Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Polohovanie dojčiat na bruško

reklama:
Polohovanie dojčiat na bruško
Polohovanie dojčiat na bruško Foto: www.gettyimages.com

Dnešné dojčatá trávia väčšinu času na chrbte. Pediatri odporúčajú túto polohu pre spánok, pretože preukázateľne znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa (SIDS). Častejšie ako predtým je tiež používanie rôznych sedadiel a autosedačiek, v ktorých sú dojčatá opreté chrbtom a temenom hlavy.

Pre dojčatá je však tiež dôležité, aby trávili určitý čas na brušku a aby sa ich poloha počas dňa menila.
Prečo dávať dojčatá na bruško?

Poloha na brušku:

podporuje vývoj svalov na krku a na ramenách,
pôsobí ako prevencia napätých krčných svalov a tvarových deformácií hlavičky,
napomáha tvorbe svalov potrebných na otáčanie, sedenie a lezenie.

Ak je dieťa stále v rovnakej polohe na chrbte, môže to viesť k oneskoreniu psychomotorického vývoja alebo k nesprávnemu psychomotorickému vývoju.
Kedy začať a koľko času denne má dieťa na brušku stráviť?

Dojčatá by mali byť kladené na bruško už od návratu z pôrodnice. Ideálne je, ak je cez deň dojča pokladané na bruško po každom spánku, výmene plienok a jedle. Dieťa má byť polohované na bruško v bdelom stave a pod dohľadom dospelej osoby. Eva Kiedroňová vo svojej knihe Nežná náruč rodičov odporúča postupne predlžovať dobu na brušku tak, aby na konci prvého mesiaca trávilo dieťa v tejto polohe celkom až jednu hodinu denne a postupne aj dlhšie.
Aké polohy sú pre dieťa vhodné?

Polohou na brušku sa rozumie nielen položenie dieťaťa bruškom na pevnú podložku, ale aj všetky aktívne polohy v náručí, napr. ak sedíte v záklone a máte dieťa položené na prsiach alebo poloha „tigríka“ (dieťa leží na vašom predlaktí tvárou dole). Eva Kiedroňová upozorňuje na to, že hračky by mali byť dieťaťu ponúkané 20 – 30 cm pred jeho očami v takej výške, aby stimulovali vzpriamenie hlavičky, ale nie jej záklon.
Čo robiť keď je dieťaťu poloha na brušku nepríjemná?

Niektorým deťom sa poloha na brušku nepáči a dávajú to svojim rodičom veľmi hlasno najavo. Tu je niekoľko rád, ako dieťaťu chvíle na brušku spríjemniť:

Robte dieťaťu spoločnosť – povzbudzujte ho, rozprávajte sa s ním, usmievajte sa naň. Niektoré deti nerady ležia na brušku na pevnej podložke, ale ak ich položíte na svoje prsia, je to pre nich razom príjemnejšie. Môžete pritom ležať v posteli, zaklonení sedieť v kresle alebo ležať opretí vo vani. Niekedy tiež pomôže, ak dieťa položíte na posteľ a vy si sadnete na zem tvárou k nemu a rozprávate sa s ním. So starším dieťaťom, ktoré už udrží hlavičku, môžete tiež hrať na lietadlo, teda ľahnúť si na zem na chrbát, zdvihnú a pokrčiť nohy a dieťa položiť na svoje lýtka.
Doprajte dieťaťu zábavu – ukazujte dieťaťu obrázky v knižke, hrajte sa s hračkami. Na trhu je množstvo hračiek určených pre chvíle, kedy je dieťa na brušku. Sú to rôzne hracie deky a pultíky so zrkadlami a hmatovými, zvukovými alebo svietiacimi hračkami.
Vyberte vhodnú dobu – dieťa by pri pokladaní na bruško nemalo byť hladné alebo unavené. Na druhú stranu tiež nie je vhodné pokladať dieťa na bruško bezprostredne po jedle. Ak dieťa začne plakať, skúste ho najskôr nejako zabaviť, a až pokiaľ to nepomôže ich zoberte do náručia. Väčšina detí si na polohu na brušku zvyká postupne a niektoré si ju obľúbia až vo chvíli, keď sa dokážu samy otočiť. Pre tieto deti sú vhodnejšie aktívne polohy v náručí rodičov (viď vyššie), pretože tieto polohy sú pre dieťa príjemnejšie ako samostatné ležanie na podložke.

Zdroje:
http://www.aap.org/family/healthychildren/08fall.htm
http://www.orthomerica.com/pdf/tummytimetools.pdf
http://www.babycenter.com/0_tummy-time-how-to-help-your-baby-get-comfortable-on-his-bell_1439985.bc?page=1
Kiedroňová, E.: Něžná náruč rodičů, Grada Publishing, a.s. 2005
, www.maminkam.cz

reklama:
Bezplatný email raz týždenne s novinkami zo Zivotsdetmi.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Najčítanejšie za 24 hodín

Monika Rybárová
Autor Dátum 21. septembra 2023

Som milovníkom dobrých rád a nápadov. Svojimi článkami už roky prispievam redakcii a pomáham ľuďom uľahčiť si každodenný život.

K téme

Zivotsdetmi.sk
Copyright © DG PRO s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.