Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rakovinu kože pomôže odhaliť včas jeden zanedbávaný príznak

reklama:
Rakovinu kože pomôže odhaliť včas jeden zanedbávaný príznak
Rakovinu kože pomôže odhaliť včas jeden zanedbávaný príznak Foto: www.freepik.com

Rakovina kože patrí medzi vôbec najčastejšie zhubné nádory. Každoročne si diagnózu, ktorá môže byť aj smrtiaca, vypočuje pätnásť tisíc nových pacientov. Nevyhnutná je preto prevencia aj včasné rozpoznanie choroby. Všímať by ste si mali aj jeden ľahko rozpoznateľný faktor, ktorý vám môže pomôcť odhaliť zákernú chorobu včas.

Nechať skontrolovať znamienka by ste si mali každoročne. Pokiaľ stále ešte nechodíte pravidelne, k dermatológovi by ste mali zájsť aspoň v prípade akýchkoľvek zmien vo veľkosti, farbe, tvare alebo štruktúre znamienok. Existuje ale ešte jeden faktor, ktorý je dôležité sledovať, a ktorý bohužiaľ lekári nespomínajú tak často.

Nové znamienko v dospelosti je neobvyklé

S materským znamienkom sa môžete už narodiť, objavujú sa ale aj s pribúdajúcim vekom vplyvom nadmerného slnenia, genetických dispozícií a hormonálnych procesov v tele. Väčšina sa ich ale objaví už v detstve, v mladosti alebo ranej dospelosti. „U žien nie je výsev nových znamienok neobvyklý vplyvom hormónov aj v tehotenstve alebo menopauze. Inak sa v dospelom veku nové znamienka objavujú len výnimočne,“ upresňuje dermatologička MUDr. Lucia Jarešová z pražskej kliniky L DermaMeDest.

Pokiaľ ste si teda našli na tele nové znamienko v mieste, kde nikdy predtým nebolo, je dobré ukázať ho dermatológovi, aj keď nemá neobvyklý tvar, veľkosť alebo rozpité kraje. „Nová pigmentová škvrna, ktorá vyzerá ako materské znamienko alebo peha, je najčastejšie zanedbávaným zo skorých príznakov rakoviny kože,“ prezradil pre magazín Parade Dr Michael I. Jacobs, docent dermatológie na Weill Cornell Medical College.

Všímajte si zmeny a bolesti

Okrem nových pieh a znamienok na koži stále platí, že by ste si mali pravidelne kontrolovať aj tie existujúce. „Všímajte si zmeny vo farbe či ich tvare, pokiaľ sa zmení ich textúra alebo veľkosť. Varovať by vás malo aj neobvyklé svrbenie, bolesť alebo krvácanie z miesta znamienka. Znamienko by nemalo byť viacfarebné, asymetrické a mať nepravidelný, akoby rozpitý okraj,“ upresňuje dermatologička MUDr. Jarešová. Obozretnosť vyžadujú aj akékoľvek znamienka väčšie ako šesť milimetrov v priemere.

Svetlá pleť je najrizikovejšia

Popri kontrolovaní znamienok doma a raz ročne aj u lekára s pomocou dermatoskopu treba dbať aj na prevenciu, predovšetkým dôslednú ochranu pred slnečným žiarením. Chrániť by sa mal každý z nás, dôslednosť potom platí obzvlášť pre rizikových pacientov. „Riziko rakoviny kože zvyšuje rodinná anamnéza rakoviny kože alebo svetlá pleť. Pokiaľ sa vás teda týka jedno alebo druhé, je ešte dôležitejšie dbať na ochranu pokožky pred UV žiarením,“ prezradil pre magazín Parade Dr. Daniel Glass, špecialista na kožné ochorenie na Dermatologickej klinike v Londýne.

Od desiatich do dvoch sa obzvlášť chráňte

Ak chcete rakovine kože predísť, obmedzte nechránené vystavovanie pokožky slnku, a tiež UV žiareniu v soláriách. „Odporúčam vždy používať SPF 50+, kedykoľvek budete na slnku, a nosiť aj oblečenie chrániace pred slnkom,“ radí doktor Jacobs. Pripomína tiež, že UV lúče sú najsilnejšie medzi 10. a 14. hodinou, ak ste teda v tomto čase vonku, mali by ste venovať zvýšenú pozornosť ochrane pred slnkom. „Škodlivé slnečné lúče sú silnejšie na pláži, vďaka odrazu slnečného svetla od vody a plachiet aj v lodi, na zvýšenú ochranu myslite aj vo vysokej nadmorskej výške,“ dodáva dermatologička Lucie Jarešová.

Čas hrá rolu

Význam ochrany pred slnkom, samovyšetrenie a každoročné kontroly u lekára určite nepodceňujte. Na rakovinu kože môžete aj zomrieť, pritom ak je choroba včas zachytená, je šanca na záchranu obrovská. Ak je kožný melanóm detekovaný a liečený skôr, ako sa rozšíri, je podľa výskumov šanca na prežitie 99 percent. Potom, čo sa rozšíri do lymfatických uzlín, miera prežitia klesá na 68 percent.

Zdroj: www.svetzeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 23. marca 2024
K téme

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.