Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Prečítajte si tieto rady, ako sa neutopiť v negatívnom myslení

reklama:
Prečítajte si tieto rady, ako sa neutopiť v negatívnom myslení
Prečítajte si tieto rady, ako sa neutopiť v negatívnom myslení Foto: www.freepik.com

Keď cítite, že sa zaoberáte negatívnymi myšlienkami a nijako sa ich nemôžete zbaviť, musíte čo najskôr niečo urobiť. Ponúkame vám sedem spôsobov, ako vyhnať z hlavy negatívne myšlienky.

Ľudia, na ktorých útočia negatívne myšlienky, sa ich samozrejme pokúšajú zbaviť. Nechcú sa zbytočne trápiť. Napínajú duševné sily, aby vyhnali utkvelú myšlienku z hlavy. Často sa však dostanú do pasce – ľudský mozog skrátka nevie „nemyslieť“ na niečo, čo mu podsúva podvedomie. Čím viac sa budeme snažiť nutkavú negatívnu myšlienku zahnať, tým viac sa nám bude vnucovať. Aby sme sa zlé myšlienky skutočne zbavili, budeme toho musieť podniknúť viac, než len snažiť sa ju zahnať. Tu je sedem tipov, ako sa zbytočne netrápiť a uniknúť z nástrah negatívneho myslenia.

1. Zmeňte reč svojho tela

Takže pokiaľ na vás útočia zlé, smutné a beznádejné myšlienky, zamerajte sa na svoje telo. Prezrite si svoju tvár. Čo vám hovorí? Kútiky úst máte zvesené, čelo zamračené? A čo chrbát? Hrbíte sa?

Pokiaľ máte v hlave liaheň negatívnych myšlienok, vaše telo sa chová tomu zodpovedajúcim spôsobom. Ak sú u vás negatívne myšlienky takpovediac stálymi hosťami, telo si navykne určitým spôsobom sa držať a prejavovať.

Asi už ste sa niekedy stretli s ľuďmi, ktorí mali na tvári stabilne napríklad „masku“ hnevu alebo opovrhnutia a zachovávali si ju v akejkoľvek situácii. Podobnú „masku“ však môžeme zmeniť na pravý opak, a dosiahnuť tak opačný efekt. Každý určite porozumie, že prihrbené držanie tela a tvár stiahnutá úzkosťou nesignalizujú práve dobrú náladu. Dodajme však, že ju tiež nestimulujú.

Prvým krokom k vytesneniu negatívnych myšlienok musí byť nasadenie inej „masky“ a voľba iného držania tela. Verte, že to skutočne pomôže. Napriamte sa, spevnite chrbát, ramená roztiahnite a zatlačte dozadu – bude sa vám tak aj lepšie dýchať a to je veľmi dôležité – usmejte sa a uvoľnite sa. Uvidíte, že to pôjde. Táto jednoduchá zmena za pár okamihov inak naladí aj vaše emocionálne rozpoloženie. Budete sa skrátka cítiť lepšie a voľnejšie.

2. S niekým to preberte

Existujú ľudia, ktorí všetkým okolo seba ustavične rozprávajú o svojich problémoch a dokonca si to vychutnávajú. A sú iní, ktorí všetko držia v sebe do poslednej chvíle – kým sa nervovo nezrúti. Ak vo vás pretrvávajú nejaké negatívne emócie, ktorých sa nijako nemôžete zbaviť, skúste sa o tom porozprávať s niekým blízkym. Negatívne emócie môžu byť akýmsi nesformulovaným pocitom, ktorý vás trápi úplne zbytočne. Keď ich vyjadríte slovami, získajú formu, podobu, tvar – a vy ich uvidíte v patričnej perspektíve. Po takom rozhovore sa možno sami budete diviť, ako hlúpo ste sa trápili pre malichernú príčinu. Negatívne emócie sa vytratia.

3. Minúta prázdnej hlavy

Skúste sa zbaviť aspoň väčšiny z tisícov myšlienok, ktoré vám v každej chvíli poletujú hlavou… Pokúste sa sústrediť na svoju osobu, na svoj záujem, na to, že teraz urobíte niečo pre seba… myslite len a len na to. Tak sa vám môže podariť minútu nemyslieť vôbec na nič. Možno si potom lepšie uvedomíte, aké myšlienky vám vlastne väčšinou putujú hlavou a podarí sa vám zvýšiť množstvo tých pozitívnych.

