Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rukola pre vaše zdravie. Prečo by ste ju mali jesť?

reklama:
Rukola pre vaše zdravie. Prečo by ste ju mali jesť?
Rukola pre vaše zdravie. Prečo by ste ju mali jesť? Foto: www.freepik.com

Rukola (Rucola selvatica), listová zelenina s charakteristicky ostro vykrajovanými listami, je jednou z kráľovien stredomorskej kuchyne. Často býva zamieňaná so svojou príbuznou roketou (Eruca sativa), ktorej listy postrádajú vykrajovanie a majú trochu inú chuť. Oba druhy sú však veľmi dobre využiteľné v kuchyni. Náš článok je venovaný rukole.

Rukola sa pridáva k cestovinám, na pizzu, do šalátov, rizota, omáčok a dokonca aj do dezertov, pri varení je taktiež využívaný rukolový olej. 100 gramov rukoly má všetkého všade 25 kalórií. Zdraviu prospešných látok a vitamínov však obsahuje oveľa viac.

Prospešnosť rukoly

Obľubu si získala ako súčasť šalátov aj príloha k rôznym mäsám. Má štipľavo horkastú chuť, najchutnejšie sú mladé rastliny. Ľudskému zdraviu prospievajú listy aj naklíčené semienka.

Rukola obsahuje značné množstvo vitamínu C a tiež betakaroténu – rozhodne viac ako inej listovej zeleniny. Obsahuje aj vitamíny E, B a K. 100 gramov rukoly pokryje dennú normu vitamínu K. Dostatočne sú zastúpené aj stopové prvky – zinok, horčík, selén, fosfor, železo, draslík a sodík. Mladé výhonky obsahujú značné množstvo jódu a flavonoidov spevňujúcich cievy.

Bolo dokázané, že rukola priaznivo pôsobí na tráviaci trakt, posilňuje žalúdočnú stenu, lieči gastritídu, pomáha pri žalúdočných vredoch, má močopudné a mierne preháňavé účinky. Podporuje vykašliavanie, znižuje krvný cukor a reguluje vodné hospodárstvo organizmu, posilňuje imunitu. Zvlášť prospieva konzumácia jedál s rukolou ľuďom postihnutým vysokým tlakom, žilovou nedostatočnosťou či flebotrombózou. Vysoký obsah vitamínu K prospieva hojeniu rán, pretože podporuje krvnú zrážanlivosť.

Niektorí odborníci tiež odporúčajú rukolu pacientom trpiacim stresom a depresiami. Má skvelú tonizačnú schopnosť a veľmi priaznivo pôsobí na činnosť nervovej sústavy.

Kto túži schudnúť a v rámci režimových opatrení si zaraďuje odľahčovacie dni, môže tiež využiť rukolu. Pokiaľ ju bude konzumovať deň či dva, bude mať zaistený prísun potrebných dôležitých látok aj dostatočné množstvo vlákniny av spojení s náležitým množstvom tekutín dosiahne aj očistný efekt.

Výpočet užitočných vlastností tejto sympatickej rastliny tým zďaleka nekončí. Pripravuje sa z nej olej využívaný nielen pri varení, ale aj na kozmetické účely. Pokiaľ máte krehké a lámavé vlasy, ktoré navyše hojne padajú, doprajte im masku z rukolového oleja. Votrite do vlasov 2-3 lyžičky oleja, zabaľte ich uterákom a nechajte pôsobiť cez noc. Účinok sa dostavuje pomerne rýchlo. Rukolový olej posilňuje štruktúru vlasov a dodáva im pevnosť. Šťava z rukoly taktiež bráni červenaniu a lúpavosti pokožky.

Naše odporúčanie

Naučte sa rukolu správne vyberať. Určite je lepšie ju kupovať na trhu, kde máte zaručenú čerstvosť. Akonáhle je rastlina sebamenej povädnutá, neberte ju. Listy musia byť svieže a napriamené. Čím väčšie listy sú, tým menej obsahujú horkosti a naopak. Mladé rastlinky pripomínajú chuťou vzdialene reďkovku.

Býva odporúčané rukolu nekrájať nožom, ale trhať rukami. Dôvod je jednoduchý: látky v tejto zelenine obsiahnuté chemicky reagujú s kovom, ktorý v dôsledku toho môže tmavnúť.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.