Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Proti stresu a lepšie ako beh. Aké výhody má trampolína?

reklama:
Proti stresu a lepší ako beh. Aké výhody má trampolína?
Proti stresu a lepší ako beh. Aké výhody má trampolína? Foto: freepik.com

Všetky vopred varujem: trampolína je úplná bomba. Bola jej aj pre mňa. Keď som ju kupovala, nevedela som nič z toho, čo píšem ďalej v tomto článku. Kúpila som trampolínu svojej dcére a samozrejme som na ňu skočila s ňou. A bola to taká paráda a zábava, že sa to ani nedá vypovedať.

O niečo neskôr som na trampolíne skúsila pár cvikov zo svojho pravidelného ranného kardiocvičenia. Po pár týždňoch bolo úplne zrejmé, že toto je oveľa lepšie a účinnejšie ako bežný kardiotréning. Ako je možné, že som to predtým nevedela? Nakoniec sa trampolína stala neoddeliteľnou súčasťou môjho každodenného cvičenia. Chcela som silou mocou zistiť, čo vlastne robí s telom. Prečo sa cítim po cvičení na trampolíne tak skvele – fyzicky aj duševne. Tento materiál som pripravovala celkom dlho a teraz sa nemôžem dočkať, až sa s vami podelím o svoje dojmy a objavy.

1. Radosť z cvičenia

Toto dávam jednoznačne na prvé miesto. Podľa môjho názoru už toto je samo o sebe dosť, aby človek pokiaľ ju ešte nemá zašiel do obchodu so športovým tovarom a kúpil si mikrotrampolínu.

Ako často máte zo športu skutočný pôžitok? Nemám na mysli ono uspokojenie, že ste to opäť zvládli, prekonali lenivosť a odviedli príslušný výkon na posilňovacích strojoch alebo bežeckom páse. Hovorím o skutočnom odvahe, nespútanej zábave a bezuzdnej radosti z cvičenia.

Uvedomte si: potešenie zo športu je kľúčom k osobnému zlepšeniu a rozvoju. V tom je hlavné tajomstvo skokov na trampolíne. Je to totiž zábava, a to zábava, ktorá je pre vás takým prínosom, ako žiadna iná.

2. Trampolínou proti stresu

Spolu s jogou a dýchacím cvičením trampolína najviac prospieva nervovej sústave. Lenže na rozdiel od jogy -a podotýkam, že jogu milujem – trampolína to dosahuje hneď v prvých sekundách cvičenia.

Skúste skákať s kyslou tvárou po dobu aspoň jednej minúty. Či už máte akýkoľvek dôvod na smútok, naštvanosť alebo jednoducho zlú náladu, na trampolíne skrátka nemôžete tieto emócie udržať. Nemôžete byť nešťastní. Otrávenosť a smútok sa rozpustí. Vyprchajú. Skoky dokonale znižujú stres, zmierňujú depresiu, sú skutočnou inšpiráciou a priamo zdrojom nadšenia. Osobne mám počas ranných trampolínových skokov toľko nápadov, že ich niekedy jednoducho prestávam zaznamenávať, pretože to nestíham.

Všetko to je o endorfínoch, o tých malých čarodejníkoch, ktorí sa pri skákaní hojne vyplavujú, dvíhajú vám náladu a nabijú vás energiou lepšie ako akákoľvek káva. Ostatne, ak by ste sa snáď náhodou rozhodli skoncovať s pitím kávy, je ranná trampolína skvelou cestou, ako to dosiahnuť rýchlo a bezbolestne. Viem to podľa vlastnej skúsenosti.

3. Ako alternatíva k behu

Mnoho ľudí, ktorí uznávajú veľké výhody behu, nebehá. K svojej hanbe priznávam, že k nim patrím. Dokážem svoje telo ráno zburcovať mnohými spôsobmi, ale beh medzi ne nepatrí. Z mnohých dôvodov sa mi beh jednoducho nepozdáva. Avšak je faktom, že beh je celosvetovo neobyčajne populárny a všeobecne je uznávaný jeho nepochybný prínos ľudskému zdraviu. Je možné, že by ho niečo prekonalo? Touto otázkou sa zaoberali fyziológovia z NASA. A výsledok? Trampolínu využívajú na regeneráciu kostného tkaniva kozmonauti po návrate z dlhodobého pobytu vo vesmíre. Odborníci z NASA totiž zistili, že účinnosť skákania na trampolíne vysoko prevažuje efektivitu behu. Presne o 68 percent. Ako je niečo také možné?

Hlavnou slabinou behu je vysoké zaťaženie kĺbov dolných končatín. Gravitácia v spojení s vlastnou hmotnosťou bežca vyvíja značný tlak na kĺby zakaždým, keď sa noha dotkne zeme. V porovnaní s bežeckým pásom trenažéra vyvažuje trampolína svojim pružným povrchom až 80 proces zaťaženia kĺbov. To je dôvod, prečo sa desať minút skákania na trampolíne rovná efektivite tridsiatich minút joggingu.

Môžete teda doma skákať nejakých desať pätnásť minút na trampolíne a účinok bude rovnaký, ako by ste pol hodiny behali na páse. Bolo pre mňa ťažké tomu uveriť, ale je to pravda.

