Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sezóna kliešťov už prišla. Čo vás pred nimi najlepšie ochráni?

reklama:
Sezóna kliešťov už prišla. Čo vás pred nimi najlepšie ochráni?
Sezóna kliešťov už prišla. Čo vás pred nimi najlepšie ochráni? Foto: depositphotos.com

Sú malé, niekedy skoro neviditeľné, a pomerne nebezpečné. Sezóna kliešťov je tu. Prečítajte si, prečo sú nebezpeční roztoče tento rok aktívne skôr ako inokedy a ako sa pred nimi účinne chrániť na záhrade aj vo voľnej prírode.

Čas, kedy sa kliešte prebúdzajú, sa odvíja od dĺžky a intenzity zimy. Tá tohtoročná bola veľmi mierna a krátka, výrazná aktivita kliešťov bola preto zaznamenaná už koncom februára.

Kedy začína sezóna kliešťov

„Keď nastane niekoľko po sebe idúcich teplejších dní, je dokonca možné, že aktívne kliešte sa objavia aj uprostred zimy,“ hovorí doktor Jiří Černý z Fakulty tropického poľnohospodárstva ČZU. Tento rok to teda zatiaľ vyzerá, že počasie zariadilo kliešťom poriadne pré. Pri prechádzke do prírody by ste preto mali byť primerane ostražití.

Nebezpečné sú aj larvy

Na sklonku sezóny kladú samice kliešťov na niektorých miestach vajíčka, z ktorých sa na začiatku novej sezóny klubú larvy. Práve tie sú veľmi nebezpečné, pretože sú okom sotva viditeľné. „Ale stačí posadiť sa do trávy vyhriatej jarným slniečkom a môžete na sebe nájsť aj niekoľko desiatok lariev,“ varuje parazitológ Libor Grubhoffer.

Ochrana pred kliešťom

Je teda riešením nechodiť do prírody? Rozhodne nie, na protikliešťovú ochranu myslite vždy. Doma na záhradku vysaďte prírodné repelenty a na výletoch buďte opatrní. A nezabúdajte, že kliešte sú bežne aj v parkoch a záhradách.

  • Choďte po vyšliapaných cestách, nesadajte si do trávy, zvlášť nie do vysokej.
    Dbajte na vhodné oblečenie, teda dlhé nohavice a vysoké topánky.
    Po príchode domov prezrite dôkladne celé telo vrátane záhybov.
    Čiastočnú ochranu poskytnú aj repelenty, a to nielen tie špeciálne odpudzujúce kliešte, ale napríklad aj výrobky určené proti komárom či inému hmyzu – aj tie sú krátkodobo účinné aj proti kliešťom.

Ako vybrať kliešťa pinzetou

Aj tie najlepšie opatrenia niekedy zlyhajú. Ako kliešťa vytiahnuť, keď sa nakoniec predsa len prisaje? Prisatého parazita rozhodne nezakvapkávajte olejmi ani nepotierajte masťami! „Nepustí sa a môže začať do rany intenzívnejšie „pľuvať“ sliny obsahujúce patogény,“ varuje Jiří Černý a radí: „Jednoducho kliešťa uchopte pinzetou čo najbližšie k koži a vytiahnite ho jemným šklbnutím.“ Namiesto prisatia potom očistite dezinfekciou.

Drobného začervenania a svrbenia na mieste, kde kliešť sálo, sa obávať nemusíte, je normálne. Lekára vyhľadajte až pri rozsiahlejších problémoch, ktoré by mohli značiť prepuknutie jednej z dvoch najčastejších chorôb, ktoré kliešte žijúce u nás prenášajú. Ide o vírusovú kliešťovú encefalitídu a bakteriálnu lymskú boreliózu.

Príznaky boreliózy a encefalitídy

Po inkubačnej dobe 7 až 14 dní sa obe ochorenia prejavujú ako chrípka. Pálčivá bolesť hlavy signalizuje kliešťovú encefalitídu – nutná je návšteva lekára a okamžitý pokoj na lôžku. „Fyzická námaha pacienta už v samom začiatku ochorenia ohrozuje a môže byť príčinou komplikácií v priebehu rekonvalescencie,“ vysvetľuje Libor Grubhoffer.

Čo sledovať po odstránení

U lymskej boreliózy sa zhruba v dvoch tretinách prípadov objaví charakteristická červená škvrna so svetlým vnútrom. Zásadné je vyhľadať praktika, ktorý predpíše antibiotiká. Liečba sa komplikuje, keď sa vyrážka neobjaví a chorý začiatok infekcie prechodí. Následky sa môžu významne podpísať na kvalite života, pretože neurologické a kĺbové problémy sa rady vracajú. Proti kliešťovej encefalitíde sa môžete nechať očkovať, vakcína proti lymskej borelióze zatiaľ vyvinutá nebola.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.