Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prvé kúsky alebo prechod k pevnej strave

reklama:
Funny baby eating broccoli
Funny baby tasting broccoli Foto: www.gettyimages.com

Vaše dieťatko dovŕšilo ôsmy mesiac. Pravdepodobne mu už vyšli aspoň dva zúbky. Nastal čas vyskúšať ich silu a ochutnať vedľa kašovitej stravy prvé kúsky.

Medzi 8. a 12. mesiacom robia dojčatá ďalšie veľké pokroky a jedným z nich je, že už dokážu spracovať kúsky potravín bez toho, aby sa dusili či dávili. Zásadnú úlohu v tom nehrajú zuby (aj ďasnami totiž dokážu spracovať napríklad kúsok banánu), ale správny návyk prehĺtania. Nám dospelým sa to zdá samozrejmé, ale prehĺtanie stravy je celkom zložitý proces, ku ktorému dieťa musí dozrieť.

V tomto veku tiež narastajú výživové požiadavky dieťaťa. Súčasťou jedálnička dojčaťa môžu byť ovsené, ryžové aj iné kaše, ktoré môžete ochutiť kúskami ovocia. Do jedálnička môžete zaradiť aj jogurty, tvarohové a tvrdé syry a pečivo. Mäso, ryža, vajcia a ďalšie pre tento vek vhodné potraviny už nemusia byť rozmixované na jemnú kašičku, ale iba roztlačené vidličkou alebo nakrájané na maličké kúsočky.

Základy stolovania

Po ôsmom mesiaci už sa dieťa tiež učí správnym návykom pri stolovaní. Je schopné samo sedieť v jedálenskej stoličke a skúša jesť svojou lyžičkou. Používajte dojčenskú plastovú lyžičku. Kovová lyžička môže studiť a nepríjemne „cinkať“ o malé zúbky. Podporujte zásady správneho stolovania a buďte sami príkladom. A predovšetkým sa obrňte trpezlivosťou, pretože spočiatku bude jedlo všade inde, len nie v pusinke.
Tiež treba počítať s odmietaním – kúsky potravín môžu byť dieťatku spočiatku nepríjemné, bude ich pľuvať. Buďte trpezliví, ponúkajte ich opakovane, nielen ako súčasť príkrmov, ale aj ako „jedlo do ruky“. Skúšajte rôzne detské tyčinky a chrumky, prípadne kúsky pečiva, na ktorých sa deti učia „žužlat“, odhryznúť a prehĺtať.
S jedlom sa rozvíja motorika

Učiť dieťa jesť samostatne je veľmi dôležité. Vďaka manipulácii s lyžičkou alebo samotnou potravinou sa rozvíja aj motorika dieťaťa, práca s perami, jazykom, koordinácia pohybu (oko-ruka-pusa). Motorika smeruje k tzv. pinzetovému úchopu, kedy dieťa začína uchopovať predmety palcom a ukazovákom (okolo 11. mesiaca).

Odmieta hrudkovitú stravu? Vyskúšajte trik

Možno budete s prvými kúskami neúspešní. Vyskúšajte pár trikov:

Striedajte druhy potravín, ich tvary a farby.
Ponúknite dieťaťu jedlo zo svojho „dospeláckeho“ taniera. Deti sú zvedavé a chcú ochutnať to, čo jej mamička.
Pokiaľ neprejde kŕmenie mamičkou, prehoďte si role, vyskúšajte babičku, otecka alebo staršieho súrodenca.
Zamestnajte ich pri kŕmení inou aktivitou – ukazujte dieťaťu hračku alebo knižku a pritom mu podajte jedlo. Možno keď sa na pokrm nebude príliš sústrediť, neodmietne ho a ľahšie ho prehltne.

Zdroj: www.zdravijakovasen.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.