Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slzia vám oči, máte žihľavku alebo nádchu? Možno trpíte alergiou na chlad. Nepomýľte si ju s prechladnutím

reklama:
Slzia vám oči, máte žihľavku alebo nádchu?
Slzia vám oči, máte žihľavku alebo nádchu? Možno trpíte alergiou na chlad. Nepomýľte si ju s prechladnutím Foto: www.gettyimages.com

Už ste niekedy počuli o alergii na zimu? Skutočne existuje, aj keď je pomerne vzácna. Ide v podstate o prehnanú reakciu organizmu na nízke vonkajšie teploty, ktorá obvykle prichádza s nástupom chladnejšieho jesenného počasia alebo prvých mrazíkov. Ako ju spoznáte a čo sa s ňou dá robiť?

Alergia sa v posledných rokoch dá bez preháňania označiť za civilizačnú chorobu. Počet alergikov každoročne rastie a najrôznejšie alergie vás môžu prekvapiť v podstate kedykoľvek počas života. Precitlivenosť na peľ, roztoče, prach alebo zvieraciu srsť je v populácii pomerne rozšírená, o alergii na zimu, respektíve o tzv. chladovej alergii ste možno doteraz nepočuli. Áno, vaše telo môže prehnane reagovať aj na počasie. Mráz, vietor, vysoká vlhkosť vzduchu, to všetko môže vadiť.

„Alergia na zimu je pomerne vzácna. Nejedná sa o reakciu na konkrétny alergén, ale na zmenu teploty. Vzniká teda najčastejšie vystavením sa nízkym teplotám, väčšinou okolo nuly a menej. Objaviť sa ale môže aj v letných mesiacoch pri kúpaní v studenej vode alebo pri požívaní studených nápojov a zmrzlín. Alergiou na zimu trpia častejšie ženy a prísť môže náhle kedykoľvek v priebehu života rovnako ako ostatné typy alergií,“ opisuje MUDr. Radka Šedivá, vedúca ambulancií Synlab.

Ako sa alergia na zimu prejavuje?

„Prejavom alergie na chlad sú najčastejšie kožné príznaky. Väčšinou sú postihnuté citlivé časti tela, priamo vystavené chladu, ako je tvár, ruky alebo dekolt. Pre potvrdenie diagnózy je vždy potrebné navštíviť lekára,“ uvádza Mgr. Michaela Bažantová, lekárnica a tlačová hovorkyňa Českej lekárnickej komory.

Alergia na zimu sa väčšinou prejaví do niekoľkých minút od vystavenia sa chladu a môže pretrvávať aj hodiny. Typickými príznakmi sú sčervenanie pokožky, vyrážka, mierny opuch, a niekedy dokonca aj žihľavkové púčiky v miestach nechránených odevy, často bolestivé. „Prejaviť sa môže aj opuchom slizníc a nádchou, a býva tak často zamieňaná s prechladnutím. Zriedkavo môže dôjsť aj k nebezpečnému anafylaktickému šoku, pri ktorom dochádza k náhlemu poklesu tlaku a zužovaniu dýchacích ciest. Tento stav môže byť život ohrozujúci, a pokiaľ k nemu dôjde, je vždy namieste privolať bezodkladne odbornú lekársku pomoc,“ hovorí MUDr. Šedivá.

Ako zistíte, že máte alergiu na chlad?

Na odhalenie chladovej alergie sa používa test s ľadovou kockou, pri ktorom sa reakcia na chlad sleduje v reálnom čase. Približne za 20 sekúnd sa objaví začervenanie a žihľavkový púčik. Vždy je ale zároveň potrebné vylúčiť iné možné ochorenia súvisiace s rovnakými prejavmi. „Najčastejšie sa tak prejavuje infekcia či hematologické ochorenie. Vykonáva sa preto aj krvné odbery pre laboratórne vyšetrenie. Priame príčiny vzniku alergie na chlad nie sú doposiaľ známe. Z toho dôvodu tak nie je jednoduché určiť adekvátnu liečbu na úplné odstránenie týchto nepríjemných ťažkostí. Vieme ale, že prehnanú reakciu na chlad spôsobuje uvoľnenie hormónu histamínu, na potlačenie akútnych príznakov je tak dobré mať po ruke antihistaminiká,“ vysvetľuje MUDr. Šedivá.

Ako predchádzať ťažkostiam?

Ideálnou prevenciou proti alergickým prejavom na chlad je, najmä u veľmi citlivých jedincov, eliminovať rizikové aktivity ako kúpanie v studenej vode, rýchle prechody z tepla do zimy, nedostatočné obliekanie alebo konzumácia studených či ľadových potravín a nápojov. Skúste tiež natierať odhalené miesta vazelínou alebo mastnými krémami. Pred samotným vznikom alergie potom môže pomôcť posilňovanie imunitného systému a dodržiavanie zdravého životného štýlu, vrátane častého, najlepšie každodenného pobytu vonku, a to v každom ročnom období a za každého počasia. Namieste je teda celoročné prirodzené otužovanie a posilňovanie odolnosti organizmu.

Príznaky, prevencia a liečba chladovej alergie

*Typickým príznakom alergie na chlad je chladová žihľavka. Ide o drobnú vyrážku, ktorá svrbí. Môže sa objaviť aj začervenanie, vysušenie a popraskanie nezakrytej kože.

*Alergia na chlad sa často prejavuje aj vodovou nádchou, ktorú mnohí spočiatku pričítajú prechladnutiu. Klasická vírusová nádcha obvykle odznie za týždeň, alergická však pretrvá.

*U citlivých jedincov sa môže výnimočne objaviť aj opuch jazyka či pier pri vypití ľadového nápoja či konzumácia zmrzliny. Táto alergia sa môže objaviť kedykoľvek počas života.

* Liečba spočíva rovnako ako u iných typov alergie v podávaní liekov tlmiacich alergické reakcie, tzv. antihistaminík.

*Samozrejme najlepším spôsobom, ako predchádzať problémom, je prevencia, teda vyhýbanie sa prudkým zmenám teplôt a dôsledná ochrana nezakrytých častí tela, predovšetkým tváre, krku a rúk, pred pôsobením mrazu.

PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka Benu lekární

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 7. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.