Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prekonanie tabu: Popôrodná depresia nie je len ženská záležitosť

reklama:
Prekonanie tabu: Popôrodná depresia nie je len ženská záležitosť
Prekonanie tabu: Popôrodná depresia nie je len ženská záležitosť Foto: www.freepik.com

Problémy s duševným zdravím po pôrode nie sú len doménou žien. Čoraz viac sa uznáva, že aj otcovia môžu trpieť popôrodnými depresiami a úzkosťami. Tento článok poukazuje na dôležitosť včasného rozpoznania a liečby týchto stavov, ako aj na potrebu zmeniť spoločenské vnímanie mužského duševného zdravia.

Duševné problémy po narodení dieťaťa sú často vnímané ako výzva pre mnohé ženy, pričom extrémne stavy môžu v ojedinelých prípadoch viesť až k zrúteniu. No nie sú to len matky, ktoré sa môžu ocitnúť v ťažkostiach. Ani otcovia nie sú imúnny voči stresu a frustráciám, ktoré môže priniesť príchod nového člena rodiny.

U niektorých otcov sa po príchode dieťaťa môže zvyšovať pocit hnevu a frustrácie, najmä ak majú pocit, že nezvládajú správne starostlivosť o dieťa. Adaptácia novorodenca na vonkajší svet vyžaduje čas a trpezlivosť, a opakovaný plač môže byť pre rodičov značnou skúškou. Otcovia, ktorí sa snažia svoje dieťa upokojiť bez úspechu, môžu toto neúspešné snaženie vnímať veľmi osobne.

Často sa stáva, že muži pociťujú enormnú zodpovednosť za to, akí sú ako otcovia. Fráza „Budeš dobrý otec“ z úst ich blízkych môže vyvolať tlak a následné sklamanie, ak sa im nedarí komunikovať s dieťaťom tak, ako by si predstavovali. Rozrušenie z plaču dieťaťa môže vyústiť do frustrácie a depresie u ktoréhokoľvek z rodičov.

Prejavy popôrodnej depresie u mužov

Depresívne stavy, ktoré môžu otcov postihnúť počas tohto náročného obdobia, sú skutočne vážne. Otec, ktorý prechádza touto skúškou, môže začať kričať na dieťa, pretože nedokáže udržať pokoj. Život s novorodencom sa im môže zdať ako peklo bez predstavy, ako vydržať nasledujúce mesiace. Niektorí otcovia dokonca môžu mať grafické predstavy o násilí voči sebe alebo svojmu dieťaťu, čo je znakom veľmi vážneho duševného stavu.

Popôrodná depresia sa najčastejšie spája so ženami, avšak 10 až 15% žien zažíva tieto stavy. Medzi príznaky patrí dlhotrvajúca zlá nálada, problémy so starostlivosťou o seba a dieťa, podráždenosť, nespavosť, a strata záujmu o bežné aktivity. U mužov sa môže vyskytnúť generalizovaná úzkosť, OCD a PTSD, čo sú stavy, ktoré vyžadujú odbornú pomoc.

V USA je situácia alarmujúca, s narastajúcimi číslami samovrážd a úmrtí novopečených matiek v dôsledku drogových predávkov a depresie. Až 10% otcov trpí depresiami v prvom roku po narodení dieťaťa, a v niektorých prípadoch sú tieto stavy prehliadané kvôli nedostatku informácií a spoločenským očakávaniam.

Návrhy na zlepšenie situácie

Je kľúčové, aby boli tieto stavy včas rozpoznané a liečené. Informačný deficit a tabu spojené s mužským duševným zdravím vyžadujú prelomenie. Podpora a zrozumiteľnosť zo strany partnerov a spoločnosti môže mužom pomôcť hľadať a prijímať potrebnú pomoc. Zmena vnímania otcovskej úlohy a povzbudzovanie otcov, aby sa aktívne zapájali do predpôrodnej prípravy a starostlivosti o dieťa, je ďalším krokom k zlepšeniu situácie.

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 14. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.