Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prežitie manipulatívneho vzťahu: Príznaky, dopady a riešenia

reklama:
Prežitie manipulatívneho vzťahu: Príznaky, dopady a riešenia
Prežitie manipulatívneho vzťahu: Príznaky, dopady a riešenia Foto: www.freepik.com

Často sa cítime plní, keď napĺňame potreby iných, ale čo ak je to na úkor našej vlastnej pohody? Tento článok ponúka hlbší pohľad na manipulatívne vzťahy, ich príznaky a spôsoby, ako sa môžete brániť. Ak cítite, že vaša sebaúcta klesá na bod mrazu a vo vzťahu chýba skutočné partnerstvo, možno je čas zmeniť situáciu.

Cítite sa hodnotne len vtedy, keď uspokojujete potreby druhých? Obetujete svoje vlastné pohodlie, aby ste uspokojili ostatných, bojíte sa vyjadriť nesúhlas a trápi vás nevysvetliteľný pocit viny? Ak áno, môže sa jednať o príznaky, že ste sa stali obeťou manipulatívneho správania. Vaša pasivita môže manipulátorovi poskytnúť „zbraň“, ktorú proti vám použije podľa svojich potrieb.

Vzájomné ústupky a dobrovoľnosť v partnerskom vzťahu môžu byť znakom zdravého dávania si prednosti. Avšak, ak sa ocitnete v pozícii, kde je manipulácia hlavnou formou interakcie, je čas zamyslieť sa nad vlastnými hranicami a sebaúctou. Manipulátori často využívajú slabé miesta, aby vás ovládli a degradovali, čím si budujú pocit vlastnej nadradenosti.

Nie je vašou vinou, ak sa cítite v partnerstve zneužívaní a osamelí. Dôležité je nájsť odvahu a podporu, aby ste mohli zlý vzťah opustiť. Rozpoznať manipulátora nemusí byť ľahké, pretože na začiatku môžu pôsobiť charizmaticky a lákavo. Pozor na prvé známky degradácie a znehodnocovania – to sú varovné signály, ktoré by nemali byť ignorované.

Manipulátori sa živia vašou energiou a slabosťami, ale nezabudnite, že ste silnejší, než si myslíte. Odmietnutie manipulatívneho správania a postavenie sa za svoje potreby nie je len možné, ale nevyhnutné pre vaše zdravie a šťastie. Hľadajte podporu u priateľov a rodiny a nebojte sa vyhľadať odbornú pomoc. Je čas postaviť sa na vlastné nohy a znovu získať kontrolu nad svojím životom.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 9. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o., SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.