Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo čítať deťom už od bábätiek? Tu sú dôvody

reklama:
Prečo čítať deťom už od bábätiek? Tu sú dôvody
Prečo čítať deťom už od bábätiek? Tu sú dôvody Foto: www.freepik.com

Keď ste boli malí, čítali vám rodičia pred spaním, alebo kedykoľvek inokedy počas pokojnejšej časti dňa knižky? Sedeli pri vašej postieľke a spoločne ste sa pravidelne ponárali do príbehu obľúbenej rozprávky? A ako na to spomínate? A čítate svojim deťom dnes rozprávky vy? Pokiaľ nie, mali by ste s tým rýchlo začať. Prezradíme vám prečo čítať deťom, aj keď si myslíte, že sú ešte príliš malé.

Čítať deťom je dôležité, pretože to z nich robí múdrejší, bystrejší, empatickejší a samostatne uvažujúce bytosti, to už všetko vieme. Ale vedeli ste, že podľa najnovšej štúdie z Rutgers University z nás robí zdieľané čítanie lepších rodičov? Sledovali tam totiž dopad správania rodičov k deťom a zistili, že rodičia, ktorí svojim deťom pravidelne čítali v jednom roku, tak do ich troch rokov vôbec nepoužívali metódy ako je bitie, vydieranie a mali k nim oveľa viac empatie. To dokazuje, že spoločné čítanie utvára bližší a užší vzťah medzi dieťaťom a rodičom, a tiež to funguje aj opačne. Deti, ktoré sú od raného veku v kontakte s knižkami, dokážu oveľa skôr spracovávať svoje emócie a ovládať zlosť, hnev a zlobu,“ hovorí v jednom zo svojich videí úspešná knižná influencerka a autorka podcastu 15 minút o knihách Lucie Zelinková. Navyše dáva jeden užitočný tip, ako zaujať deti pre knižky. „Vykašlite sa na všetky odporúčania, čo by mali kedy deti čítať a dajte im knižky s tým, čo ich skutočne zaujíma,“ hovorí Lucie.
Ak chcete aby boli vaše deti múdre čítajte im rozprávky. Ak chcete aby boli ešte múdrejší, čítajte im viac rozprávok. – Albert Einstein

Čítať knihy dojčatám má zmysel

Hovorili ste si, že predsa nemá zmysel čítať malým bábätkám, pretože textu ešte nemôžu rozumieť, a tým pádom je to zbytočné? Opak je pravdou. Je jasné, že nebudú mať potuchy o obsahu knihy, ale zdieľané čítanie má pozitívny vplyv aj na malé deti. Už v ranom období deti dobre reagujú na hlas rodičov, ktorý na nich má upokojujúci vplyv. Čítanie kníh predstavuje nezastupiteľnú úlohu v ich vývoji a stimulácii. S čítaním môžete začať pokojne už pár týždňov po narodení. Zdieľané čítanie kníh skutočne upevňuje vzájomné vzťahy a pomáha nadväzovať kontakt.

1. Čítanie deťom zlepšuje ich slovnú zásobu

Podľa psychológov na Rutgers lekárskej škole je zdieľané čítanie medzi rodičmi a veľmi malými deťmi, vrátane dojčiat, spojené s oveľa väčšou slovnou zásobou u takmer všetkých týchto detí vo veku troch rokov. A podľa výskumu zverejneného v The Journal of Pediatrics to platí aj pre deti, ktoré môžu mať geneticky vrodenú poruchu správania a učenia. Štúdia zistila, že zdieľané čítanie s deťmi vo veku jedného roka, zapríčinilo oveľa väčšiu slovnú zásobu v ich troch rokoch. Deti, ktoré majú predpoklady ku genetickým poruchám mali rovnaký výsledok ako ich rovesníci. Pokiaľ však u detí nedochádzalo k zdieľanému čítaniu, dopadli v rovnakom hodnotení slovné zásoby zle.

2. Zdieľané čítanie kníh ovplyvňuje rodičovstvo

Okrem slovnej zásoby je tu ďalší veľký, už spomínaný benefit zdieľaného čítania od raného veku dieťaťa, na ktorý prišla Rurgers University. Pokiaľ svojim deťom pravidelne čítate, je menej pravdepodobné, že budú hyperaktívne a budú mať problém s udržaním pozornosti. Táto štúdia sa ako prvá zaoberá tým, ako zdieľané čítanie ovplyvňuje rodičovstvo. Zatiaľ sa vždy riešilo iba to, ako to pomôže predškolským deťom s prípravou pre školu. „Rodičom jednoduchá rutina každodenného čítania s dieťaťom poskytuje nielen akademické, ale aj emocionálne výhody,“ hovorí vedúci výskumu Manuel Jimenez.

3. Keď budete deťom čítať, nebudete ich potom fyzicky trestať

Štúdia skúmala údaje o 2 165 rodinách z dvadsiatich veľkých amerických miest, v ktorých sa matky pýtali, ako často čítajú svojim deťom medzi jedným a tromi rokmi. Rovnaké matky sa pýtali o dva roky neskôr, ako často u nich dochádzalo pri výchove ku kriku, k bitiu detí alebo k psychickému vydieraniu. Samozrejme sa prihliadalo na ostatné faktory, ktoré by mohli takéto správanie spôsobovať a ovplyvňovať. Výsledky ukázali, že časté zdieľané čítanie takéto správanie výrazne eliminovalo.

Podľa metodickej príručky pre rodičov s názvom Čítame s deťmi od narodenia do troch rokov z Masarykovej univerzity, je dobré vziať si k srdcu pár základných rád, ako vytvoriť dieťaťu pozitívny vzťah ku knihám:

Nemyslite si, že každé dieťa prejaví samo záujem o knihu. Buďte jeho vzorom.

Ponorte sa do čítania. Keď sa pre knihu nadchnete vy, budú nadšené aj vaše deti.

Nepoužívajte ako výhovorku, že nemáte čas. Aj desať minút denne postačí.

Nebuďte jednoduchým hlasným čitateľom, urobte z toho svoje vlastné predstavenie.

Nevyžadujte po dieťati, aby iba pasívne počúvalo a ticho sedelo.

V začiatkoch sa venujte čítaniu iba pár minút denne.

Nikdy dieťa do čítania nenúťte.

Umožnite dieťaťu zoznámiť sa s knihou. Požičajte mu ju do ruky, otáčajte spolu stránky, prezrite si spolu ilustrácie a prebal.

Pokiaľ čítanie všetkým súrodencom naraz nefunguje, pretože sú spolu príliš roztržití, urobte si čas na každého zvlášť.

Nenahradzujte čítanie pustením televízie alebo tabletu.

Vystavujte dieťa rôznym žánrom a formám.

Zdieľané čítanie môžete praktizovať kedykoľvek a kdekoľvek. Pred spaním, vo vani, pri varení, po ceste…

Zdroj: www.marianne.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 25. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.