Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Spánok batoliat: 12 až 18 mesiacov

reklama:
Spánok batoliat: 12 až 18 mesiacov
Spánok batoliat: 12 až 18 mesiacov Foto: www.gettyimages.com

Aj v batoľacom veku potrebujú deti veľa spánku. V 18 mesiacoch spia deti obvykle 13 až 14 hodín denne, z toho zhruba 11 hodín v noci.

V 12 mesiacoch ešte obvykle potrebujú počas dňa dve spania, v 18 mesiacoch už väčšina detí spí cez deň iba raz. Prechod od dvoch denných spaní k jednému by nemal byť dieťaťu nútený, ale mal by vychádzať z jeho potrieb.

S pribúdajúcim vekom sa u detí prirodzene skracuje doba denného spánku. Minimálne do veku 2 rokov je však denný spánok nutnosťou, pretože bez neho je dieťa príliš unavené, čo môže mať negatívny vplyv na jeho vývoj. Paradoxne zvýšená únava dieťaťa neprináša rýchlejšie zaspanie a dlhší spánok, naopak platí, že veľmi unavené deti zaspávajú ťažšie a ich spánok je nepokojný a prerušovaný. Únava sa potom kumuluje a vzniká začarovaný kruh, z ktorého je možné sa dostať iba zmenou denného režimu.

Zatiaľ čo na konci prvého roku dochádzalo u dieťaťa predovšetkým k rýchlemu rozvoju motorických schopností, prvá polovica druhého roku prináša predovšetkým rozvoj sociálnych zručností a tiež postupný vývoj reči. Dieťa začína mať na mnoho vecí svoj názor a dokáže ho veľmi dôrazne presadzovať, a to nielen plačom ako predtým, ale aj rečou, gestom alebo pohybom. Mnohé deti v tomto veku skúšajú, čo si môžu dovoliť, a záleží na rodičoch, čo budú ešte tolerovať. Ukladanie na spánok sa často mení na vojnu nervov, ale v tomto prípade by si mali svoju presadiť rodičia, pretože pravidelný spánok je pre vývoj dieťaťa veľmi dôležitý .

Tu je niekoľko rád, ako pomôcť dieťaťu k bezproblémovému spánku:

Dodržujte uspávacie rituály.

Rituály sú pre dieťa veľmi dôležité, pomáhajú dieťaťu sa upokojiť a pripraviť sa na spánok. V tomto veku sa už deti rituálov zúčastňujú a majú z nich radosť. Naopak vynechanie čo i len časti ritálu ich môže znepokojiť. Rituály môžu zahŕňať kúpanie, prezliekanie do pyžamka, posledné večerné dojčenie, čítanie rozprávok alebo básničiek, spievanie pesničiek, rozlúčku s hračkami, bozk na dobrú noc a mnoho ďalších vecí podľa osobných zvyklostí. Dôležité je vykonávať rituály každý deň zhruba v rovnakom čase av rovnakom poradí.
Naplánujte si denný režim.

Pokiaľ budete dieťa ukladať k dennému aj nočnému spánku každý deň zhruba v rovnakom čase, prospeje to vám aj dieťaťu. Denný režim neznamená plánovanie dňa na minúty, skôr máme na mysli približné rozloženie činností počas dňa. Počas dňa je potrebné sledovať u dieťaťa známky únavy a ukladať ho na spánok vo vhodnom čase.
Umožnite dieťaťu zaspávať samostatne.

Pokiaľ si dieťa v mladšom veku vytvorí asociáciu medzi nejakou činnosťou (hojdanie, kŕmenie) a spánkom, je pravdepodobné, že potom bude túto činnosť dlhodobo vyžadovať pri každom zaspávaní, čo môže byť aj v tomto veku niekoľkokrát za noc. Väčšina detí už v roku veku prespí celú noc, niektoré sa však stále v určitých intervaloch budia a vyžadujú pri ďalšom zaspaní prítomnosť rodičov, či už kvôli dojčeniu alebo len podaniu cumlíka. V tomto veku ide naozaj o zlozvyk, ktorého odnaučovanie sa väčšinou nezaobíde bez plaču, odmenou však bude zdravší spánok dieťaťa a oddýchnutá mamička.

Zdroje:
http://babycentre.co.uk/toddler/sleep/habits12to18months/
http://www.webmd.com/parenting/guide/how-much-sleep-do-children-need
http://raisingchildren.net.au/articles/toddlers_sleep_nutshell.html/context/319

www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.