Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prepojenie psychiky a fyzického zdravia: Úloha psychoterapie

reklama:
Prepojenie psychiky a fyzického zdravia: Úloha psychoterapie
Prepojenie psychiky a fyzického zdravia: Úloha psychoterapie Foto: www.freepik.com

Moderná psychoterapia prináša nové pohľady na liečbu fyzických i psychických problémov, ktoré tradičná medicína nedokáže úplne riešiť. Významnú úlohu v tomto procese zohráva vzťah medzi klientom a terapeutom, otvorenosť klienta a jeho ochota pracovať na sebe. V článku sa dozviete o vplyve psychiky na fyzické zdravie a možnostiach, ako prostredníctvom psychoterapie dosiahnuť zlepšenie.

Mnohé fyzické problémy nemusia nevyhnutne signalizovať funkčné poruchy tela. Za zdravotnými ťažkosťami často stojí naša psychika. Ide najmä o dlhodobé problémy, ktoré sa konvenčnými lekárskymi postupmi nedajú úspešne liečiť. V takých prípadoch – alebo aj paralelne – by mala zasiahnuť psychoterapia, ktorá by mohla pomôcť pri riešení týchto problémov.

Psychoterapia v praxi

Základom úspešnej spolupráce je kvalitný vzťah medzi pacientom a terapeutom. Dôležité je, aby pacient k terapeutovi nechodil z donútenia alebo s predstavou, že stačí vypočuť si pár rád a všetky problémy zmiznú. Je nevyhnutné, aby mal klient motiváciu pracovať na sebe a bol ochotný s terapeutom otvorene hovoriť o čomkoľvek zo svojej minulosti, pretože každý detail môže mať kľúčový vplyv na súčasný stav.

Hoci psychoterapeut nemôže predpisovať lieky ani fyzicky zasahovať do tela, dokáže ovplyvňovať fyzickú štruktúru mozgu. Moderné zobrazovacie metódy ukázali, že správne vedená psychoterapia môže „meniť spomienky“, čo umožňuje riešiť životné traumá a pocit nedostatku prostredníctvom metódy známej ako „somatické zážitky“, ktoré na Slovensku praktizuje napríklad Iveta Havlová.

Nový spôsob života

Podobne ako sa učíme cudziemu jazyku, môžeme sa naučiť ovládať vlastné emócie, vyrovnať sa s negatívnymi myšlienkami a zmeniť správanie, ktoré nie je pre život vhodné. Klient sa učí zvládať stresové situácie, počúvať vlastné telo a správne si zabezpečiť svoje potreby. Opakovaním naučeného správania a zvládaním emócií dochádza k zmenám nielen v mozgu, ale aj v tele, čím opúšťame staré vzorce správania, ktoré už nie sú pre ďalší zdravý život akceptovateľné.

Návrat k vlastnému telu

Jednou z kľúčových metód, ako eliminovať psychické ťažkosti, je čo najčastejšie uvedomovanie si života v prítomnosti. Ak sme v detstve dostávali málo rodičovskej lásky alebo sa rodičia o nás nedostatočne zaujímali, môže to viesť k potlačeniu vlastných potrieb a orientácii na druhých. Psychoterapia nám môže pomôcť cítiť samých seba a energeticky sa postaviť na vlastné nohy.

Televízny detox

Odporúča sa tiež vyskúšať televízny detox. Zpravodajstvo, ktoré je často zamerané na negatívne informácie, môže byť extrémnou emočnou záťažou. Zabúdanie na televíziu na pár týždňov môže výrazne pomôcť uľaviť našej duši a predchádzať citovému vyhoreniu.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 15. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.