4. Zmeňte tón svojich myšlienok

Je to až stiesňujúce, keď si uvedomíme, že nepatrná zmena formulácie dokáže zmeniť vyznenie celej vety alebo myšlienky. Sami seba tak často trápime zle sformulovanými myšlienkami. Pritom keby sme ich vtelili do slov len nepatrne iným spôsobom, mohli by sme z rovnakých východísk dôjsť k úplne iným výsledkom. Napríklad namiesto úvahy: „Toto je fakt ťažké obdobie v živote, samé problémy“, by sme si mohli povedať: „Toto životné obdobie je obdobie zmien, takže hľadám najlepšie riešenie“. Ako vidíte, východisková situácia je úplne rovnaká – avšak „problémy“ sme pomenovali „zmeny“ – čo úplne zodpovedá. Ale tón už je iný a nemuseli sme klamať sami seba, aby sme si zdvihli náladu.

5. Tvorivý prístup

Keď na človeka zaútočia negatívne myšlienky, môže skúsiť nejaký čas venovať tvorbe – funguje to rovnako, ako rozhovor s niekým blízkym, ale v tomto prípade ani nemusíte so svojimi problémami nikoho osloviť. Pusťte sa do toho. Môže to byť čokoľvek: napíšte prózu, zložte verše, kreslite, maľujte, alebo si koniec koncov zatancujte! Premeniť výboj emócií na tvorbu je cestou svojráznej artterapie. Nielenže sa uvoľníte, ale zdvihnete vám to náladu. Ako sa hovorí, prídete na iné myšlienky. Tie negatívne vtelíte do novej formy – už vám nebudú

strašiť v hlave

6. Prejdite sa

Zvyčajne sa nám zdá, že jediným zdrojom negatívneho myslenia je naša vlastná hlava. Najčastejšie to tak naozaj je, ale sú aj iné možnosti: ak ste obklopení negatívne naladenými ľuďmi, napríklad v rodine, kde sa všetci neustále hádajú a jeden druhého obviňuje, alebo v zamestnaní, kde je stále napätá a nervózna situácia. Najmenej polovica negatívnych myšlienok k vám potom prichádza z takto naladeného prostredia.

Ak práve nie ste duchovný guru, zbavíte sa negatívnych myšlienok v takomto prostredí len ťažko. Podľa možnosti ho teda čo najskôr opustite, aby ste sa mohli upokojiť. Choďte sa jednoducho prejsť, zájdite na výstavu, do kaviarne alebo do kina – takto odlišné prostredie vám pomôže nájsť duševnú rovnováhu.

7. Výhonky pozitívnych myšlienok (zoznam vďačnosti)

Aby ste sa neutopili v negatívnych myšlienkach, musíte sa inak naladiť – na to sa výborne hodí zoznam vďačnosti.

Keď sme obklopení záplavou negatívneho myslenia, samozrejme, že zabúdame na všetko dobré. Zdá sa nám, že nemáme žiadne východisko, že vo všetkom, čo v živote podnikneme, nás čaká úplné a úplné fiasko.

Človek dokáže prísť z práce domov, do teplého, útulného bytu a mať pocit, že celý jeho život je smetisko a on sám je úplne nanič. A to napríklad len pre náhodnú zhodu niekoľkých drobných nepríjemností, ktoré ho stretli počas dňa a nenaplneného nápadu, ktorý mu sedí v hlave.

To bol príklad – a teraz čo musíme urobiť:

Napísať všetko dobré, čo vo vašom živote je – a napísať to formou vyjadrujúcou vďačnosť. „Som vďačný za svojich milujúcich a milovaných členov rodiny“, „Som vďačný za to, ako vyzerám, za to, že som zdravý“, „Som vďačný za svojich verných priateľov“ … a tak ďalej a tak podobne.

To vám pomôže naladiť svoj rozum na pozitívnu vlnu, takže až zoznam vďačnosti dopíšete, negatívne myšlienky už vám nebudú pripadať také strašné. Koniec koncov, ak máte v živote toľko dobrého, predstavujú takýto problém?

Zdroj: www.pronaladu.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 28. marca 2024

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.