naopak s dieťaťom nehrajte, hovorte naň tlmeným hlasom, nerozsvecujte silné svetlo. Dieťa by malo čoskoro podľa týchto známok pochopiť, že noc je tu na spánok.

Umožnite dieťaťu zaspávať samostatne.

Pokiaľ si dieťa vytvorí asociáciu medzi nejakou činnosťou (hojdanie, kŕmenie) a spánkom, je pravdepodobné, že potom bude túto činnosť vyžadovať pri každom zaspaní. Vzhľadom na to, že nočný spánok dojčiat je z prirodzených dôvodov prerušovaný, vyžadujú potom dojčatá často spoluprácu rodičov pri zaspaní niekoľkokrát za noc, čo je pre rodičov veľmi stresujúce. Deti do 3 mesiacov veku ešte potrebujú nočné kŕmenie a tak sa najčastejšie vytvára asociácia medzi kŕmením (omnoho častejšie u dojčených detí) a zaspaním. Ak dieťa v noci zaspáva pri kŕmení, jemne ho prebuďte. Na vytvorenie zrelého režimu spánku je najvhodnejšie, aby dieťa bolo ukladané na spánok, keď je ospalé, nie keď už spí.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/baby/sleep/habitsbyage0to3months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need

www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.