Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prevencia pohybových porúch u novorodencov: Kedy navštíviť fyzioterapeuta?

reklama:
Prevencia pohybových porúch u novorodencov: Kedy navštíviť fyzioterapeuta?
Prevencia pohybových porúch u novorodencov: Kedy navštíviť fyzioterapeuta? Foto: freepik.com

Včasná pozornosť na psychomotorický vývoj vášho dieťaťa môže predchádzať dlhodobým problémom. Od prvých týždňov je dôležité sledovať kľúčové signály a prípadné odchýlky riešiť čo najskôr. Prečítajte si, na čo si dať pozor a ako môže preventívna návšteva fyzioterapeuta pomôcť v ranom štádiu vývoja vášho dieťaťa.

Aj keď na to niektorí rodičia zabúdajú, psychomotorický vývoj detí nie je súťaž. Každá etapa má svoj čas. Už v šiestich týždňoch je možné pozorovať možné odchýlky v pohybovosti dieťaťa. Ak sa zachytia drobné nedostatky do troch mesiacov, ľahko sa odstránia. Neskôr môžu mať vážne dôsledky na nesprávne držanie tela po zvyšok života.

Rodičia sú najlepší pozorovatelia svojho dieťaťa a ak majú podozrenie, mali by to konzultovať s lekárom čo najskôr. Čím skôr sa identifikuje riziko v psychomotorickom vývoji a začne účinná terapia a rehabilitácia, tým lepšie pre budúcu zrelosť a zdravý pohybový aparát dieťaťa. Naopak, čím dlhšie sa odkladá náprava pohybových porúch, tým viac si ich dieťa rozvíja, upevňuje a ťažšie ich bude meniť. Ideálne je preto preventívna návšteva fyzioterapeuta s dieťaťom už v šiestich týždňoch. Odborník odhalí možné pohybové odchýlky v zárodku a poradí rodičom, ako s dieťaťom správne manipulovať.

Pre deti do troch mesiacov je typická asymetrická poloha – tvár, bruško aj panva rotované na jednu stranu.
Dlane má novorodenec väčšinu času zaťaté, nie však kŕčovito, mal by byť schopný sám na chvíľu päsť uvoľniť. Ďalej sa testujú pohyby riadené reflexmi. Tie by sa mali na končatinách prejavovať rovnako intenzívne. Pokiaľ sa reakcia ľavej a pravej ruky či nohy líši, môže ísť o neurologický problém.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 8. februára 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.