Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Pozor na vysoký tlak v tehotenstve. Preeklampsia môže ohroziť život matky aj bábätka

reklama:
Vysoký krvný tlak
Foto: www.gettyimages.com

Hovorí sa jej tichý zabijak, a to najmä kvôli tomu, že sa dlho nemusí prejavovať žiadnymi príznakmi. Reč je o hypertenzii čiže vysokom krvnom tlaku, ktorý je obzvlášť nebezpečný v tehotenstve, kedy môže vyústiť do závažných ochorení ohrozujúcich život plodu i matky. Konať sa môže najmä o preeklampsiu.

Neliečený vysoký krvný tlak a tehotenská cukrovka alebo gestačný diabetes, to sú dve zdravotné komplikácie, ktoré patria v období tehotenstva medzi tie najzávažnejšie. Obe môžu negatívne ovplyvniť zdravie nastávajúcej mamičky i plodu v maternici. Lekári tak apelujú na tehotné ženy, aby nepodceňovali riziká a všetky ťažkosti včas konzultovali so svojím ošetrujúcim lekárom. V prípade tehotenskej cukrovky ide najmä o absolvovanie vyšetrenia OGTT, teda orálneho glukózového tolerančného testu. Áno, nepatrí medzi mamičkami práve obľúbené procedúry, ale dokáže zistiť problém včas, a umožní tak začatie vhodnej liečby.

Problémy s tlakom u každej desiatej tehotnej

„Vysokým krvným tlakom trpí zhruba každý štvrtý človek. Problémom je, že zvyšuje námahu srdca, ktoré musí pracovať proti väčšiemu tlaku, čím poškodzuje povrch ciev a podporuje tvorbu aterosklerózy, teda kôrnatenia tepien. To môže zapríčiniť infarkt, mozgovú mŕtvicu a ďalšie problémy. Cievy človeka trpiaceho vysokým tlakom sú náchylnejšie na prasknutie,“ hovorí MUDr. Katarína Šédová, zakladateľka neziskovej organizácie Loono. Tá sa zdraviu srdca a ciev venuje v rámci kampane Žiješ srdcom.

Vysoký krvný tlak komplikuje okolo 10% tehotenstva. Niekedy sa môže objaviť ako príznak vážnych ochorení, preto je tehotnej žene na prehliadkach u gynekológa tlak pravidelne meraný. Vyššie riziko preeklampsie možno zistiť aj pri skríningu v 1. trimestri, ktorý prebieha medzi 11. až 14. týždňom tehotenstva.

Ako spoznáte preeklampsiu a kedy ohrozuje život?

K preeklampsii môže dôjsť po 20. týždni tehotenstva a v začiatkoch je často bezpríznaková. Na ochorenie tak obvykle upozorní práve až prehliadka u gynekológa, kedy je tehotnej žene nameraný vysoký krvný tlak a objavená prítomnosť bielkoviny v moči. Preeklampsiu často sprevádzajú aj opuchy rúk a nôh, rýchle priberanie na váhe, bolesti hlavy, nevoľnosť a zvracanie, zdvojené alebo neostré videnie a bolesť pod rebrami.

Preeklampsia je spojená so zlým vývojom placenty, kvôli ktorému dochádza k nedostatočnému prekrveniu a okysličeniu plodu. Ten v reakcii na nevyhovujúce podmienky začne produkovať látky, ktoré zvyšujú krvný tlak matky, aby placentou pretekal dostatok krvi. Tieto látky postihujú aj stenu ciev a môžu spôsobiť nežiaduce zmeny v niektorých orgánoch, napríklad v pečeni, obličkách alebo na mozgu. V súvislosti s preeklampsiou môže dôjsť k závažnému spomaleniu rastu plodu v maternici aj k úmrtiu tehotnej ženy.

Prevencia vysokého krvného tlaku

Je preto veľmi dôležité preeklampsiu včas odhaliť a nasadiť liečbu, ktorá sa zameriava na udržanie správneho krvného tlaku, a to pomocou liekov bezpečných v tehotenstve. Žena musí dochádzať aj na častejšie kontroly, vo vážnejších prípadoch je hospitalizovaná. V prípade ťažkej formy preeklampsie je často jedinou možnosťou liečby okamžité vyvolanie predčasného pôrodu.

Aj v prípade, že žena netrpí preeklampsiou alebo inými vážnymi komplikáciami, by mala dodržiavať zásady prevencie vysokého krvného tlaku. Medzi ne patrí najmä zdravý životný štýl a dostatočný pohyb. Základom je aj vyvážená strava a vyhýbanie sa fajčeniu a alkoholu. Normálny krvný tlak sa pohybuje okolo hodnoty 120/80, vysoký krvný tlak presahuje hodnotu 140/90.

Čo možno neviete o vysokom krvnom tlaku…

Hypertenzia nie je zdravotným problémom iba starších ľudí, objavuje sa vo všetkých vekových kategóriách, a to aj u inak zdravých jedincov.
Do rizikovej skupiny patria napríklad tí, u ktorých sa v rodine predtým vyskytla mozgová príhoda. Napriek zdravému životnému štýlu je totiž genetická predispozícia neovplyvniteľným faktorom.
Najvyšší krvný tlak mávame krátko po prebudení. Ranná hypertenzia je definovaná ako týždenná priemerná hodnota ranného krvného tlaku (ktorý sa meria jednu až dve hodiny po prebudení) a presahuje 135/85 mmHg.
V rámci prevencie odporúčajú lekári obmedziť príjem alkoholu, prestať fajčiť, začať pravidelne športovať a strážiť si príjem soli, tučného a vyprážaného jedla a priemyselných polotovarov.
Medzi potraviny, ktoré pomáhajú znížiť krvný tlak, patrí listová zelenina, bobuľovité plody, červená repa, ovsené vločky, banány alebo ryby.

zdroj:www.maminka.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 13. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.