Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rodinné ráno bez stresu. Osem jednoduchých pravidiel.

reklama:
Rodinné ráno bez stresu. Osem jednoduchých pravidiel.
Rodinné ráno bez stresu. Osem jednoduchých pravidiel. Foto: www.gettyimages.com

Vstávaj, je pol siedmej! Zapni prosím ťa kanvicu. Kde mám ponožky? Deti, už ťahá na ôsmu! Ja do škôlky nechcem! Vyčisti si zuby. Ja chcem Krtka! Musíš sa najesť. Nechcem. Chcem vločky! Kde mám ponožky? Mlieko nie je, zjedz tú omeletu. Ja omeletu nechcem. Kde mám tie ponožky? Kam ste mi dali písanku? Choď už z toho záchoda! Čo si mám obliecť? Tá košeľa je pokrčená. Kde mám kľúče? Už máme oneskorenie. Neviete, kde mám mobil? Prezvoňte ma niekto! Mami, prosím ťa, zaviaž mi tie šnúrky. Nepleť sa tu. Kde mám kľúče? Ja chcem Krtka!

Zhruba takto prebieha všedné ráno v štatisticky priemernej rodine. Zhon, zmätok, krik a nervy nadranc. Zabudnuté zošity, kľúče, desiaty, mobily atď. A celý deň utrpenia spojené s predstavou nevypnutej žehličky. Skrátka hrôza. Mohlo by rodinné ráno byť pokojné? Isteže. Chce to len držať sa určitých jednoduchých pravidiel.

1. Zvyknúť si na večerné prípravy

Jedným z hlavných dôvodov ranného zmätku je fakt, že sme si nezvykli pripraviť si všetko večer. Poznáme to všetci: po únavnom dni má človek pocit, že nemá silu vôbec na nič, je rád, že splichtí nejakú večeru a prinúti rodinu k hygiene. Hovorí si, že ráno bude čerstvejšie, vstane málinko skôr a stihne všetko dať do kopy, prežehliť… Obvykle to však dopadá inak. Budík zvoní, pridávame desať minút, potom ešte, ešte dve minútky a … opäť sme zaspali, rýchlo!!! Je určite lepšie urobiť z večernej prípravy zvyk. Potom pôjde všetko rýchlo. Pripraviť všetkým oblečenie, vyčistiť topánky, skontrolovať školské batohy.

2. Chodiť spať skôr

Veľmi jednoduché, ale neuveriteľne účinné pravidlo. Nesedieť do tretej do rána pri počítači alebo nesledovať znudene stodvadsaťpiaty diel sedemnástej rady ďalšieho zo seriálov, ale ísť skrátka o desiatej večer spať. Tým máme najmenej polovicu starostí z krku. Vstať určite nebude taký problém. Okrem toho je hodnotný osemhodinový spánok nielen zárukou toho, že na budúci deň neprežívame, ale je tiež tajomstvom zdravia a dlhého veku.

3. Vstávať skôr

To je však ťažšie. Ale ako inak to vyriešiť? Základnou príčinou ranného stresu je chronický nedostatok času. Ak pôjdeme večer skôr spať, nebude skoršie vstávanie zas taký horor. A ak bude čas, nebude naháňačka. Ideálne by členovia rodiny mali vstávať po etapách, aby v kúpeľni nebol rad a jeden druhému sa neplietol pod nohy. Dobré je, keď rodičia vstanú skôr, v pokoji sa pripravia a môžu potom pomôcť aj deťom. Samozrejme, nesmieme časom plytvať. Keď sa zdržíme pri ranných správach, ocitneme sa opäť v časovej pasci. Musíme sa naučiť sústrediť sa na to hlavné.

4. Plány a rozvrhy

Je fakt, že dobre zostavený plán či rozvrh je výbornou pomôckou organizácie. Skúste si pripraviť presný plán ranných povinností a veci pôjdu ako po masle. Každý člen rodiny môže dostať zoznam svojich povinností v rámci večernej prípravy. Deti si nachystajú veci na zajtrajšok, mamička chystá desiaty, otec má na starosti čistenie topánok, mobily a kľúče.

Druhý zoznam sa týka rána a jeho kódové označenie znie „pokojné ráno“. Napríklad: umyť sa, vyčistiť si zuby, naraňajkovať sa, obliecť sa. A desať minút na ranného „Krtka“.

Tretí zoznam je „plán B“ pre prípad, že ste zaspali. Je to skrátený variant ranných úkonov, raňajky budú musieť byť jednoduchšie a odpadne „Krtka“.

5. Raňajky

V rannom zmätku často nemáme na raňajky ani pomyslenie. To je však veľmi zlé. Raňajky sú prvým jedlom dňa a majú byť pestré a výdatné. To je viac menej všeobecne známe. A potom, posedieť spolu ráno, to rodinu spája. Kedy ste naposledy sedeli všetci spolu pri výdatných raňajkách? Sú to vzácne chvíľky, ktoré by sme mali pestovať a chrániť. Kvôli nim stojí za to vstať o pol hodiny skôr.

Môžeme si dopredu pripraviť rozvrh raňajok na celý týždeň aj ich záložný „plán B“.

6. Všetko má svoje miesto

Veľa problémov vzniká iba preto, že niektoré veci nemajú svoje presne stanovené miesto. Tak vznikajú zmätky, veci sa vália každú chvíľu inde a strácajú sa. Existuje množstvo najrôznejších boxov, krabíc a schránok uľahčujúcich a sprehľadňujúcich uloženie vecí v domácnosti. Ak budeme veci vždy ukladať tam, kam patria, odpadne hľadanie a nervy s ním spojené. V predsieni môžeme napríklad umiestniť malý boxík na kľúče a telefóny či iné drobnosti, ktoré sa ráno najviac hľadávajú.

7. Nekričať na deti

Deti určite predstavujú v ranných prípravách nespoľahlivý živel. Do žiadneho zvláštneho boxíka ich neuložíme :). Chcú si prispať a chcú vidieť obľúbeného kresleného hrdinu, nemajú chuť jesť a už vôbec nie ísť z domu.

Platia dve dôležité zásady. Prvé: nekričať a nehubovať, aj keď treba už máme oneskorenie. Ani ranný náhlenie nesmie byť dôvodom ku kriku na deti.

A druhá: veľmi dôležité je aj v rámci ranného chvatu nezabúdať na výchovu k samostatnosti. Ponáhľa sa a je o toľko rýchlejšie zaviazať dieťaťu šnúrky u topánok sám, než čakať, až to maličký zvládne. Oveľa lepšie je však zachovať pevné nervy a láskavo dieťa prinútiť k tomu, aby ukázalo, aké je šikovné, ako to zvládne samo. Bez nátlaku a hnevania. S veľkou pochvalou, keď sa to podarí. Napríklad aj len napoly. Inak ho zbavujeme sebaistoty a šnúrky mu budeme zaväzovať pokiaľ sa neožení alebo nevdá.

8. Kontrola žehličiek

Aby sme svoj deň nezmenili na peklo neistoty, či sme vypli ten či onen spotrebič, môžeme uplatniť jednu dobrú metódu. Pred odchodom z domu bleskovo vyfotíme všetky „kritické“ zásuvky. To znamená tie, do ktorých obvykle zapájame žehličku, prípadne napríklad fén. Vyfotiť si môžeme aj práčku – vypli sme ju? Až nás prepadne panická hrôza z požiaru či vykúrenia susedov, upokojí nás ranné foto 🙂

Zdroj: www.adaline.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 6. decembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.