Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečo a ako učiť deti zaobchádzať s peniazmi? Zabránite veľkým problémom!

reklama:
Prečo a ako učiť deti zaobchádzať s peniazmi?
Prečo a ako učiť deti zaobchádzať s peniazmi? Zabránite veľkým problémom! Foto: www.gettyimages.com

Pätina stredoškolákov nevie hospodáriť s peniazmi, nevie, ako bezpečne nakupovať na internete alebo ako sa brániť podvodníkom. To je výsledok šetrenia, ktorého výsledky nedávno zverejnila školská inšpekcia. Prečo je to nebezpečné a čo s tým?

Vedieť hospodáriť s peniazmi, vhodne investovať, mať finančnú rezervu a dávať si pozor na podvodné ponuky – to bohužiaľ nie je vlastné ani všetkým dospelým. Možno to sú hlavne rodičia spomínanej pätiny stredoškolákov, ktorí na tom s finančnou gramotnosťou nie sú dobre. Ako zlepšiť tento stav?

Prečo deti naučiť zaobchádzať s peniazmi?

Príkladom a učiteľom vo finančnej gramotnosti sú totiž pre deti hlavne rodičia. Tí by ich mali od útleho veku pozvoľna učiť, koľko čo stojí, ako a prečo sporiť a podobne. Hlavne by im ale mali ísť príkladom. „Ak budeme deti svojim správaním učiť, že je normálne kupovať si veci na dlh, budú to brať ako normálne. Keď im ale vysvetlíme, že sa najskôr musia snažiť, aby niečo zarobili a ušetrili, prejde im to do krvi,“ hovorí poradca akciovej spoločnosti Assetio Management Pavel Najman.

Kedy sa s deťmi začať baviť o peniazoch?

Prvé peniaze, väčšinou vo forme vreckového, začínajú deti dostávať už okolo prvej triedy – a s tým by ste mali začať vysvetľovať ich hodnotu. „Môžete to robiť prakticky – možno až pôjdete na púť, dajte im určitú čiastku a nechajte ich rozhodovať, či si zaplatí jazdu na kolotoči, alebo sladkosť. Doprajte im si užiť, že za ich utratenie sami zodpovedajú,“ radí Pavel Najman, ktorý sa podieľa na projekte Zodpovedné hranie Inštitútu pre reguláciu hazardných hier.

Ako naučiť deti finančnej gramotnosti? Začnite radšej už v škôlke

A čím je dieťa staršie, tým viac praktických skúseností by malo získavať. Dobrou metódou, ako ho prakticky vzdelávať, je dať mu vreckové a potom treba založiť aj vlastný účet. S tým je ideálne začať niekedy vo veku medzi 10 a 12 rokmi. Bežný účet má 27% slovenských detí a sporiaci potom 25% z nich.

Čo môžu urobiť rodičia?

Rodičia, ktorí chcú v deťoch prebudiť zdravý vzťah k peniazom, môžu mať vlastné stratégie, ako to urobiť, ale medzi základné tipy patria nasledujúce:

1. Naučte deti šetriť – ak si chce dieťa kúpiť niečo drahšie, vypočítajte spolu, koľko si musí každý mesiac z vreckového odložiť. Môžete ho motivovať a ponúknuť, že budete ukladať rovnakú čiastku a až budete mať každý polovicu, spoločne vec kúpite.

2. Naučte deti za seba platiť – vlastné investície sú najlepšou skúsenosťou, takže nechajte dieťa, aby si sladkosti alebo niečo iné platilo zo svojho. Pokiaľ požiada o radu, preberte s ním priority, inak ale nezasahujte a rešpektujte jeho voľbu. Tiež ho podporujte v tom mať nejaký vlastný „príjem“ – či už vďaka pomoci doma a na záhrade nad rámec bežného rozdelenia úloh, alebo neskôr na brigádach.

3. Doprajte deťom aj zlé rozhodnutia – každému sa občas stane, že investuje zle alebo si zle rozvrhne, koľko utratí. Ak sa to dieťaťu stane, nevyčítajte mu to, ale nájdite spoločne chybu a nechajte ho sa poučiť.

4. Hovorte o pôžičkách – požičať si vyzerá tak jednoducho, ale hlavne so staršími deťmi hovorte o tom, že to rozhodne nie je zadarmo a nemusí to byť výhodné. „Mladí dospievajúci by sa mali čo najskôr naučiť, že požičiavať si má zmysel len na veci, ktoré majú dlhšiu životnosť, než je doba splácania úveru. Je potrebné, aby si tiež uvedomili, že kvôli úveru danú vec zaplatia aj dvakrát, takže si následne kúpia menej vecí. Existuje preto jedno pravidlo, ktoré hovorí, že čím jednoduchšie je získanie pôžičky, tým drahšia tá pôžička naozaj je,“ vysvetľuje Pavel Najman.

5. Preberte internetové nebezpečenstvo – práve vo virtuálnom prostredí cielia podvodníci hlavne na mladých dospelých. „Zistite, v akej miere poznajú základy bezpečného nakupovania na internete. Porozprávajte sa o nástrahách platenia bonusov v internetových hrách, podvodných ponúk a podobne. Dohliadnite, aby vedeli, ako a prečo chrániť svoje prístupové údaje do počítača aj ku karte či účtu. Vysvetlite riziká inštalácie programov na základe napríklad telefonického odporúčania, umožnenia vzdialeného prístupu alebo potvrdzovania transakcií, ktoré zadáva niekto iný,“ radí Petr Zíma, manažér Českej sporiteľne pre klientsku bezpečnosť.

Zdroj: www.prozeny.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 5. októbra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.