4. Trampolína proti starnutiu i celulitíde

Na rozdiel od iných podobných typov činnosti má skákanie na trampolíne priamy vplyv na lymfatický systém. Tento systém tvorí dômyselnú sieť, pripomínajúcu krvnú obehovú sieť. Lymfa však telom neobieha vďaka činnosti srdca, ale pod tlakom svalových pohybov. Ak sa človek málo pohybuje, lymfatický systém svoju činnosť spomaľuje. A pretože jeho úlohou je odvádzať z tkanív produkty metabolizmu, vodu, ióny a bielkoviny, cudzorodé látky a choroboplodné zárodky, môžu nastať problémy. Najúčinnejší detoxikačný nástroj organizmu môže stagnovať. Pravidelné cvičenie na trampolíne je najlepším povzbudením jeho činnosti. Možno chodíte na lymfatické masáže kvôli celulitíde. Na trampolíne môžete proti nej urobiť skutočne veľa.

Okrem toho pravidelné skákanie na trampolíne zvyšuje úroveň metabolizmu, znižuje krvný tlak a cholesterol. Všetky procesy v tele sú aktivované a ich účinnosť sa zvyšuje. Telo sa stáva odolnejším voči vonkajším negatívnym vplyvom a výrazne je posilnená imunita. Spevňujú kosti (spomeňte na kozmonautov :)), takže trampolína je prevenciou osteoporózy. V kombinácii s dobrou výživou a zdravým životným štýlom to môže znamenať fantastické výsledky. Skákaním na trampolíne posilňujete aj panvové dno.

5. Trampolína pre krásne telo

Tu nájdeme množstvo bonusov. Po prvé, výrazne sú posilňované hlavné svalové skupiny a spaľujú sa kalórie. Po druhé, zlepší a spevní sa držanie tela. Skoky posilňujú chrbtové svaly a svaly brucha, a tie v dôsledku vytvárajú lepšiu oporu pre chrbticu. Výsledkom je správne, prirodzené a uvoľnené držanie tela.

6.Trampolína pre zdravie srdca, ciev a mozgu

Pri skákaní na trampolíne pracujú tie najväčšie svaly spodnej časti tela – lýtka, svaly prednej časti stehna a zadok. Tieto mohutné svaly čiastočne znižujú záťaže srdca, pretože pomáhajú pumpovať krv. Čím viac pracujú nohy, tým väčšia úľava pre srdce. Pravidelný tréning teda nielenže vyformuje krásne a pevné nohy, ale posilní aj zdravie srdca. Zvýši sa kapacita pľúc a zlepšuje sa aj dodávka krvi do mozgu, to znamená jeho okysličenie. Výsledkom je zvýšená aktivita mozgu, rýchlosť reakcie, jasnosť mysle.

7. Trampolína pre harmonický rozvoj detí

Pre telo, ktoré rastie a rozvíja sa, je trampolína priam blahodarná. Posilňuje sa vestibulárny aparát dieťaťa, zlepšujú sa motorické zručnosti a koordinácia. Deti získavajú silu, pružnosť a výdrž. Ak máte deti, potom možno už viete, akú nespútanú radosť v nich trampolína prebúdza. Deti si inštinktívne užívajú skákanie. Stačí sa pozrieť, ako prirodzene si pri skákaní počínajú. Deti skáču všade, kde sa dá, preto sa cítia na mini trampolíne ako ryba vo vode.

8. Mini trampolína aj doma

Na trhu sú ponúkané trampolínky s malým priemerom, ktoré sa skutočne dajú používať aj v byte. Môžu byť vybavené madlami, počítačom skokov aj spálených kalórií. Cena nie je nijako závratná a rozhodne je to výborná investícia do vlastného zdravia i vzhľadu.

Na záver ešte pár slov o technike trampolínového skákania. Rozhodne si kúpte kvalitné tenisky, neskáčte bosí. Potom už len vlezte na trampolínu, rozkročte nohy na šírku ramien, zľahka pokrčte kolená a odrazte sa. To je všetko. Všeobecne platí, že možné sú akékoľvek zmeny. Ak by ste chceli zvýšiť kardio efekt, skáčte sa vzpaženými rukami a pridajte na intenzite. Nepochybne si nájdete svoj spôsob alebo spôsoby, ako posilniť efektivitu cvičenia. Môžete sa obrátiť aj na skúseného trénera, ktorých je u nás dostatok. Informácie nájdete aj na sieti.

Buďte však opatrní a postupujte pomaly. Aj keď ste zvyknutí cvičiť alebo ste pravidelne behali, toto je iný druh záťaže. Preto hneď na prvýkrát neskáčte pätnásť minút v kuse. Aj tak budete po prvom skákaní cítiť celé telo. Nepodceňujte pretiahnutie, po skákaní na trampolíne je rovnako dôležité, ako po behu.

U zdravého človeka by skákanie nemalo spôsobiť žiadne problémy. Iná vec je, ak ste trpeli alebo trpíte nejakou chorobou pohybového aparátu, alebo ste prekonali úraz. V tom prípade je rozhodne vhodná porada s lekárom.

Zdroj: www.prokondici.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 20. januára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.